Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 3 липня 2020 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 3 липня 2020 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 3 липня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 FACEBOOK ВИКОРИСТОВУЄ УКРАЇНСЬКИХ НАЦИСТІВ ДЛЯ БОРОТЬБИ З РОСІЄЮ ТА ІНШИЙ АБСУРД

 Працювати з дезінформацією часто психологічно виснажливо − як для її авторів, так і для тих, хто з нею бореться. Важко також постійно варитися у брехні і спотвореній напівправді, коли ти позбавлений орієнтирів реальності.

Саме тому іноді так благотворно підкреслити, якою абсурдною, навіть сміхотворною, може бути прокремлівська дезінформація. Як заява, що Facebook нібито використовує українських нацистів для боротьби з Росією. Чи що США і Україна змовилися бомбардувати Сибір. Чи що США перетворить Крим у ядерну пустелю.

Давайте пройдемося по найобурливіших випадках дезінформації цього тижня.

Те, що прокремлівська дезінформація незмінно зображує НАТО як агресивний проєкт американського імперіалізму, звичайно, широко відомо, але описати його як «мілітаристський коронавірус капіталізму, спрямований проти прогресу сучасного світу», − це вже інший рівень злісної нісенітниці. Можливо, таким чином прокремлівські ЗМІ виражають невдоволення тим, що принцип колективної оборони НАТО вкрай «заразний» і незмінно привабливий, особливо для країн, постраждалих від радянського імперіалізму. Позиція прокремлівських ЗМІ полягає в нездатності визнати неправоту, і замість цього вони вирішили повторювати викриту брехню про те, що Захід обіцяв Москві, що НАТО не розширюватиметься на схід.

Очорнення України − один з найбільш непохитних стовпів прокремлівської дезінформаційної кампанії, у межах якої не ніяковіючи робляться свідомо неправдиві заяви на кшталт того, що офіційні особи України погодилися на вимогу МВФ зменшити населення країни до 10 мільйонів осіб. Окрім схильності до геноциду, Києву приписують ще дріб’язковість і жорстокість − він нібито конфісковує квартири і машини у тих, хто не хоче приєднуватися до нападу на Донбас. Важко уявити собі, що кого-небудь може переконати така неприкрита брехня, але прокремлівські ЗМІ, схоже, вважають, що варто вкладатися в такий абсурдний контент. Україна нібито фейкова держава, колонія Демократичної партії США, і/або держава-маріонетка, яка повністю контролюється Джорджем Соросом.

Дезінформація і неправдива інформація про пандемію коронавірусу викликала серйозні побоювання щодо її негативного впливу на здоров’я і безпеку населення. Влада і компанії соціальних мереж намагаються знайти кращий спосіб подолати проблему. Але замість того, щоб ділитися цими проблемами і виконувати свою роль для запобігання поширення неправдивого контенту, прокремлівські ЗМІ звинувачують Захід у придушенні свободи слова. Спроби Італії впоратися з дезінформацією про коронавірус описують як «атмосферу полювання на відьом, властиву системі, що вважає дисидентів ворогами, яких треба знищувати». Тим часом Естонію звинувачують у тому, що вона проводить «відверті репресії щодо неугодних ЗМІ», через виконання санкцій ЄС проти Росії, що призвело до закриття редакції «Супутника» в Таллінні. На Дмитра Кисельова, генерального директора російського державного інформаційного агентства «Росія сьогодні», яке контролює «Супутник», поширюються санкції ЄС за підтримку ним анексії Криму і збройного втручання на сході України.

Прокремлівські ЗМІ також регулярно скаржаться на політику соціальних мереж, спрямовану на обмеження шкідливого контенту і підвищення прозорості, заявляючи, що вони рівносильні цензурі і навіть є переслідуванням російських користувачів. Рішення Facebook маркувати підконтрольні владі ЗМІ зустріло негативну реакцію, а прокремлівські ЗМІ зганяють свою злість, заявляючи, що модерування і зусилля щодо перевірки фактів Facebook безумовно контролюються Соросом, українськими нацистами, геями з країн Балтії та іншими небажаними суб’єктами. Недивно, звичайно, що висувалися такі скарги, адже ці заходи спрямовані проти прокремлівської дезінформації. Стосовно коронавірусу прокремлівські ЗМІ досі поширюють брехню про змову Біла Гейтса щодо чіпування і про штучне походження вірусу з метою біологічного тероризму.

Читайте інші випадки дезінформації, зібрані цього тижня, − серед тем є протести в США, рейс MH17, перегляд історії і уявне втручання Заходу в російський конституційний референдум.

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 «THE SAKER» − СЛІПА ВІРНІСТЬ ПІД МАСКОЮ ОПОРУ

 «The Saker of the Vineyard» («Виноградник Балобана») − блог колишнього офіцера швейцарського Червоного хреста, що живе у Флориді і захищає Росію від загадкової Імперії. Детальніше

 

ЦИФРА ТИЖНЯ: МАЙЖЕ В 16 РАЗІВ

Контент в соціальних мережах, що стосується коронавірусу, опублікований «RT» і «Супутником» у Німеччині, Іспанії і Франції, може отримати більшу середню кількість взаємодій на один матеріал ніж авторитетні ЗМІ. Детальніше

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше