Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 29 квітня 2018 року

01.04.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

29 квітня 2018 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Знову на ті ж самі граблі 2: фільм як «доказ фейкової» хіматаки

Маленька дівчинка у бірюзовій футболці і штанях, хлопчик і літній чоловік лежать у кузові вантажівки. Вони виглядають мертвими, але насправді навколо них – майстерно працює знімальна група з камерами. Що ж відбувається?

Справжня сумна історія цих зображень – і зображених на них людей – полягає в тому, що на російських федеральних телеканалах їх представили як «новий доказ фейкової хімічної атаки» 7 квітня у сирійському місті Дума. Західні політики і ЗМІ «ігнорують очевидні докази того, що хімічної атаки в Думі не було», – ведучий коментує зображення на «Первом канале».

Насправді зображення були оприлюднені ще у 2016 році, як швидко помітили The Insider і телеканал «Дождь». Вони розповідають закулісну історію сирійського режисера, який зняв фільм, щоб привернути міжнародну увагу до жертв газової атаки 2013 року.

Добре підготовлена операція з дезінформації

За тиждень до цього телеканал «Россия 1» знову спіймали на використанні зображень з іншого фільму «Людина революції», зрозуміло, як «докази фальсифікації фотографій «Білими шоломами». Ту ж дезінформацію було вперше оприлюднено телеканалом Міноборони Росії «Звезда» ще у березні, за місяць до атаки.

На момент появи перших повідомлень про хімічну атаку в Думі прокремлівська дезінформаційна кампанія була вже добре підготовлена. Вона займалася дискредитацією групи добровольців і рятувальників «Білі шоломи» із 2015 року, але ці спроби активувалися після хімічної атаки в Хан-Шейхун минулого року. Вони не припинилися, коли експерти ООН з питань воєнних злочинів дійшли висновку, що атаку було здійснено сирійським режимом. Минулого тижня МЗС Росії знову неправдиво пов’язало «Білі шоломи» з «маніпуляціями з використанням дітей у постановці ймовірної хімічної атаки в Хан-Шейхун».

Посилення потоку дезінформації

Коли метою ЗМІ є не інформування, а дезінформація аудиторії, їм не страшно, якщо спіймають на брехні, адже це не завадить досягненню їх цілей. Пріоритетне завдання полягає в тому, щоб підкріпити дезінформаційний наратив потоком нових матеріалів. Та ж сама мета ставиться при оприлюдненні неправдивих повідомлень, як от: «Західні методи в Сирії – схожі на нацистську пропаганду в 1939 році» або «Захід дестабілізує Вірменію, щоб послабити Росію в Сирії».

Дезінформаційна кампанія щодо цивільних протестів у Вірменії була не такою активною. Деякі ЗМІ повторювали очікуване неправдиве повідомлення «Майданний сценарій»: експерт попередив про «західні вуха», що видніються за подіями у Вірменії». Та цього разу висвітлення на головних російських телеканалах відповідало позиції МЗС Росії і відхилило ці порівняння.

У сусідній Грузії ми спостерігали нову хвилю старої дезінформації про біологічну зброю, що розробляється США в регіоні. МЗС Росії провело паралель із нападом у Солсбері і цю дезінформацію поширили грузинською мовою.

Інший наратив полягав у тому, що люди, які живуть поряд із так званою лабораторією Лугара, подібні до «пацієнтів Менгеле»: вони не здогадувалися про загрозу, але пізніше зрозуміли, що їх поміщають у табори смерті. З фактами, які допоможуть зрозуміти, де правда, а де дезінформація, можна ознайомитися тут.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

RT може втратити ліцензію на мовлення у Великій Британії

Чи можна вважати те, чим займається RT, журналістикою? Детальніше

Цифра тижня: 130 500

«Спутник» спробував переконати молдаван у тому, що населення країни нібито не хоче громадянства ЄС. Детальніше

Огляд російських ЗМІ: Загрози про знищення

Загрози застосувати ядерну зброю часто звучать у російських ЗМІ, але при цьому загроза тотального знищення з вуст представника влади – річ набагато рідкісніша. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

«НТВ» їде в Данію: як відгукнувся один сюжет

«Те, про що я говорив, абсолютно не відповідає перекладу», – заявив член парламенту Нік Хеккеруп, колишній міністр оборони Данії, про сюжет «НТВ». Детальніше