Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ за період із 4 по 7 липня 2016 року

07.07.2016

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий дайджест дезінформації, поширеної прокремлівськими ЗМІ і незалежними російськими медіа. В матеріалі також представлено основні тенденції в російських соцмережах.

Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням
http://us11.campaign-archive2.com/?u=cd23226ada1699a77000eb60b&id=8141098138&e=7ec443e31d

Випуск 8 липня 2016

Brexit: давайте вигадаємо могилу і потанцюємо на ній

Минулого тижня референдум у Великій Британії залишався у центрі уваги прокремлівських ЗМІ. Лояльні до режиму коментатори в основному вітали результати, як ми вже писали в “Дайджесті” (http://eepurl.com/b70dTH). Окрім того, ЗМІ, що спеціалізуються на поширенні дезінформації, скористалися цією можливістю, щоб висловити думку про провал усього проекту під назвою “Європейський Союз”.

Тон задав головний прокремлівський коментатор Дмитро Кисельов у своєму телешоу “Вести недели”. За словами Кисельова (http://bit.ly/29hgTDw), вся Європа нині перебуває в полоні страху, адже “розпад Євросоюзу – вже факт”. Він також сказав, що британці проголосували за вихід, незважаючи на “сакральну жертву – вбивство Джо Кокс”, повторивши, таким чином, конспірологічну версію поганого смаку про те, що вбивство члена парламенту від Лейбористської партії зрежисовано прибічниками збереження членства в ЄС (див. попередній випуск “Огляду дезінформації”: http://eepurl.com/b7D4d9).

Кисельов також переінакшив на свій лад запис прес-конференції Голови Європейської Комісії Юнкера, заявивши, що Юнкер утік від журналістів, щоб не відповідати на запитання про те, чи став Brexit початком кінця ЄС. Насправді ж Голова Європейської Комісії дав ясну, хоча й коротку відповідь. Ви можете в цьому переконатися, наприклад, тут: http://bit.ly/29o4Cge; у шоу Кисельова на цю відповідь не звернули уваги (див. час відповіді в таблиці).

Щоб відповідати наративу про Європу, що розпадається, прокремлівські ЗМІ також вигадали сюжети про те, що “Brexit показав, що 500 мільйонів європейських громадян сказали “ні” Сполученим Штатам Європи” (http://bit.ly/29f9QYU); що “Брюссель планує замінити Велику Британію Туреччиною в ЄС” (http://bit.ly/28XUrMd); що “майже половина виборців Австрії хотіли б вийти з ЄС” (http://bit.ly/297ulvj).

Однак дезінформація на цьому не припиняється, а зачіпає також реакцію деяких країн-членів ЄС щодо результатів британського референдуму.

“Франція і Німеччина планують зруйнувати держави-члени, створивши натомість наддержаву” (http://bit.ly/29EU1ey). Ця англомовна стаття спотворює справжній зміст документа, підписаного міністрами закордонних справ Франції і Німеччини (http://bit.ly/29oKAE2), і стверджує, що країни втратять право мати власну армію, правову систему, систему оподаткування або центральні банки. Ця дезінформація була потім розтиражована іншими мовами, зокрема угорською і чеською.

“Загроз не існує, це все вигадки нацистів”

Напередодні саміту НАТО посилюється дезінформація стосовно країн-членів Альянсу. Англомовне прокремлівське ЗМІ “Russia Insider” оприлюднило статтю про те, що НАТО створює “вигадані загрози” і брязкає зброєю з метою захиститися від цих страшних загроз (http://bit.ly/29ia42z). Ця стаття також вийшла й кількома іншими мовами. У ній не йдеться про такі реальні загрози, як регулярне порушення кордонів і повітряного простору країн Прибалтики, або демонстрація завдання удару по американському есмінцю, викрадення громадянина Естонії Естона Кохвера на території його країни, або кібератаки та інші гібридні атаки, чи погрози використати ядерну та іншу зброю проти країн-членів ЄС.

Прокремлівські ЗМІ різними мовами намагалися навіть переконати своїх читачів, що контури будівлі нової штаб-квартири НАТО навіяні нацистською символікою (http://bit.ly/28Zx9Wv,http://bit.ly/29214wa або http://bit.ly/29GNmjL).

У рамках цієї логіки грузинське ЗМІ написало, що усім відомо, що НАТО має нацистське коріння (http://bit.ly/29cAd1l).

Сатаністи забороняють літери, а соліст групи “Rammstein” любить Путіна

Пам’ятаєте церемонію відкриття найдовшого у світі залізничного тунелю в Швейцарії (http://bbc.in/29lrn3f)? Так от, це не було звичайною церемонією відкриття. Насправді це був грандіозний сатанинський ритуал, організований для європейських лідерів. Ніхто не помітив цієї тривожної обставини, поки грузинська прокремлівська газета “Асавал-Дасавали” не відкрила всім очі на це минулого тижня.

Європейські лідери не лише беруть участь у сатанинських ритуалах, а й, судячи з усього, є супротивниками окремих літер у деяких європейських мовах. Наприклад, чеський сайт lajkit.cz повідомляє, що ЄС хоче заборонити літеру “Ř” в чеському алфавіті (http://bit.ly/29gIBOH). Насправді lajkit.cz тиражує “новину” з сатиричного сайту (http://bit.ly/29njrRi), мабуть, не зрозумівши, що це був жарт.

У той час, як ЄС є злом у багатьох проявах, є на землі одне місце – велике, яке є жертвою злісного Заходу. “Путін – сильний лідер. Я вважаю несправедливими всі ці політичні нападки на вашу країну”, – сказав Тиль Ліндеман, вокаліст і фронтмен німецької групи “Rammstein”. Щоб продемонструвати своє захоплення президентом Росії, Ліндеман одягнув майку з портретом Путіна (http://bit.ly/29bOCPp). Однак ця новина існує тільки в реальності прокремлівських ЗМІ. Майка з Путіним – результат фотошопа, і Ліндеман ніколи не робив подібних заяв (http://bit.ly/29jjKJC).

«Вподобайте» нас на “Фейсбуці”! Нова сторінка “EU vs Disinformation” (ЄС проти дезінформації) містить смішні факти, цікаві тексти і захоплюючі відео, які розкривають способи маніпуляції та дезінформації, що використовуються в прокремлівських ЗМІ. Як і аккаунт в “Твіттері” (@EUvsDisinfo ), зміст сторінки в “Фейсбуці” буде англійською і російською мовами. Посилання на сторінкуhttps://www.facebook.com/EUvsDisinfo/