Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 29 квітня 2018 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 29 квітня 2018 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

29 квітня 2018 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Знову на ті ж самі граблі 2: фільм як «доказ фейкової» хіматаки

Маленька дівчинка у бірюзовій футболці і штанях, хлопчик і літній чоловік лежать у кузові вантажівки. Вони виглядають мертвими, але насправді навколо них – майстерно працює знімальна група з камерами. Що ж відбувається?

Справжня сумна історія цих зображень – і зображених на них людей – полягає в тому, що на російських федеральних телеканалах їх представили як «новий доказ фейкової хімічної атаки» 7 квітня у сирійському місті Дума. Західні політики і ЗМІ «ігнорують очевидні докази того, що хімічної атаки в Думі не було», – ведучий коментує зображення на «Первом канале».

Насправді зображення були оприлюднені ще у 2016 році, як швидко помітили The Insider і телеканал «Дождь». Вони розповідають закулісну історію сирійського режисера, який зняв фільм, щоб привернути міжнародну увагу до жертв газової атаки 2013 року.

 

Добре підготовлена операція з дезінформації

За тиждень до цього телеканал «Россия 1» знову спіймали на використанні зображень з іншого фільму «Людина революції», зрозуміло, як «докази фальсифікації фотографій «Білими шоломами». Ту ж дезінформацію було вперше оприлюднено телеканалом Міноборони Росії «Звезда» ще у березні, за місяць до атаки.

На момент появи перших повідомлень про хімічну атаку в Думі прокремлівська дезінформаційна кампанія була вже добре підготовлена. Вона займалася дискредитацією групи добровольців і рятувальників «Білі шоломи» із 2015 року, але ці спроби активувалися після хімічної атаки в Хан-Шейхун минулого року. Вони не припинилися, коли експерти ООН з питань воєнних злочинів дійшли висновку, що атаку було здійснено сирійським режимом. Минулого тижня МЗС Росії знову неправдиво пов’язало «Білі шоломи» з «маніпуляціями з використанням дітей у постановці ймовірної хімічної атаки в Хан-Шейхун».

 

Посилення потоку дезінформації

Коли метою ЗМІ є не інформування, а дезінформація аудиторії, їм не страшно, якщо спіймають на брехні, адже це не завадить досягненню їх цілей. Пріоритетне завдання полягає в тому, щоб підкріпити дезінформаційний наратив потоком нових матеріалів. Та ж сама мета ставиться при оприлюдненні неправдивих повідомлень, як от: «Західні методи в Сирії – схожі на нацистську пропаганду в 1939 році» або «Захід дестабілізує Вірменію, щоб послабити Росію в Сирії».

Дезінформаційна кампанія щодо цивільних протестів у Вірменії була не такою активною. Деякі ЗМІ повторювали очікуване неправдиве повідомлення «Майданний сценарій»: експерт попередив про «західні вуха», що видніються за подіями у Вірменії». Та цього разу висвітлення на головних російських телеканалах відповідало позиції МЗС Росії і відхилило ці порівняння.

У сусідній Грузії ми спостерігали нову хвилю старої дезінформації про біологічну зброю, що розробляється США в регіоні. МЗС Росії провело паралель із нападом у Солсбері і цю дезінформацію поширили грузинською мовою.

Інший наратив полягав у тому, що люди, які живуть поряд із так званою лабораторією Лугара, подібні до «пацієнтів Менгеле»: вони не здогадувалися про загрозу, але пізніше зрозуміли, що їх поміщають у табори смерті. З фактами, які допоможуть зрозуміти, де правда, а де дезінформація, можна ознайомитися тут.

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

RT може втратити ліцензію на мовлення у Великій Британії

Чи можна вважати те, чим займається RT, журналістикою? Детальніше

 

Цифра тижня: 130 500

«Спутник» спробував переконати молдаван у тому, що населення країни нібито не хоче громадянства ЄС. Детальніше

 

Огляд російських ЗМІ: Загрози про знищення

Загрози застосувати ядерну зброю часто звучать у російських ЗМІ, але при цьому загроза тотального знищення з вуст представника влади – річ набагато рідкісніша. Детальніше

 

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

«НТВ» їде в Данію: як відгукнувся один сюжет

«Те, про що я говорив, абсолютно не відповідає перекладу», – заявив член парламенту Нік Хеккеруп, колишній міністр оборони Данії, про сюжет «НТВ». Детальніше

 

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше