Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 7 грудня 2018 року

10.12.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

7 грудня 2018 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Хвиля дезінформації з Азовського моря

 Головна хвиля дезінформації цього тижня очікувано пов’язана з нападом на українські кораблі в Азовському морі. Давайте відразу не переходитимемо до прикладів. Краще проаналізуємо їх за допомогою підходу Бена Німо. На його думку, російська пропаганда в основному використовує чотири тактичні прийоми: спотворення фактів, відвернення уваги, заперечення і залякування.

Матеріали, що публікуються телеканалом «Russia Today», мають очевидні ознаки спотворення фактів, оскільки в них стверджується, що «українські кораблі незаконно вторглися в територіальні води Росії у Чорному морі», хоча насправді, відповідно до двосторонньої угоди між Росією і Україною про використання Керченської протоки і Азовського моря, вони визнані «внутрішніми водами» як Росії, так і України.

 Російські ЗМІ також стверджують, що інцидент був «навмисною провокацією української влади» з метою «розпалювання дипломатичного скандалу», який призвів би до посилення санкцій проти Москви. Це звучить досить дивно, оскільки Україна заявляє, що її кораблі «дотримувалися положень усіх чинних багатосторонніх і двосторонніх міжнародних договорів і правил судноплавства». До того ж, в конвенції ООН з морського права (UNCLOS) говориться, що «Усі кораблі, включно з іноземними військовими кораблями, мають право «мирного проходу» через територіальне море іншої держави згідно з нормами міжнародного права».

Не таранили? Адже це знято на відео

 Прокремлівські ЗМІ також відволікали читачів від головної проблеми − обстрілу Росією українських кораблів і захоплення судів з їх екіпажем. Для цього вони зосередили увагу на Президентові України Петрові Порошенку: «Вашингтон напевно замовив у Порошенка «морську провокацію» проти Росії, щоб «зірвати зустріч Путіна і Трампа»» і Президент України Петро Порошенко «використовує Керченську провокацію для держперевороту». Насправді ж, український парламент ухвалив постанову, згідно з якою вибори Президента відбудуться 31 березня 2019 року.

Спростуванню критики теж знайшлося місце під сонцем кремлівської інформаційної війни. Поширювалися заяви, що російські кораблі пішли так далеко вперед в «технологічному розвитку», що «не використовують таранну тактику». Ця цитата ще раз доводить, як важливо читати новини − просто подивіться це відео, де застосовується таран.

А як же четвертий принцип дезінформації щодо Бена Німо? Ну звичайно ж, залякування аудиторії в прокремлівських ЗМІ живе і процвітає − є безліч прикладів дезінформаційних повідомлень про Україну, відомих ще з 2014 року, які досі використовуються.

Спроби засмітити Twitter німецькою

Російська дезінформація покладається не тільки на власні ресурси для поширення своїх інформаційних повідомлень про Україну. Twitter використали так активно, що «Russia Today» і «Sputnik» набрали більше переглядів, ніж усі якісні ЗМІ Німеччини разом узяті.

З неділі по вівторок у більше ніж 10 000 твітів німецькою мовою з 3 000 різних облікових записів згадується Україна, майже в усіх у зв’язку з конфронтацією на Азовському морі. Незважаючи на велику кількість передплатників у Twitter, активно бере участь в обговореннях тільки невелика група з 30 акаунтів.

Було встановлено, що ці 30 облікових записів пропагують проросійські і/або праворадикальні погляди, і для їх активності, швидше за все, часто застосовується автоматизація. Ці облікові записи атакують німецькомовний Twitter заздалегідь підготовленою неправдивою інформацією. Наприклад, німецькомовний «Sputnik» повідомляє про «масовані артилерійські обстріли» житлових районів Донбасу (70 000 переглядів у Twitter) або викладає історію з уявними «зізнаннями» полонених українських солдатів (150 000 переглядів в Twitter).

У той же час, якщо розглянути декілька офіційних німецьких облікових записів, що закликають до «політичного рішення», то їх активність у Twitter не викликає великий резонанс серед читачів.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

«Подвійна суцільна» російської журналістики

 Боротьба з дезінформацією − це також боротьба за вільні і незалежні ЗМІ. Детальніше

Цифра тижня: 1

 Французький парламент ухвалив законопроект, який покликаний забезпечити строге врегулювання питання «маніпуляції інформацією» в період виборів. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Життя у брехні

 Уявіть, наприклад, як було б дивно і смішно, якби кремлівський пропагандист таємно мав би європейське громадянство. Детальніше