Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 28 лютого 2017 року

01.03.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

Випуск 59 – 28 лютого 2017 року


* ТРЕНДИ ТИЖНЯ *

Підступний Захід

Минулого тижня в прокремлівських ЗМІ було безліч згадок про “підступний Захід”. У нашому нещодавньому коментарі ( http://bit.ly/2lgJRZ6 ) ми зазначали, що одним із поширених методів кампанії з дезінформації є використання відвертих фальсифікацій. Минулого тижня було представлено дуже багато прикладів використання цього методу. Так, за повідомленням болгарського ЗМІ «The Bulgarian Times», член Європейської Комісії Хан заявив, що через 40 років Болгарія припинить своє існування як держава ( http://bit.ly/2lyZgEu ). Але насправді пан Хан такого не говорив. Чеське ЗМІ «АС24.cz» повідомило, що Голова Європейської Комісії Юнкер вважає, що Європейський Союз розвалиться в процесі переговорів про вихід Великобританії ( http://bit.ly/2lyT4fP ). Насправді ж він такого не заявляв. На російському державному телебаченні Європу і Захід звинуватили в бажанні знищити і Росію, і Україну ( http://bit.ly/2m3uPaK ), в ініціюванні протестів на Майдані в 2014 році ( http://bit.ly/2mhtkS5 ) і в намірах розграбувати Україну (http://bit.ly/2l3eYEI ), аж до вивозу людських органів. Чи варто говорити, що це все неправда.

Зміцнення східного флангу НАТО стало ще однією улюбленою темою дезінформації, яка подається “під соусом” провокації і залякування щодо Росії (http://bit.ly/2m4CtxZ , http://bit.ly/2lhNhKN , http://bit.ly / 2l048zk ).Стверджувалося, що країни Прибалтики – це «частина руского міра», звідси і бажання НАТО бути присутнім на цій території. На телеканалі «Звезда» припустили, що країни Прибалтики планують напад на Росію ( http://bit.ly/2m0Cfvi ). З’явилося також міжнародне інформаційне вкидання про німецького солдата, який нібито зґвалтував неповнолітню дівчинку в Литві ( http://wapo.st/2lqSMp3 ). Ця історія нагадує відомий “випадок з дівчинкою Лізою” ( http://bit.ly/2mich2q ).

Знову з’явився загальновідомий наратив: на російському державному телебаченні прозвучала інформація, що НАТО має намір оточити Росію ( http://bit.ly/2lhNhKN ). Як показано на цій карті ( http://bit.ly/2lCEfbV ), це твердження не відповідає дійсності. Попередній наратив про те, що Захід обіцяв Росії не розширювати НАТО, знову з’явився на російському державному телебаченні ( http://bit.ly/2lhNhKN ) і в інших прокремлівських ЗМІ ( http://bit.ly/2m4Umgq ). Твердження про «експансію» НАТО є неправильною інтерпретацією процесу розширення НАТО: НАТО не “розростається”, а розглядає заявки країн-кандидатів на вступ до Альянсу (http://bit.ly/269ONPz ).

Небезпечні біженці


Ще одним трендом минулого тижня стало зображення біженців і мігрантів як загрози. Чеське ЗМІ «euPortal.cz» повідомило, що жителі Франкфурта напередодні Нового року стали жертвами сексуальних домагань з боку мігрантів (http://bit.ly/2m3KCD6 ). Хоча цей матеріал ґрунтувався на неправдивих свідченнях, які пізніше були видалені з тексту статті, новина продовжує поширюватися. Інше чеське ЗМІ пояснило домовленість про співпрацю між арміями Чехії, Румунії та Німеччини як спробу Німеччини захиститися від мігрантів ( http://bit.ly/2kDZNFM).


Шведське місто Мальме постало у вкрай негативному світлі на російському державному телеканалі ( http://bit.ly/2lAw5l3 ): громада мігрантів-мусульман фактично контролює місто, а кількість скоєних в 2016 році вбивств досягла 50. Чи варто говорити про те, що остання цифра була надто перебільшена (за офіційною інформацією, число вбивство – 12). У сюжеті також знайшлося місце і для старої дезінформації про “заборонені зони” в Швеції, тобто райони, в які ходити небезпечно ( http://bzfd.it/2m8uqQU ).

Дезінформація щодо України

Черговий тиждень, на жаль, чергова передбачувана агресивна кампанія з дезінформації щодо України. Повторювані голослівні твердження про те, що країною керують нацисти, як і раніше є елементом наративу прокремлівських ЗМІ. У ток-шоу «Час покаже» неодноразово повторювалася вже спростована дезінформація про нібито існуючі утиски російськомовного населення в Україні. У шоу Володимира Соловйова повторили абсурдні і нічим не підкріплені вигадки про те, що Крим був приєднаний до Росії, тому що Україна готувалася до війни (http://bit.ly/2mhf63A ).

Щоб зобразити українців наджорстокими, газета «Известия» опублікувала фантасмагоричне «свідоцтво» про українських солдатів (http://bit.ly/2lhA9p5 ). У паралельному світі прокремлівських ЗМІ українські солдати на Донбасі воюють, перебуваючи за впливом таких сильних психотропних засобів, що немає значення, скільки разів в них поцілиш, вони все одно встають і продовжують бій. «Може і без голови спробувати піднятися і йти”, – говорить один з лідерів так званих сепаратистів. Цю історію безліч разів повторили і іншими мовами, наприклад, чеська служба агентства Sputnik (http://bit.ly/2kI9yD5 ).


Завантажити таблицю з прикладами дезінформації, зібраними для 59-го випуску “Огляду дезінформації”, можна за посиланням.


* СВІЖА АНАЛІТИКА *

За лаштунками шведської «фабрики тролів»


110 євро. Стільки платять за популярний пост на шведській «фабриці тролів». Журналіст шведської газети Eskilstuna Kuriren Матіас Столє працював “під прикриттям”. Детальніше


Корисні експерти російських ЗМІ


Чи варто довіряти експертам прокремлівських ЗМІ? Деякі члени міжнародної “експертної” спільноти, які часто з’являються в прокремлівських ЗМІ, мають дуже колоритну біографію. Детальніше


Еммануель Макрон в російських ЗМІ


Співробітники штабу кандидата в президенти Франції Еммануеля Макрона попередили про російське втручання. Тому ми простежили, що про це пишуть російські ЗМІ. Детальніше

Альтернативний Gallup


Коли результати опитування мають на меті підкреслити прокремлівський наратив, чому б не надати їм більшої достовірності? Детальніше  

*І НА ОСТАНОК*

Поверніть як було!


Російський карикатурист Сергій Йолкін відреагував на новину про те, що 25% росіян вважають, що Росія “должна всеми средствами, в том числе силой, удерживать контроль над бывшими республиками СССР”.