Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 28 лютого 2018 року

01.03.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

28 лютого 2018

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Дезінформаційна кампанія проти рятувальників цивільного населення в Сирії

Комісія ООН із розслідування хімічних атак у Сирії оприлюднила 6 лютого заяву, в якій йдеться про те, що вона розслідує численні повідомлення про використання бомб, котрі ймовірно містять хлор, у містах Саракеб (в Ідлібі) та Дума (східна частина Гути).

Прокремлівська кампанія з дезінформації підготувала свою звичайну відповідь. Отже, через тиждень «Russia Today» і «Спутник» заявили, що сирійська організація рятувальників цивільного населення «Білі шоломи» разом із терористами Фронту ан-Нусра «готувалася інсценувати провокацію з використанням хімічної зброї в сирійській провінції Ідліб, щоб звинуватити Дамаск».

Дезінформація базувалася на дзвінку «місцевого жителя» і була повністю спростована DFRLab. «Білі шоломи» протягом багатьох років дискредитуються і неправдиво звинувачуються у співпраці з терористами у прокремлівській дезінформації. Їх спільна мета – посіяти недовіру до роботи цієї волонтерської організації.

Творче зловживання «джерелами»

У дезінформуючій статті про «Білі шоломи» зазначалося лише одне анонімне джерело, яке підтверджує ці заяви. За останні два тижні ми спостерігали низку інших прикладів безпідставних свідчень.

Телеканал «Росія 24» посилався на незазначені «місцеві інформаційні агенції», стверджуючи, що якість шкільної освіти в Латвії знизилася до рівня Домініканської Республіки. Насправді, в аналізі Міжнародної програми за оцінкою освітніх досягнень учнів (PISA) 2015 року Латвія посідає 31 місце серед 72 країн і знаходиться значно вище Домініканської Республіки у цьому рейтингу.

Ще один вид фабрикації джерел використовувався у повідомленнях про хакерів Fancy Bear, що «розкривають канадську змову проти російського спорту». Документи, доступні на веб-сайті хакерської групи, не є доказами теорії змови – тільки самі хакери підтвердять це. Фірма CrowdStrike, функціонуюча у сфері кібербезпеки, заявила, що і Fancy Bear, і Cozy Bear працюють на російську розвідку та здійснювали хакерські атаки на вибори в США 2016 року.

Чи повна відсутність джерела

Іноді в кампанії з дезінформації взагалі не вказується джерело – дезінформація просто подається як факти. Цей метод часто використовується, коли російськомовні ЗМІ згадують про трагедію рейсу MH17. Телеканал «Царьград» повідомив, що міністри закордонних справ Нідерландів і Росії «збиралися обговорити, серед іншого, розслідування катастрофи малайзійського «Боінг-777» над Донбасом 17 липня 2014 року, збитого українським ЗРК «Бук»». А агенція «Regnum» повідомила, що «нормалізація відносин між Росією та Голландією можлива тільки за однієї умови – готовності Нідерландів сказати світовій спільноті правду у справі про збитий ВПС України малайзійський лайнер».

Об’єднана слідча група під керівництвом Прокуратури Нідерландів дійшла висновку, що літак був збитий з території, контрольованої проросійськими бойовиками, а ЗРК «Бук» було доставлено з Росії, а потім повернуто знову в Росію.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Як прокремлівські ЗМІ зловживають словом «геноцид»

Усе частіше й частіше прокремлівські ЗМІ і комунікатори використовують слово «геноцид» для викладення матеріалів,  що не мають з темою геноциду нічого спільного. Докладніше

Цифра тижня: 13

США висунули кримінальні звинувачення 13 російським громадянам за змову з метою «посіяти розбрат у політичній системі США», включаючи президентські вибори 2016 року. Докладніше

Від об’єктивної журналістики до міфів і пропаганди: історія «РИА Новости»

«У Копенгагені давно існують борделі для зоофілів (…) Тварин поміщають у спеціальні верстати і навіть ламають їм кінцівки, щоб вони не могли завдати шкоди любителям вигадливих розваг». Докладніше

Дезінформація про Швецію

«Швеція забороняє різдвяні вогні через мусульман» – Дивіться наше відео, щоб дізнатися, що прокремлівська дезінформація говорить про Швецію. Докладніше

*І НАОСТАНОК*

«Путіну в плече вживлено чіп»

Невже колишній президент Америки несподівано почав брати участь у поширенні дезінформації про теперішнього главу російської держави? Докладніше