Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 8 травня 2020 року

12.05.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 8 травня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Менше про коронавірус, більше про Україну

Незважаючи на наближення річниці Другої світової війни, цього тижня було відносно мало випадків дезінформації на тему історії.

Із 55 дезінформаційних повідомлень, які ми відстежували цього тижня, 31 як і раніше присвячено коронавірусові. Окрім звичайної теорії про те, що коронавірус нібито використовується для досягнення панування у світі або є операцією Заходу, ми також помітили нову − про «втрату суверенітету»: Американські лобісти змусять Польщу купувати більше зброї, щоб допомогти економіці США, яка переживає важкі часи. Іншими словами, коронавірус продовжують використовувати для дезінформації, щоб дискредитувати своїх опонентів.

Як ми писали минулого тижня, прокремлівські ЗМІ потроху відходять від теми вірусу, і, мабуть, знову переводять увагу на Україну. Поглянувши грудень минулого року, ми помітили, що були тижні, коли кількість випадків дезінформації про Україну знижувалася до 4. Проте цього тижня було аж 16 випадків. Деякі з них були присвячені одвічним темам, таким як Євромайдан, крах MH17 і війна на сході України. Є також випадки, мабуть, навіяні епідемією, в яких стверджується, що американські секретні лабораторії в Україні могли спровокувати спалахи холери, або що США почали підтримувати Євромайдан через наміри закрити біолабораторії в Україні.

До питання історії

 Попри те, що 9 травня і святкування 75 річниці з дня закінчення Другої світової війни настане вже через кілька днів, ми зібрали всього кілька випадків дезінформації на цю тему. Цього, мабуть, слід було чекати, оскільки Парад Перемоги скасували, а увага всього світу зосереджена на боротьбі з вірусом.

Продовжуючи тему історії, рішення про демонтаж пам’ятника радянському маршалові Івану Конєву в Празі спровокувало серйозний протест. За повідомленнями прокремлівських ЗМІ, це рішення суперечить національним інтересам Чеської Республіки, є образливим щодо спільної американо-російської боротьби з коронавірусом, а також воно було ухвалене посольством США в Чехії.

Окрім того, що демократично обрана Муніципальна рада району Прага-6 має повне право на демонтаж цього пам’ятника, також варто згадати, ким насправді був пан Конєв: чеські історики встановили, що з 8 по 14 травня 1968 року Конєв очолював радянську військову делегацію, направлену в Прагу для підготовки військового вторгнення в Чехословаччину. Конєв також очолював групу радянських військ у Східній Німеччині під час Берлінської кризи 1961 року. Іншими словами, як нагадав мер Праги-6, Червона армія принесла Чехії не лише звільнення, а й терор.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 COVID-19: прокремлівські ЗМІ заступилися за Пекін

 Контрольовані Кремлем ЗМІ захищають китайську владу від критики, поєднуючи дезінформацію з пропекінськими матеріалами. Детальніше

COVID-19 без незалежної журналістики

Журналістку «Новой газеты» Олену Мілашину побили, на її адресу надійшли погрози і її статтю про коронавірус видалили з веб-сайту газети на вимогу влади. Детальніше

Цифра тижня: 117 мільйонів

 Недостовірною і здатною завдати шкоди інформацією про коронавірус поділилися на Facebook більше 1,7 мільйонів разів. А кількість переглядів досягла близько 117 мільйонів. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Нові історії за старими сценаріями

 Одним із напрямів дезінформації про спалах коронавірусної інфекції COVID-19 є ідея про те, що немає ніякої епідемії. Це нібито обман. Детальніше


Перейти до вмісту