Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 29 червня 2019 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 29 червня 2019 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

29 червня 2019 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Штучне дихання для дезінформації про МН17

Що робити, якщо у кампанії з поширення дезінформації закінчується не лише час, а й кисень?

Ви робите їй штучне дихання.

Відповідно до того, як наближається час суду над чотирма підозрюваними у справі про катастрофу MH17 і вбивстві 298 пасажирів, що має розпочатися у березні наступного року, у кремлівської дезінформаційної кампанії стає все менше можливостей для введення аудиторії в оману стосовно відповідальності Росії за цю трагедію.

Проте ми бачимо, що прокремлівські діячі наполегливо намагаються використати будь-яку можливість, щоб дезінформація залишалася на порядку денному, просуваючи свою брехню за допомогою соціальних мереж.

Після того, як Міжнародна слідча група (JIT) оголосила, що підозрюваних переслідуватимуть у судовому порядку, для дезінформації стали повторно використовувати старі заяви про те, що «усі докази вказують на непричетність Росії», що «інформаційні вкидання спрямовані» на звинувачення Росії, а також, що ракета могла бути випущена тільки з підконтрольної Україною території. Усі ці дезінформаційні повідомлення вже були викриті чотири роки тому – див. відповідні посилання.

 

Порядок денний дезінформації у соціальних мережах

Завдяки штучному просуванню, чи ні, проте прокремлівські джерела, мабуть, успішно справляються зі своїм завданням щодо просування дезінформації. Давайте зробимо крок назад і подивимося, як вони себе позиціонували протягом останнього року.

За даними Buzzsumo, у період із червня 2018 по червень 2019 року в соціальних мережах було оприлюднено загалом 12 759 статей про MH17, що викликали на Facebook, Twitter і Reddit 1,6 мільйона реакцій користувачів.

За вказаний період із 30 найпопулярніших доменів, що брали участь у висвітленні катастрофи рейсу MH17, в переліку є п’ять прокремлівських дезінформаційних ЗМІ: RT англійською, німецькою і російською мовами, новинна агенція «РИА Новости», а також англомовна версія «Спутника».

Russia Today (RT.com) є п’ятим ЗМІ з активності в соціальних мережах (для порівняння: BBC посідає другу позицію, а The Daily Beast – першу).

 

Наступна мета: Грузія

Цього тижня для дезінформації відкрився ще одно напрям. Протести в Грузії проти російського депутата, який зайняв місце спікера Парламенту Грузії під час щорічного засідання Міжпарламентської Асамблеї православ’я, викликали бурхливу реакцію Кремля і агресивну дезінформаційну кампанію.

Почали знову використовувати повідомлення, спрямовані проти Грузії та її європейської інтеграції, щоб заглушити будь-яку критику стосовно Росії, яка окупувала одну п’яту території країни після війни 2008 року: у рамках дезінформаційної кампанії знову використовувалися неправдиві заяви про грузинських снайперів на Майдані і про «сили» в Україні та Грузії, що брали участь у змові для організації «кольорових революцій», про Сороса як «антихриста», який створив хаос на пострадянському просторі, теорію змови стосовно ЦРУ, яке агресивно просуває рух на захист секс-меншин для отримання контролю над ресурсами Грузії, а також про США, що готують «величезну групу протестуючих» з метою захопити грузинську державу.

Тепер вдихніть глибше і подивіться на усі виявлені цього тижня випадки дезінформації, що не стосуються MH17 і Грузії. Ми покажемо лише один спойлер: Ні, у Швеції іммігрантів не вчать займатися сексом із шведськими жінками.

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Прокремлівський «Новостной фронт» прославляє Гітлера

Сайт «Новостной фронт» зареєстрував житель незаконно анексованого Криму Костянтин Книрик. Співвласник сайту – Михайло Синелін, член Ради директорів Російського агентства із страхування експортних кредитів та інвестицій. Докладніше

 

Дивні збіги в наративах про справи Штрахе і Скрипаля

Як і у випадку з отруєнням Сергія і Юлії Скрипалів, у справі Штрахе прокремлівські ЗМІ також поширювали численні наративи й теорії змови, що пропонують різні пояснення австрійського скандалу. Докладніше

 

Цифра тижня: 11 120 000

Маргарита Симоньян, головний редактор RT, заявила в мережі Twitter, що число унікальних відвідувачів онлайн-порталу RT іспанською у травні сягнуло позначки 11 120 000. Докладніше

 

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

«Тролі у вашій стрічці»

Trolls in Your Feed – це цифрова освітня публікація Датського інституту міжнародних досліджень. Публікація призначена для датських старшокласників. Докладніше

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше