Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 4 лютого 2019 року

05.02.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

4 лютого 2019 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Прошу до столу

 Одні говорять, що сало − це нова здорова їжа. Інші стверджують, що воно підвищує рівень холестерину. Прокремлівські ЗМІ пропонують власний рецепт: обсмажте оселедця в салі і ви отримаєте антиросійську Естонію. Пропонуємо вашій увазі Огляд дезінформації за цей тиждень.

Балтійська закуска

 Чи доводилося вам пробувати оселедця, обсмаженого в салі? Прокремлівські ЗМІ стверджують, що цю страву їли усі естонські політики, які перетворили свою країну на маленьку, злісну антиросійську державу.

 Цього тижня хвиля дезінформації з новою силою хлинула на країни Балтики. З одного боку, піддалися сумніву їх державність і незалежність, з іншого − пропагандисти намагалися маніпулювати аудиторією, демонструючи «приклади» того, як погано жити в Прибалтиці, особливо російськомовним і вихідцям із Росії.

ЗМІ, що поширюють дезінформацію, розповідали про те, як естонці нібито забороняють російським ветеранам носити медалі. Це відповідає істині такою ж мірою, як і звинувачення Балтійських країн у прославлянні нацизму. Мета таких повідомлень − приписати русофобію Латвії, Литві і Естонії, щоб посіяти недовіру до них, особливо серед російськомовного населення.

Проте не варто втрачати апетит, подібно до того, як, на думку ЗМІ, що дезінформують, країни Прибалтики і Україна втратили свою незалежність з вини Європи (яка також нібито має обмежений суверенітет).

Гарячіше: примара війни

 Світом бродить примара, примара війни. Війна повинна початися у 2022 або у 2026 році, як стверджували цього тижня деякі ЗМІ, що дезінформують. Перша із цих дат пов’язана з можливим нападом на Білорусь, який організує Захід, заваливши білоруську опозицію грантами до 2022 року, щоб поступово захопити всю країну. Друга дата є роком очікуваного нападу Заходу на Росію − адже саме для цього, на думку декількох недобросовісних ЗМІ, потрібний проект Rail Baltica.

 Додайте ці інсинуації до описів Польщі і України в стані «військової істерії», а також їх агресивної поведінки щодо Білорусі і Росії − вийде класичний кремлівський рецепт нагнітання страху серед аудиторії. Страх відволікає увагу від очевидного порушення Росією Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД). Також можна і не помітити, що войовничі наративи суперечать один одному. Тому можна поставити галочку ще в одній графі списку цілей брехливих новин − сіяти хаос і сумніви.

Дещиця конспірології на десерт

 ЗМІ, що цього тижня поширювали дезінформацію, не соромлячись використали добре відомі теорії, намагаючись довести існування таємних планів і сірих кардиналів. Їх повідомлення також рябіли твердженнями про те, що Захід поняття не має про нібито беззаперечні і вагомі докази, надані Росією, як у справі про отруєння Сергія Скрипаля, так і щодо катастрофи рейсу MH17. Україна також не залишилася поза увагою, в основному її звинувачували в агресії щодо РосіїБілорусі, а також в Азовському морі. Щоб переварити усі ці страви знадобиться ґрунтовне викриття.

 Говорять, що апетит приходить під час їжі. Ті, хто все ще голодний, можуть відвідати нашу базу даних із дезінформації (англійською).

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Чому російський військовий експерт зациклений на президентові Литви?

 Ігор Коротченко − затятий захисник інтересів російської військової промисловості. І здається, він зациклився на Президентові Литви Далі Грибаускайте. Детальніше

Цифра тижня: 6

 За останні 25 років сили Заходу нібито шість разів безуспішно намагалися організувати у Білорусі «кольорову революцію». Детальніше

Маніпуляція і дезінформація в соцмережах: Чи був #ESTexitEU в Естонії?

 У мережі ВКонтакті з’явилася інформація про нібито скоєний напад на людину, яка протестує проти Глобального договору ООН про міграцію. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Як набрати 146% голосів на виборах

 Колишній оператор «Росії 24» розповів про те, як телеканал керує пропагандистською інформацією. Детальніше