Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 6 липня 2018 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 6 липня 2018 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 6 липня 2018 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Спроби дезінформації вплинути на емоції: «У Європі знову будують концтабори!»

Прокремлівська кампанія з дезінформації відмінно справляється з маніпулюванням емоціями аудиторії. Вона збирає інформацію про те, що розділяє і послаблює суспільство, і потім експлуатує ці теми, намагаючись роздути конфлікт.

Цього тижня дезінформацію було сфокусовано на проблемі мігрантів і війни в Сирії. Пропонуємо вам розібратися з цією емоційною димовою завісою крок за кроком.

По-перше, кремлівська дезінформація грає на почутті відсутності безпеки. Особливо гарячою темою в цьому контексті є тема міграції. Наприклад, серед іншого, повідомлялося, що в Німеччині не відкрито жодної кримінальної справи про сексуальні злочини, здійснені біженцями, і це мало б означати, що німецька влада спеціально замовчує злочини, які здійснюють мігранти. Насправді ж, Німецька федеральна кримінальна поліція публікує щорічний звіт про рівень злочинності в країні, включаючи інформацію про рівень злочинності серед мігрантів. Минулого року в звіті повідомлялося про тисячі іноземців і мігрантів, проти яких відкрили справи за зґвалтування або сексуальне насильство. У 2017 році загальна кількість вчинених злочинів в Німеччині знизилася на 9,6%.

Наступний крок – посіяти страх. Минулого тижня лідери європейських країн зібралися у Брюсселі, щоб обговорити заходи, які застосовуються проти осіб, що займаються незаконним ввезенням мігрантів. Центри тимчасового перебування для мігрантів на російському телебаченні порівнюються з концентраційними таборами за часів фашизму. Російське телебачення робить висновок: Німеччина «звикла будувати в Польщі концентраційні табори». Словосполучення «концентраційний табір» постійно повторюється на російському федеральному телебаченні.

І це теж зовсім не новина: прокремлівська дезінформація раніше вже повідомляла про те, що Німеччина відправляє дітей в концентраційні табори, що Україна планує побудувати табори на Донбасі, і що Естонія будує концентраційний табір для російськомовного населення країни.

У той же час, як повідомило у вівторок Управління ООН у справах біженців, інтенсивні авіанапади і артилерійський обстріл у провінції Дараа на південному заході Сирії призвели до виникнення «найбільшої кількості переміщених осіб» за останні більш ніж сім років. У зв’язку з жорстокими боями свої житла покинули більше 330 000 осіб.

Російське телебачення робить висновок: замість будівництва «концентраційних таборів у Європі», ЄС слід направити гроші в Сирію і інші країни, тоді «біженці повернуться додому». Ці коментарі створюють класичну димову завісу і користуються тим, що аудиторія заплуталася в суперечливих повідомленнях. Також вони відволікають аудиторію від чітко встановлених фактів: Росія підтримує наступ сирійських урядових військ в південній провінції Дараа, що призводить до величезних гуманітарних витрат, а Європейський Союз вже давно є провідним донором серед держав, що надають допомогу Сирії для подолання кризи.

Темою міграції маніпулюють і далі, щоб викликати відразу. Згідно із ще одним прикладом дезінформації, саме мігранти, а зовсім не птахи, занесли в Чехію лихоманку Західного Нілу. Джерело цієї дезінформації – відомий супротивник мігрантів з мусульманських країн, який зовсім не є фахівцем з епідеміології або інфекційних захворювань.

Дезінформація впливає на почуття аудиторії, намагаючись викликати у них цинізм і апатію. Саме тому прокремлівська пропаганда продовжує говорити про те, що Україні загрожує економічна катастрофа, а звинувачувати у цьому необхідно Захід, що Білі каски готують ще одну хімічну атаку (хоча насправді цим займаються сирійські урядові війська), що Пентагон визнав, що не зможе захистити Польщу від російського вторгнення, і що політика Чехії визначається у Берліні.
 

Після такої тривалої і виснажливої екскурсії по емоційних джунглях прокремлівської дезінформації ми хочемо повідомити нашим читачам хорошу новину. Ніхто не планує забороняти святкування Пасхи! Навіть якщо дезінформація повідомляє про зворотнє.

 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Як деякі російські журналісти борються з дезінформацією

«Фабрика брехні» – назва нового телевізійного документального фільму, в якому декілька журналістів розповідають про розслідування прихованих дезінформаційних процесів, що відбуваються в Росії. Детальніше

 

Цифра тижня: 10 000

Російським телеглядачам нещодавно повідомили, що тільки Україна несе відповідальність за усі жертви конфлікту на сході країни. Це безпідставне звинувачення прозвучало 21 червня під час одного з ток-шоу «Вечір з Володимиром Соловйовим» на телеканалі «Россия 24». Детальніше

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше