Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 5 липня 2017 року

06.07.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

Випуск 74 – 5 липня 2017 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Повернення у Середньовіччя?

Минулого тижня прокремлівська дезінформація перенеслася у Середньовіччя, припускаючи, що Захід і/або НАТО планували скоротити територію Росії після розпаду СРСР до розміру історичного Великого князівства Московського. Для тих, хто не може згадати межі цього Великого князівства, ось карта. Як і у будь-якому шпигунському романі, усю цю інформацію було нібито знайдено у секретних документах, отриманих російськими спецслужбами, які згодом, мабуть, були передані “Спутнику”. Додаткової інформації щодо того, чому Захід і/або НАТО планують розділити Росію за середньовічними територіальними межами не було, але цікава дезінформація з’явилася як у російськомовних, так і англомовних ЗМІ. Зрозуміло, заяви було зроблено без будь-яких доказів існування “плану Великого князівства”.

Проте це не єдиний випадок дезінформації, що зображує Захід як зло. Як ми уже наголошували раніше, Захід є улюбленим ворогом у прокремлівській ехо-камері. Захід також звинувачували у невдоволенні поверненням до Великого князівства Московського і розробці плану, щоб повністю стерти Росію з карти.

Також стверджувалося, що почалася війна світів, оскільки санкції проти Росії подавалися як боротьба зі слов’янським світом. Зрозуміло не згадувалося, що санкції ЄС, а також санкції США проти Росії були запроваджені через незаконну анексію Росією частини України.

США також зображувалися не лише як ворог Росії, але і як ворог Європи. Чеське ЗМІ заявило, що США прагнуть окупувати Європу і знищити незалежність континенту. Окрім того, на російському державному телебаченні було заявлено, що Україна здійснює секретний план, розроблений США для геноциду етнічних росіян на Донбасі.

Заяви про геноцид у східній Україні – це дезінформація, що повторюється, яка не була доведена і розповсюджується лише прокремлівськими пропагандистськими ЗМІ.

Україна в заголовках

Заяви про геноцид були не єдиною дезінформацією про Україну минулого тижня. Як зазвичай, про цю країну було опубліковано безліч неправдивих заяв. Окрім звичайних голослівних тверджень, українську владу називали терористами, і нинішній президент прийшов до влади шляхом державного перевороту, також можна було спостерігати дещо незвичайні дезінформуючі новини. Польща заявила, що хоче закрити кордон із Україною, тоді як насправді експериментальний проект щодо пішохідного пункту перетину кордону між Україною і Польщею завершиться згідно з планом у червні. Інше ЗМІ заявило, що Польща неохоче пропускає українців, а в особливо заплутаній статті в “Спутнику” стверджувалося, що Київ хоче, аби Франція і Німеччина заплатили за відновлення Донбасу. Стаття збиває з пантелику, оскільки про це згадується лише у заголовку. “Спутник” часто використовує таку тактику  як спосіб поширення дезінформації та непідтвердженої інформації, не обґрунтовуючи заяви фактами.

Завантажити таблицю з прикладами дезінформації, зібраними для 74-го випуску “Огляду дезінформації”.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Велетенський сендвіч, свинячий жир, харчове отруєння – і як продовжує поширюватися дезінформація

У статті були усі необхідні інгредієнти для клик-наживки російською мовою: гігантський бутерброд, національний герб України, сало і трагедія: харчове отруєння.

Детальніше

Мрія Кремля про інтернет-суверенітет

Найсерйозніша перешкода для кампаній із дезінформації – це сильні незалежні ЗМІ і критичні дебати між членами громадянського суспільства (Ілюстрація: Сергій Йолкін для “Свободи”).

Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Прокремлівські карикатури

Що є прокремлівськими карикатурами? Гарним прикладом є робота Віталія Подвицького, малюнки якого ілюструють новини, що публікуються у “РИА Новости” – інформаційною агенцією, яка належить державі. Очолює цю агенцію Дмитро Кисельов, занесений до списку санкцій ЄС. Ці карикатури часто націлені на Україну і ЄС, і в них нерідко використовуються напрацьовані пропагандистські посили – як, наприклад, на малюнку вище.

На цьому малюнку Президент України Порошенко вирушає до ЄС після того, як його країна отримала безвізовий режим із країнами Шенгенської зони. Проте його охоронці нервово коментують ситуацію: “Ми в Європі. Дивитися пильно”! Це зображення ілюструє новину про те, як Президент Росії Путін заявив, що українці, яким тепер не потрібно оформляти візи, можуть зустрітися в ЄС із людьми у ” голубых мундирах “. Слово “голубой” у російській мові зокрема означає “гомосексуаліст”, а на карикатурі Президент Порошенко одягнений у блакитний костюм. Стурбованість охоронців пов’язана з тим, що Президент може привернути увагу гомосексуалістів в ЄС, які становлять дуже серйозну проблему для суспільства, якщо вірити дезінформації прокремлівських ЗМІ.