Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 28 березня 2020 року

01.04.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 28 березня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Дезінформація може вбити

Наразі існує лише один пріоритет: всі національні, європейські і міжнародні ресурси зосереджені на стриманні спалаху коронавірусної інфекції COVID-19. Вірус поширюється дуже швидко. Сотні тисяч людей хворіють, тисячі гинуть. Життя людей залежить від достовірної і своєчасної інформації. Як заявив на пресконференції на початку цього тижня голова Європейської служби зовнішніх справ Жозеп Боррель: «Дезінформація грає життями людей. Дезінформація може вбити».

Ця небезпечна гра триває вже два місяці. Перший зареєстрований нами зразок дезінформації щодо коронавірусу з’явився в матеріалі федерального новинного агентства «Спутник» 22 січня. Відповідний наратив використовувався від самого початку: вірус створено людиною, це зброя, створена НАТО. І ми бачимо, що ті ж заяви цього тижня повторюються з незначними змінами. Вірус створено в СШАце зробив Пентагонправлячі еліти… Метою цієї уявної інквізиторської схеми є впровадження світової тиранії і зміцнення американської гегемонії. Мішенню злого Заходу є країни третього світу –  кожен, хто живе на південь від 40-ї паралелі!

Поширення недовіри

З одного боку, прокремлівські дезінформаційні ЗМІ стверджують, що спалах коронавірусної інфекції – це неправда. З другого боку, вони потурають поширенню апокаліптичних сценаріїв, які містять припущення, що через пандемію Шенгенська система уже зруйнованаНАТО ось-ось розпадетьсяЄС паралізованийкраїни Балтії приреченів Литві немає лікарів, а Україна перебуває у стані вільного падіння. Кінець всьому проєкту «глобалізації»! Коронавірус – це Чорнобиль для ЄС. Але потім ці ЗМІ знову шокують аудиторію: вірус абсолютно безпечнийЗа допомогою сольового розчину його можна вилікувати за чотири дні. У чому проблема?

Проблема у тому, що насправді вірус неможливо «вилікувати за допомогою сольового розчину». Кожний, хто прислухається до цієї поради, ризикує не тільки власним здоров’ям – або, ще гірше, життям – інших людей.   

Майже половина прикладів дезінформації цього тижня присвячена спалаху коронавірусної інфекції COVID-19. Головна мета цієї кампанії – посіяти зерна недовіри скрізь, де це можливо: в системі охорони здоров’я (вона контролюється фармацевтичними гігантами з метою введення обов’язкової вакцинації!), в державних установах (приміром, у Швеції, де вони контролюються олігархами), в ЄС (це просто абсолютний провал) і у Всесвітній організації охорони здоров’я (це інструмент уряду. Ви запитаєте, якого? Тіньового уряду!).

Між іншим, прокремлівська дезінформаційна екосистема як папуга бездумно повторює офіційні заяви про те, що ситуація в Росії перебуває «під контролем»,  не надаючи подробиць цих нібито наявних досягнень. Країна не потрапила на вудку омани, відомої як «демократія».

Ми разом

Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 – це глобальна проблема, яку необхідно вирішувати на всіх рівнях суспільства: ми, кожен із нас окремо, несе відповідальність за те, щоб не поширювати вірус і піклуватися одне про одного. Всі муніципалітети, регіони і держави зобов’язані забезпечувати медичне обслуговування, дбати про найслабших і найбільш вразливих серед нас і підтримувати громадський порядок. Наукові кола і більш широке дослідницьке товариство, приватний сектор, ЄС, ООН та інші регіональні і міжнародні органи мають свої обов’язки і функції. Але, загалом, ефективність глобального реагування приводить до довіри і співпраці.

Кремлівська дезінформаційна машина прагне підірвати цю принципово важливу солідарність у той час, як дезінформація може по-справжньому вбивати.

Щоб отримати найновішу інформацію про заходи, що вживаються ЄС у відповідь на спалах коронавірусної інфекції COVID-19, перейдіть на цю сторінку. Ми тримаємося разом.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

«Інформаційний бумеранг повертається назад»

Як прокремлівські ЗМІ долають кризу, спричинену пандемією коронавірусу? Чого очікувати стосовно дезінформації? Шість незалежних російських журналістів і політологів дають свою оцінку ситуації. Детальніше

Цифра тижня: 76 мільйонів

Реклама деяких найбільших світових брендів фінансує найвідоміші в Європі сайти дезінформації на суму 76 мільйонів доларів США у рік. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Sputnik: коронавірус як засіб, щоб позбутися італійських пенсіонерів?

У той час, як необхідно розвивати міжнародне співробітництво для боротьби із спільною загрозою, кремлівський рупор Sputnik воліє поширювати дезінформацію про COVID-19. Детальніше