Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 5 березня 2021 року - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 5 березня 2021 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 

5 березня 2021 року

 

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Робити слона без мухи

Дезінформація  ̶  це мудре слово, що означає брехню. У брехні є емоційний компонент, у дезінформації немає моральних конотацій, це поняття сухе і приземлене. Однак дезінформація є лише брехнею, обманом, маніпуляцією. EUvsDisinfo застосовує визначення дезінформації як тверджень, хибність яких можна довести, і які націлені на заподіяння шкоди. Цього тижня ми можемо детально показати динаміку дезінформації. Як очевидна брехня просочується в редакції новин і органи, що ухвалюють рішення. Пані та панове, казка про німецьке громадянство Юлії Навальної!

Завдання: очорнити

Російській владі не вдалося пояснити і обґрунтувати замах на вбивство лідера опозиції Олексія Навального. Замість цього його взяли під варту в СІЗО під хибним приводом відразу після того, як він прилетів у Москву, пройшовши лікування у берлінській лікарні після отруєння. Спроби припинити протести на його підтримку тривають. Завдання полягає в очорненні дружини Навального Юлії.

Анонімний лист

Декілька російських ЗМІ і громадських діячів отримали анонімного листа. У листі було фото німецького посвідчення особи, виданого Юлії Навальній. Цей документ позиціонують як доказ того, що Навальна є громадянкою Німеччини. Анонімний автор листа підписався так: На жаль, я не можу розкрити свою особу і виступити публічно з цією новиною. Але, сподіваюся, Ваша участь допоможе покласти край цій цирковій виставі. З повагою, Анонімне Джерело. PS. Це не останній інсайд.

Відомий блогер

Артемій Лебедєв, графічний дизайнер і відомий блогер, у якого більше ста тисяч передплатників, був серед тих, хто отримав анонімний лист. Він вирішив не без зловтіхи опублікувати це зображення:

Про що це говорить мені? Про те, що нашому головному фейлетоністові, як і будь-якому політикові або священикові, як будь-якому лукавому лицемірові, не чужі земні турботи  ̶  слава, гроші, забезпечена старість в тихій гавані.

Редакція новин

Як тільки Лебедєв опублікував історію, вона стала новиною. Це вже не дивна заява анонімного джерела, яка, швидше за все, опиниться в теці «Спам» електронної пошти. Лебедєв є першопрохідцем в комп’ютерному дизайні: він є авторитетом у світі цифрових технологій, і знаменитою людиною. Ось історія вже і стала новиною, більшість великих ЗМІ публікують матеріали.

«Московський комсомолець»: Артемій Лебедєв знайшов у дружини Навального «громадянство» ФРН.

РІА «Новини»: У МВС не стали відповідати на питання про друге громадянство Юлії Навальної.

РІА «ФАН»: У Юлії Навальної є посвідчення особи громадянки Німеччини.

Спокута

Поки редактори носилися, кричучи на репортерів і вимагаючи від них знайти фотографію Людини-павука, читачі почали підозрювати, що документ, який опублікував Лебедєв, сумнівний. Звичайний реверсивний пошук в Google-зображеннях показує, що фотографію документа скопіювали і вставили з російського журналу: груба підробка. Лебедєв опублікував оновлення:

UPD: Це фейк, факт перевірений.

UPD2: Ну налажав і налажав, чого бубоніти.

У соціальних мережах з’явилося безліч грубих відфотошоплених фотографій Артемія Лебедєва в різних ситуаціях.

Більшість шанованих ЗМІ відкликали новини, оновили їх визнанням Лебедєва про помилку і опублікували вибачення перед Юлією Навальною (вона відмовилася приймати вибачення Лебедєва).

Дим без вогню

Деякі ЗМІ серйозно розкрутили цю історію і не можуть її відкликати. Замість цього вони вирішили перейти до нападу: «Так, так, документ, можливо, підробка, але ви бачили доказ того, що Юлія Навальна НЕ є громадянкою Німеччини? Ні!» ЗМІ, що є у власності Костянтина Малофєєва і Євгенія Пригожина, продовжують наполягати, що, хоча документ підробний, ми однаково не можемо бути впевнені, що Навальна насправді не громадянка ФРН. Новинне агентство Пригожина «РІА ФАН» заявляє, що високопоставлений співробітник Штазі (анонімно і, як нам здається, із сміхотворним голлівудським німецьким акцентом) підтвердив, що Ja, ja, Frau Navalnya ist eine deutsche Staatsbürgerin, ja, ja, das ist fantastisch! (пер. Так, так, пані Навальна є громадянкою Німеччини, так, так, прекрасно!). «Царьград» Малофєєва трохи обережніше: Посольство Німеччини в Росії не стало спростовувати…  Ці два медіахолдинги ялозять цю історію, прикидаючись, ніби оновлюють брехню новими недоречними і безпідставними заявами.

Правда

Тепер ми вже забрели у глушину обману. У королівство тролів і демонів. У перевернутий світ. У світ, де підробки доводять істинність, а фейки правдивіші за факти, адже вони служать Справі. Кого це хвилює, що документ, який підтверджує, що Юлія Навальна є тією, ким не є,  ̶  підробка? Підроблений документ може бути хитромудрим ходом іудейсько-масонських закулісних правителів з метою ввести в оману чесних росіян! Можете довести, що це не так?

2 березня 2021 року депутат Держдуми Віталій Мілонов  ̶  зазвичай зайнятий хрестовим походом проти бородатих емодзі  ̶  опублікував офіційний лист російському управлінню з питань міграції:

Висока інтенсивність відвідування ФРН в останні місяці зазначеною персоною і поява подібних відомостей про подвійне громадянство в сукупності дає привід для неоднозначних роздумів і підозр. З огляду на це прошу вас провести відповідну перевірку і повідомити про факт наявності (чи відсутності) у Юлії Навальної подвійного громадянства або посвідки на проживання (довготривалої візи) іноземної держави.

Завдання виконане: брехня стала «фактом»

Менше ніж за тиждень анонімний лист із грубою підробкою документа став для російської влади офіційною справою; справою, що обговорюється німецькими і російськими дипломатами. Доказів хибності первинної заяви виявилося мало, брехня стала своєрідною правдою. Суть заяви не важлива, якщо брехня корисна. Слона роздули, не маючи навіть мухи. Варто відзначити, що російська влада не почала розслідування отруєння Навального.

Інші теми цього тижня:

 України не існує (Існує!)

Королівська сім’я Швеції, ймовірно, замовила вбивство Улофа Пальме (Ні, не замовляла!)

Європейські вакцини повинні стерилізувати африканців (Ні, це не так!)

Завершальне слово. У другому столітті до нашої ери Пліній Молодший написав листа римському імператорові Траяну, запитуючи поради, як боротися з послідовниками християнської віри. Пліній отримував анонімні листи, в яких людей звинувачували в прийнятті нової релігії. Траян дав вказівки Плінію, у той час імператорському намісникові у Віфінії (нинішнє чорноморське узбережжя Туреччини), поводитися з християнами м’яко і не звертати уваги на анонімні заяви:

Безіменний донос про будь-який злочин не повинен братися до уваги. Це було б поганим прикладом і не відповідає духу нашого часу.

Але знову ж таки  ̶  людство еволюціонувало за останні 2 000 років.

 *СВІЖА АНАЛІТИКА*

 ПОЛЬСЬКО-ЛИТОВСЬКІ ВІДНОСИНИ У ЩУПАЛЬЦЯХ ПРОКРЕМЛІВСЬКОЇ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ

«Польща перевершує Литву завдяки своїй багатовіковій державності і культурі. Литва перевершує Польщу завдяки своїм зв’язкам з американцями і німцями». Детальніше

 КРЕМЛІВСЬКИЙ ГУМОР  ̶  ЦЕ НЕ ПРИВІД ДЛЯ СМІХУ

 «ТНТ» зняв випуск телешоу з ефіру через скетч про кремлівських пропагандистів. Детальніше

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше