Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ за період з 27 червня по 3 липня 2016 року

04.07.2016

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий дайджест дезінформації, поширеної прокремлівськими ЗМІ і незалежними російськими медіа. В матеріалі також представлено основні тенденції в російських соцмережах.

Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням
http://us11.campaign-archive1.com/?u=cd23226ada1699a77000eb60b&id=64001ff1ff&e=7ec443e31d

Що Brexit означає для Росії?

Обговорення Brexit в Росії звелося до питання: «Що це означає для Росії?». Провідна газета «Коммерсант» робить такий висновок : “Brexit дает новые козыри и Москве. Уход Великобритании может умерить амбиции Евросоюза и подтолкнуть его к политике, требующей сворачивания санкций”.


Олексій Пушков, голова Комітету з міжнародних справ Державної Думи, в своєму блозі в “Твіттері ” «восстанием западных избирателей против господствующей системы и традиционных политиков». Наймасовіша російська газета «Комсомольская правда» публікує інтерв’ю з експертом, який стверджує, що Brexit – це результат змови сімейства Ротшильдів.


Тема також широко обговорювалася і в російській блогосфері. Офіційний представник Міністерства закордонних справ Росії Mарія Захарова, яка очолює лояльних до Кремля осіб, які формують громадську думку, повторила популярну в Росії тезу, що США контролюють зовнішню політику ЄС, і назвала політичний істеблішмент Великобританії “ярым лоббистом проведения в ЕС политики антироссийских санкций”. Захарова порівняла Великобританію з людиною, який запросила друзів у ресторан, але наприкінці вечора відмовилася оплатити рахунок, передавши його своїм гостям (мається на увазі плата за санкції щодо Росії).

Стосовно незалежних голосів, то коментатор Юлія Латиніна назвала результати референдуму «восстанием против Брюсселя» і порівняла ЄС з Радянським Союзом, назвавши ЄС «огромным социалистическим государством». Олександр Баунов з “Московського центру Карнегі” також аналізує, що для Росії означає Brexit, і чому він їй подобається. Баунов вказує на суперечливість російських інтересів: насправді, пише він, країна зацікавлена в європейській єдності, тому що вона створює стабільність; проте Росія також зацікавлена в тому, щоб Європа розірвала зв’язки з США. А оскільки Великобританія вважається лобістом трансатлантичних зв’язків, Росія також зацікавлена і в виоді Британії з ЄС. Баунов вважає Великобританію “наиболее проамериканской страной, склонной прислушиваться к страхам и сомнениям Восточной Европы» щодо Росії. Тому він вважає, що Brexit відповідає інтересам Росії.

Угода про асоціацію між ЄС і Грузією

1 липня Угода про асоціацію між ЄС і Грузією набуває чинності в повному обсязі. Щоб відзначити цю подію, Оперативна робоча група East StratCom підготувала невелику анімацію, яка роз’яснює зміст Угоди. 1 липня ця анімація з’явилася на сторінці Представництва Європейського Союзу в Грузії в “Фейсбуці”

https://www.facebook.com/europeanunioningeorgia/?fref=ts


«37-й рік повернувся»

У Росію прийшло літо, і парламент, обраний 2011-го року, було розпущено у зв’язку з майбутніми виборами, що відбудуться 18 вересня. Минулого тижня, завершуючи свою роботу, Дума ухвалила пакет антитерористичних і антиекстремістських законів, відомий як «пакет Ярової» (за прізвищем депутата Ірини Ярової).


Тільки російські незалежні голоси висловили глибоку стурбованість щодо всіх ухвалених законів. Серед цих голосів – провідне критично налаштоване ЗМІ «Медуза», яке провідомляє про «несколько самых реакционных законов в постсоветской истории». Нові закони про «недоносительство», «оправдание терроризма в соцсетях» і закон, який зобов’язує інтернет-провайдерів співпрацювати з органами безпеки щодо розшифровування повідомлень, критикувалися особливо гостро.

Суперечки навколо антитерористичного законодавства, що загрожує свободі слова і зібрань, ведуться не лише в Росії. Однак в Росії існує переконання, що уряд має намір застосовувати закон про “екстремізм”, щоб змусити замовкнути політичну опозицію. Минулого тижня відомий блогер Ілля Варламов, посилаючись на доповідь аналітичного центру “Сова”, показав на конкретних цифрах, що кількість рішень російських судів, які обмежували свободу слова, за останні роки стрімко зросла.

Пост Варламова має заголовок «37-й год вернулся». Пост містить фото губернатора Кіровської області Микити Білих в наручниках: минулого тижня він був заарештований за звинуваченнями у корупції. Головною характерною рисою сталінських репресій були систематичні переслідування урядових чиновників і представників політичної еліти.


Як російські ЗМІ зображують європейських лідерів

Чеський аналітичний центр “Evropské hodnoty” ( «Європейські цінності») представив ретельний аналіз висвітлення діяльності деяких європейських лідерів російськими ЗМІ. Аналіз проводився на основі більш ніж 59 млн статей у більш ніж 22 тис. ЗМІ за період з січня 2014 року по травень 2016 року і продемонстрував, як змінився стиль російських ЗМІ після початку конфлікту в Україні.


За результатами дослідження зроблено висновок, що російські ЗМІ більше концентрують увагу на лідерах конкретних європейських країн, ніж на представниках ЄС. Російські ЗМІ обирають фаворитами політиків, виходячи з того, наскільки дружньо ті налаштовані до нинішнього режиму. «Кремлівська кампанія з дезінформації щосили намагається зображувати європейських лідерів з урахуванням їх готовності підтримати Росію. Чим прихильнішими ці персони є до режиму Володимира Путіна, тим сильнішими оголошують їх позиції в міжнародному співтоваристві прокремлівські російськомовні ЗМІ », – пишуть автори дослідження. Дослідження – за посиланням
http://www.europeanvalues.net/wp-content/uploads/2016/06/How-Russian-Propaganda-Portrays-European-Leaders_v41.pdf

Курйоз: пік літнього сезону в Криму

“Крым вошел в пик курортного сезона”, – заявив Олексій Черняк, голова комітету кримського парламенту з питань туризму. Він заявив, що кількість туристів, які обрали півострів місцем свого відпочинку, зросла на 27% в порівнянні з минулим роком. Влада Криму також вважає, що загальна кількість туристів в Криму цього літа може досягти 7 млн осіб, що на 1,5 млн більше ніж 2015-го року.


Незважаючи на нібито наявний сплеск популярності півострова, потенційним курортникам не варто впадати у відчай. Свіжі фотографії з порталу “Крым. Реалии” доводять, що на «переповнених» пляжах Криму все ще можна знайти вільне місце. http://ru.krymr.com/a/27823829.html

«Вподобайте» нас на “Фейсбуці”! Нова сторінка “EU vs Disinformation” (ЄС проти дезінформації) містить смішні факти, цікаві тексти і захоплюючі відео, які розкривають способи маніпуляції та дезінформації, що використовуються в прокремлівських ЗМІ. Як і аккаунт в “Твіттері” (@EUvsDisinfo ), зміст сторінки в “Фейсбуці” буде англійською і російською мовами. Посилання на сторінку: https://www.facebook.com/EUvsDisinfo/