Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 6 листопада 2019 року

08.11.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

6 листопада 2019 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Дезінформаційні пустощі і прокремлівські пригощання

 Веселого усім Хелловіну!

Навіть якщо це свято не відзначають там, де ви живете, кому ж не подобаються витівки і пригощання або древні кельтські традиції напередодні Дня усіх святих?

 Та для прокремлівських глашатаїв Хелловін став ще однією ознакою нав’язливої культури Заходу, одержимої метою спотворити традиційні християнські цінності. Цього тижня депутат Віталій Мілонов заявив, що сьогодні – Хелловін, а завтра нібито будуть гумові жінки. Читайте матеріал за посиланням.

Це припущення смішне і безглузде. Воно співзвучне переважно прокремлівському дезінформаційному наративу, націленому на східно-європейську аудиторію, згідно з яким будь-який крок на зустріч Заходу призведе до морального розкладання і втрати національної ідентичності. Так, грузинам цього тижня повідомили, що для того, щоб вступити в НАТО, їм доведеться узаконити одностатеві стосунки, і попередили, що Джордж Сорос разом із прозахідними політиками знищать грузинські цінності, культуру і національну ідентичність. Водночас нагадали, як грузинську мову і культуру оберігали за часів СРСР. Усі ці твердження абсолютно не обґрунтовані.

Дезінформаційні пустощі

Як кажуть, найбільша хитрість диявола полягає в тому, аби переконати людей, що його не існує. За прикладом істинного майстра прокремлівські ЗМІ очевидно намагаються вдатися до такої хитрості й переконати аудиторію, що правду ніхто не дізнається.

Для цього вони вдаються до різноманітних способів, наприклад, створюють складні теорії змов, щоб посіяти сумніви і збентеження: цього тижня прокремлівські ЗМІ заявили, що замість того, щоб убити лідера ІДІЛ, США його, ймовірно, вивезли. В інших випадках вони поширюють суперечливі відомості про одну й ту саму подію. Наприклад, Литва нібито одночасно перебуває під зовнішнім контролем і є тоталітарною державою! (Чи варто нагадувати про понад 150 різних дезінформаційних наративів стосовно отруєння Скрипаля?) Але найпідступніші прокремлівські ЗМІ невтомно очорнюють тих, чий обов’язок – розслідувати факти і висвітлювати їх.

«Buzzfeed» і «Bellingcat», що проводили незалежні журналістські розслідування катастрофи рейсу MH17, а також отруєння Скрипаля, звинувачували в поширенні антиросійської дезінформації. Організацію із заборони хімічної зброї, доповіді якої про атаки із застосуванням хімічної зброї в Сирії суперечать спробам виправдати злочини Асада, звинувачували в приховуванні ключових доказів у своїх розслідуваннях.

Ну і вишенькою на торті стало звинувачення президента Франції Еммануеля Макрона у сучасному расизмі за те, що він раніше відкрито назвав RT і «Спутник» інструментами впливу і пропаганди. Водночас «Спутник» німецькою мовою заявив, що Росія ніколи нікому не шкодила в інформаційному полі. Британський медіарегулятор «Ofcom», який нещодавно оштрафував RT за порушення правил неупередженого висвітлення, ймовірно, не погодиться з цим.

Прокремлівські пригощання

Цього тижня матеріал EUvsDisinfo про те, як прокремлівські ЗМІ відчайдушно шукають визнання незаконної анексії Криму був поширений Представництвом Росії в Канаді @RussianEmbassyC.

Це далеко не перший випадок, коли на сторінках російських дипломатичних представництв у соціальних мережах поширюють дезінформацію. Цього разу нас «почастували» повним арсеналом дезінформаційних тактик і наративів в одному-єдиному твіті: тут і згадка про колоніальне минуле Європи, і дезінформація про незаконну анексію Криму, і відсилання до подвійних стандартів Заходу, і навіть натяк на теорію змови про правителів світу.

За дивним збігом обставин «Спутник» цього тижня поширював те саме дезінформаційне повідомлення про «демократичний референдум» у Криму англійськоюарабською і сербською мовами. Цей «референдум» не визнаний ні ЄС, ні ООН.

Тим часом підконтрольні владі російські телеканали продовжують «частувати» свою аудиторію дезінформацією про Україну, заявляючи, що Європейський Союз відвернувся від України, що автокефальна Православна церква України – справа рук США і що Україна хоче залишатися антиросійським проектом.

І нарешті….«зомбі»-наративи

Дві тисячі років тому кельти вірили, що в ніч, яку зараз називають Хелловін, привиди мертвих повертаються на землю. Напевно, в тому ж дусі прокремлівські ЗМІ воскресили низку дезінформаційних наративів, що з’явилися раніше і неодноразово були викриті.

Одним із таких прикладів є уявні біологічні експерименти Пентагону в лабораторії Лугар у Грузії. Вперше цей наратив згадується у базі даних EUvsDisinfo (англійською мовою) ще в 2016 році. Знову пролунало звинувачення, що грузинські снайпери розстрілювали людей на Майдані в Україні в 2014 році (перший матеріал датується 2017 роком і був повністю спростований). Також лунали заяви, що Україна ось-ось розпадеться (вперше виявлені в 2016 році).

Такі «зомбі»- наративи свідчать про те, що прокремлівська дезінформація базується на постійних повторах і багатослівності для створення ілюзії, що багато незалежних джерел повторюють одне і те саме повідомлення. Як і зомбі, ця дезінформація намагається знищити ваш мозок.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Нападки на церкву України: Кремль перетворив православний світ на поле бою

Релігія є однією з головних тем прокремлівських дезінформаційних ЗМІ. Детальніше

Число тижня: 75 000

Facebook видалив 50 акаунтів Instagram, що оприлюднили 75 000 постів, очевидно пов’язаних із Агентством інтернет-досліджень. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Слизька доріжка: від Хелловіну до гумових жінок

Потреба постійно повторювати наративи про моральний занепад Заходу серйозно збурює уяву деяких особливо колоритних прокремлівських дезінформаторів. Детальніше