Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 26 жовтня 2019 року

28.10.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

26 жовтня 2019 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Світ очима Кремля

 Цього тижня прокремлівські ЗМІ зосередилися в основному на Заході, НАТО та Україні. Як завжди, Росія зображають абсолютно невинною.

 Щоб проаналізувати 60 зібраних цього тижня випадків дезінформації, ми розділили найбільш поширені і наративи, що повторюються, на декілька категорій. Головна ідея повідомлень Кремля полягає в тому, що нібито загниваючий Захід є ворогом, який очолює невелика група злодіїв, таких як Джордж Сорос. Використовуючи різноманітні інструменти, такі як НАТО, Захід втручається в події, що відбуваються в усьому світі, і погрожує Росії політично, в культурному і військовому плані.

Ворог – це Захід (12 випадків)

Захід прагне знищити Росію і виснажити її ресурси. Водночас США і Польща сіють розбрат між Білоруссю і Росією.

Окрім Східної Європи, США також активні в Гонконзі, де вони використовують «кольорові революції» для дестабілізації ситуації в Китаї. Ця тактика є основним інструментом втручання Заходу в справи суверенних держав.

Мабуть, прокремлівській дезінформації треба нагадати деякі факти. Зовнішня політика США і ЄС не обертається виключно навколо Росії і не спрямована на її знищення.

Що стосується протестів у Гонконзі, вони почалися стихійно, як природна реакція на ухвалення суперечливого закону про екстрадицію. Проте прокремлівські ЗМІ завжди готові стверджувати, що будь-які протести у світі – це фінансовані Заходом «кольорові революції».

Захід переживає моральну і фізичну деградацію (7 випадків)

Джордж Сорос заохочує масову нелегальну імміграцію, просуває гендерну теорію і підтримує некеровані меншини. Оскільки західні розніжені недочоловіки не спроможні захистити своїх жінок від іммігрантів, наплив мігрантів вже спровокував протести.

Ситуація тільки погіршуватиметься. Країни Балтії, деіндустріалізація і деінтелектуалізація яких вже відбувається, можна врятувати від вимирання тільки за допомогою людей, що народилися в Конго, Зімбабве та Екваторіальній Гвінеї. А міграція, як наочно демонструє ситуація в Швеції, призведе до виникнення «заборонених» зон, що погрузли в злочинності, яких через можливу небезпеку уникатимуть як поліцейські, так і комерційні структури.

Наша база даних дезінформації (англійською) містить 92 випадки, пов’язані з Джорджем Соросом. Таким чином прокремлівські ЗМІ фактично ставлять його в один ряд із суперзлодіями із пригод Бетмена, Шерлока Холмса і Джеймса Бонда.

Дезінформаційним наративам про деіндустріалізацію і деінтелектуалізацію країн Балтії, які нібито мають місце, легко вдається дискредитувати проблему зміни клімату, самі країни Балтії та їх політику, а також Грету Тунберг.

НАТО готується до війни з Росією (5 випадків)

НАТО є інструментом зовнішньої політики США і готується до війни з Росією, направляючи війська в Європу.

НАТО, не питаючи дозволу у держав-членів, розгортає системи протиракетної оборони там, де хоче. Якби Латвія, наприклад, була дійсно незалежною, вона не схвалювала б присутність іноземних військових баз на своїй землі. Але Латвія не має права голосу в НАТО і зараз навіть платить окупаційний збір за присутність військ НАТО на своїй території.

Будь-яка швидка перевірка фактів прокремлівськими ЗМІ засвідчила б, що Північноатлантичний альянс не прагне до конфронтації з Росією, і що усі рішення в НАТО ухвалюються на основі консенсусу. Останнє означає, що кожен член НАТО має рівне право голосу, і усі держави-члени беруть участь в процесі ухвалення рішень.

Україна погана (10 випадків)

Подібно історії про лабораторію Лугара в Грузії, українські вірусологічні лабораторії нібито проводять випробування хімічної зброї на своїх співвітчизниках, тому справедливо стверджувати, що нікому взагалі немає ніякого діла до існування українців.

Це може здатися логічним, оскільки неонацисти нібито мають величезний вплив на українську політику і намагаються використати декомунізацію для прикриття необмеженої русофобії, і що Київ начебто не хоче повертати території, підконтрольні бойовиками, тому що виборці на Донбасі «викинуть» нацистів зі структур влади.

Як завжди, але набагато нудніше: вірусологічні лабораторії в Україні насправді запобігають захворюванням. Що стосується заяви про те, що до українців нікому немає діла, то це насправді цитата політичного коментатора прокремлівського ЗМІ, яка була помилково приписана Джорджу Соросу. А звинувачення в нацизмі регулярно повторюються в прокремлівських дезінформаційних наративах, незважаючи на відсутність крайніх правих груп в українському парламенті.

Росія невинна (11 випадків)

Росія не нападає на Україну, а Крим начебто належав Росії до 1980-х років. Його повернула Росія в 2014 році після всенародного референдуму, і усе це доводить, що Росія є таким самим посередником, як Франція і Німеччина.

Яка реакція США? Ще більше протиповітряних ракет, навчань і військових баз в країнах НАТО, що мають вихід до Чорного моря. Та це ще далеко не все. Оскільки США першими почали розробляти зброю, що порушує Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД), Росія також почне розробку ракет середньої дальності.

Більшість цих дезінформаційних наративів використовуються з 2014 року і стверджують, що Захід відвернувся від України, і що Росія не бере участі в конфлікті на сході України. Оскільки країни НАТО є суверенними державами, вони мають право ухвалювати рішення на основі своєї власної оцінки загроз. А що ж з наративом стосовно Договору про РСМД? Це ще один випадок із нашої бази даних, яка містить 6691 переконливий приклад того, як прокремлівські ЗМІ нехтують фактами задля показового матеріалу.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

«Кремль говорить про «інформаційну війну», щоб виправдати дезінформацію»

Роман Доброхотов був удостоєний премії European Press Prize 2019 за журналістські розслідування. У цьому ексклюзивному інтерв’ю він ділиться своїм досвідом у боротьбі з дезінформацією. Друга стаття в нашій серії портретів. Детальніше

Цифра тижня: 82

Згідно з проведеним у Німеччині опитуванням 82% респондентів стурбовані тим, що політичні дезінформаційні кампанії можуть маніпулювати виборами. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

У відчайдушних пошуках визнання

Кремлівська пропаганда не зупиниться ні перед чим, щоб підтримати неправдиву заяву, що Крим змінив свій юридичний статус внаслідок його окупації Росією в 2014 році. Детальніше