Олена Ніцко: «Національна рада 2022 року працювала як один злагоджений механізм» - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Олена Ніцко: «Національна рада 2022 року працювала як один злагоджений механізм»

На засіданні, що відбулося 22 грудня, членкиня Національної ради, відповідальна секретарка Олена Ніцко коротко підсумувала діяльність регулятора 2022-го воєнного року, що добігає кінця.

«У нас  сьогодні останнє засідання в році, що минає, і хотілося б підсумувати все те, що з нами відбувалося в цей період. Це був рік важких випробувань та важливих викликів. І ми можемо впевнено сказати, що Національна рада в цей непростий час згуртувалася і працювала, як єдиний механізм, як єдина потужна команда», – сказала Олена Ніцко.

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну основні зусилля Національної ради спрямовувалися на обмеження поширення пропаганди і дезінформації з території держави-агресора  та зменшення її впливу на аудиторію країн світу. З лютого 2022 року розпочався цілодобовий запис, аналіз і документування російських каналів – головних рупорів кремля: «РТР-Планета», «Россия 24», «Первый», «НТВ Мир». Ці матеріали стали аргументацією для звернень українського медіарегулятора до урядів та регуляторів інших країн про припинення трансляції російських каналів, а також для застосування санкцій. Записи ефірів кремлівських мовників регулярно надаються на запити офісу Генерального прокурора України та Служби безпеки України.

Крім цього, Національна рада започаткувала медіапроєкт «Боротьба з російською пропагандою в Європі». Регулятор відстежував, які країни повністю чи частково заборонили трансляцію російських каналів. На вебсайті  оприлюднювалася інформація про телевізійні компанії, які запропонували контент українською мовою для мільйонів співвітчизників, які через постійні бомбардування і обстріли мусили покинути свою країну і опинилися за її межами.

Станом на 1 грудня 2022 року в медійному проєкті «Список вдячності», що  розміщений на офіційному сайті медіарегулятора, зафіксовано 110 імен. Серед лідерів за кількістю втілених проєктів та ініціатив – Чехія і Польща. Цей список постійно поповнюється новими компаніями та брендами.

Війна стала важким випробуванням для мовників і провайдерів України. Реаліями цих днів для багатьох компаній стали руйнування мереж і обладнання, протистояння російській пропаганді, загроза окупації і фізичного знищення для працівників.

«Ми з гордістю можемо сказати, що наші українські медійники в таких умовах часто демонстрували героїчну відданість своїй справі і Батьківщині», – наголосила Олена Ніцко.

Щоб знайомити з історіями про інформаційний спротив українців, Національна рада реалізовувала проєкт Мedia Heart of Ukraine – «Медійне серце України». Тут історії про мужність і героїзм українських медійників.

Відповідальна секретарка Національної ради особливо тепло і щиро відгукнулася про  представників  медіарегулятора, які працювали під обстрілами в Чернігові, Сумах, Харкові, Запоріжжі, Миколаєві та в окупованому Херсоні. «Ми всі дякуємо за їхню самовіддану працю в надзвичайно складних і небезпечних умовах, коли вони часто ризикували своєю безпекою і своїм життям», –  сказала вона.

Національна рада зібрала інформацію про втрати регіональних мовників. Ретельно проаналізувала всі дані. Підготувала детальний звіт.  І нині ми маємо відповідь про готовність підтримати наших мовників від європейських інституцій.

Обстріли медіаінфраструктури – веж, будівель мовників, об’єктів зв’язківців, а також застосування ворогом засобів радіоелектронної боротьби поставили під загрозу отримання населенням достовірної інформації. Тому Національна рада на своєму сайті і сторінках у соціальних мережах публікувала інформацію про доступність українських телеканалів і радіостанцій з використанням різних способів і платформ, щоб люди мали змогу отримати офіційну інформацію.

Крім того,  для Національної ради 2022 рік  став роком потужної роботи над Законом «Про медіа». Його ухвалення було однією із семи вимог для  підтвердження статусу України як  кандидата на вступ до Європейського Союзу. У грудні закон ухвалений Парламентом і чекає на підписання Президентом України. Цей закон впроваджує нове, максимально наближене до європейського  регулювання медіа. Він ставить перед нами нові завдання і  нові виклики. Національна рада вже веде підготовку імплементації закону, а також працює над організацією публічних заходів щодо промоції медійних реформ. 

«Новий рік стане важливою віхою в утвердженні європейських стандартів в інформаційному полі країни. Національна рада впевнена, що у співпраці з громадськістю та медіаіндустрією ми подолаємо всі труднощі, адже ми разом впевнено прямуємо до Перемоги!», – підсумувала Олена Ніцко.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше