Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 8 грудня 2019 року

10.12.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 8 грудня 2019 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Ведмеді, допінг і зміна клімату

 У полярних ведмедів усе добре!

 Ця осінь була на диво «зеленою». Цього тижня представники більше 200 країн зібралися в Мадриді, щоб відкрити Конференцію ООН щодо зміни клімату (КС- 25), яка йде за вересневим Самітом щодо заходів в області зміни клімату в Нью-Йорку. В умовах надзвичайної кліматичної ситуації країни-учасниці Конференції в понеділок пообіцяли почати «зелену революцію», спрямовану проти глобального потепління. Минулого тижня Європейський Парламент теж оголосив надзвичайну кліматичну ситуацію, і деякі ЗМІ почали активно використати це формулювання у своїх матеріалах.

Проблема насправді дуже актуальна. Зміна клімату − науково доведений факт, і вже є немало свідчень його руйнівного впливу. Але із прокремлівських ЗМІ ви дізнаєтеся зовсім не це, а швидше повну протилежність. Декілька останніх місяців EUvsDisinfo висвітлював збільшення прокремлівської дезінформації стосовно зміни клімату, де часто вдаються до божевільних теорій змов про нібито русофобські афери, або до нападів на екоактивістів, особливо Грету Тунберг, з метою оскаржити саму ідею масових протестів (які викликають у Кремля особливий жах).

 На тлі проведення КС-25 цього тижня цілком передбачувано ринула лавина дезінформації того ж змісту. Захід нібито вигадав «кліматичну аферу», щоб зупинити економічний розвиток Росії, і використовує екологічні проблеми як «зашморг» для стримування конкурентів. Були і звичні сексистські нападки на Грету Тунберг (а ще на члена Конгресу США Олександрію Окасіо-Кортес, яка бореться за «Зелений новий курс» у США). Студентів-активістів із Чеської Республіки звинуватили у бажанні знищити прогрес і спадщину предків в ім’я «зеленої релігії»: екологізм, а не екологія!

Цікаво те, що ці наративи не узгоджуються з політикою самої Росії з цього питання. У вересні Росія офіційно приєдналася до Паризької угоди − хоч вона і не представила план щодо скорочення викидів, і її публічні обіцянки стосовно клімату залишаються відверто слабкими. Але для внутрішньої аудиторії федеральні ЗМІ повідомляють факти, а не теорії змови. Влада офіційно визнає загрозу зміни клімату для «стабільного соціального і економічного розвитку». Таким чином, очевидно, як прокремлівські ЗМІ стійко проповідують заперечення зміни клімату у своїй дезінформаційній кампанії проти Заходу, намагаючись ослабити громадську підтримку боротьби зі зміною клімату і розпалити тертя з питань, що вкрай хвилюють. Саботаж Заходу усіма доступними засобами залишається спільним знаменником усієї дезінформаційної діяльності Кремля.

Помста англійців і інша «русофобія»

Але «кліматична афера» − не єдиний доказ «русофобії», що лютує на Заході. Всесвітнє антидопінгове агентство, яке минулого тижня рекомендувало усунути Росію на чотири роки від участі в міжнародних змаганнях, теж, виявляється, причетне до нібито оскаженілої русофобії і «полювання на відьом».

Насправді ж рекомендації ВАДА настали після встановлення того факту, що Росія подала підроблені результати аналізів спортсменів у рамках угоди щодо відновлення статусу Російського антидопінгового агентства, причетного до масштабної допінгової програми, яка підтримується владою. Але прокремлівські ЗМІ взялися за свої звичайні хитрощі для того, щоб поставити ці факти під сумнів і зображувати Росію в ролі безпорадної жертви упереджень Заходу. «Ця історія наочно, навіть для найбільш рожевих ельфів, показує, що битимуть не за те, що Росія робить щось не те, а за те, що можуть», − пише «Супутник».

Звичайно, повномасштабна дезінформаційна кампанія неможлива без численних суперечливих пояснень того, що ж сталося «насправді»:

Доказів звинувачень ВАДА проти Росії пред’явлено не було.
1.Росія − сильний суперник у спорті, тому усі бояться російських спортсменів.
2.Для різних країн, що провинилися, передбачена різна міра суворості покарання − скандал з допінгом у Росії просто виявився популярнішим. Норвежці і американці уникнули покарання!
3.Англійці мстять Росії за те, що її вибрали приймаючою країною чемпіонату світу з футболу 2018.

Арсенал прокремлівської дезінформації має багато спільного зі знаменитою коробкою шоколадних цукерок із «Форреста Гампа»… ніколи не знаєш, що всередині!

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Єдиний світ, єдиний автор, єдина вертикаль влади

 «One World Global Think Tank» (аналітичний центр «Єдиний світ») − нове доповнення до пантеону московських дезінформаційних ЗМІ, що публікують матеріали англійською мовою. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Цензура і дезінформація

 Російська влада використовує різні інструменти, щоб домогтися домінування дезінформації над громадською думкою в країні. Один з таких інструментів − цензура. Детальніше