Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 5 травня 2020 року

05.05.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 5 травня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Загладити криву

 Прокремлівським дезінформаційним ЗМІ більше не цікавий коронавірус?

 Спалах COVID-19 ще є головною темою в прокремлівській дезінформаційній екосистемі. Та і сама епідемія все ще залишається серйозною проблемою, з якою стикаються медичні працівники, національні і європейські системи та міжнародні організації. Багато зі «звичних» прикладів дезінформації використовувалися цього тижня, як і раніше: Вірус створений людиноюце біологічна зброя; це план глобальної еліти щодо скорочення населення світу, і Всесвітня організація охорони здоров’я бере в ньому участь! Більшість із цих тверджень повторювалися знову і знову із початку спалаху вірусу в січні. Цього тижня кількість матеріалів, присвячених коронавірусові, перевищила 400.

У кількох випадках дезінформації стверджується, що ЄС не діяв на порозі кризи. Наприклад, про це йдеться туттут і тут. Спалах інфекції, безумовно, став серйозним викликом для європейської системи врегулювання криз. Озираючись назад, абсолютно очевидно, що можна було б зробити значно більше. Голова Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн попросила вибачення від імені Союзу за упущення при первинних заходах реагування. Водночас вона сказала, що пишається тим, що вона європейка, дивлячись на ту солідарність і співчуття, з яким громадяни ЄС підтримують одне одного під час пандемії. Демократична система враховує критику і прагне стати кращою, а ЄС спільно з національною владою і міжнародними організаціями бореться з епідемією, використовуючи національні та європейські ресурси.

Жахливі секретні лабораторії

У частина повідомлень, побічно пов’язаних зі спалахом COVID-19, стверджується, що Захід (чи США, чи НАТО) відкриває секретні й небезпечні лабораторії подалі від території СШАв МолдовіГрузії і Україні. Прокремлівська дезінформація була націлена на лабораторію Роберта Лугара у Тбілісі з 2018 року, як і цього тижня. Цього тижня ми відстежували заяви про те, що новий коронавірус був розроблений в одній з таких лабораторій в Україні. Раніше подібні звинувачення було висунено проти КитаюВеликобританії і …Латвії.

Декілька країн відзначають, що епідемія починає відступати. Уряди почали обговорювати обережне послаблення карантинних обмежень. Крива згладжується. Ми бачимо подібні повідомлення в прокремлівській дезінформаційній мережі. Ця тема більше не підходить для дезінформації: Європейські національні системи охорони здоров’я зуміли функціонувати в умовах кризи, поглиблюється співпраця усередині Європейського Союзу.

Менше випадків

 Вивчивши кілька прокремлівських дезінформаційних ЗМІ англійською мовою, можна побачити, що ця тенденція підтверджується. Найбільше повідомлень про спалах COVID-19 спостерігалося у кінці березня і напочатку квітня, коли в Росії було зафіксовано відносно невелику кількість випадків. У цей проміжок часу було декілька матеріалів, у яких стверджувалося, що заходи, введені в Росії, ефективніші, або що «авторитарна система» краще пристосована для подолання кризи. Тепер ні про що із цього стверджувати не можна, тому з другої половини квітня спостерігається безумовне зниження кількості матеріалів відомих прокремлівських англомовних ЗМІ. За допомогою Brandwatch, інструменту з моніторингу інтернет-видань і соціальних мереж, ми задали пошук за ключовими словами «COVID-19» і «Коронавірус» для трьох прокремлівських дезінформаційних ЗМІ: «Новое восточное обозрение»South Front і Fort Russ News. Ці три ЗМІ, спрямовані на міжнародну аудиторію, часто згадуються у базі даних дезінформації  (англійською). Із середини січня по 28 квітня ці ключові слова з’являлися 261 раз.

South Front (пер. Південний фронт) − це російський сайт, на якому особлива увага приділяється військовим питанням, питанням безпеки і війни. 10 квітня, коли спостерігався пік повідомлень про спалах COVID-19, на сайті навіть була спеціальна кнопка для переходу до матеріалів на тему пандемії.

Станом на 28 квітня цієї кнопки вже не було, а також різко знизилася кількість опублікованих матеріалів про епідемію.

Цілком імовірно, що тема COVID-19 як і раніше домінуватиме і в матеріалах серйозних ЗМІ,  і дезінформаційних агентств, але схоже вона починає ставати дедалі менш привабливою для прокремлівської дезінформації.

Ми вже спостерігаємо, як знову починають використати деякі «старі» теми. За кілька тижнів у нас перший випадок згадки про розгляд у справі MH17. У цьому матеріалі стверджується, що слідчі підробили докази, щоб приховати вибух на борту. Знову повторюється стара брехня про кримський «референдум», який був приводом для незаконної анексії. І знову про те, що «Україна не є справжньою державою». А також про нацизм, що відроджується на Заході, і крах західних цінностей. Знову.

Найдивніші випадки цього тижня

Перевіряйте джерела, будьте здорові й дотримуйтеся карантину!

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Оновлення спеціального звіту Європейської служби зовнішніх зв’язків (EEAS)

 Короткий огляд наративів і дезінформації щодо пандемії коронавірусної інфекції Сovid-19 (оновлення за період з 2 по 22 квітня). Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Спочатку думай, потім поширюй

 Ніхто не хоче засмічувати стрічку своїх друзів теоріями змови або дезінформацією. Користуйтеся цим списком, щоб не піддатися дезінформації! Детальніше