4 – 5 жовтня перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк бере участь у 9-му засіданні Форуму регуляторних органів з питань телерадіомовлення країн Чорноморського регіону (BRAF), що відбувається в Бухаресті, Румунія. Основна тема, яку обговорюють представники регуляторів, – моніторинг інтернет-медіа у цифрову еру.
Тема надзвичайно складна – і сьогодні мало в кого є сформована відповідь на те, як регулювати інтернет і захистити свободу слова, як використовувати переваги інтернет-простору й захиститися від ризиків, як захистити дітей і себе і як зберегти цінності цивілізації, які в тому числі в зоні ризику. До того ж, – як надати захист журналістам он-лайн медіа та водночас забезпечити відповідальність за поширення токсичного контенту.
Відкрив засідання генеральний секретар Організації чорноморського економічного співробітництва (BSEC) М. Крістідес, який поінформував про підготований російською стороною проект «Розробка бізнес-плану для єдиного інформаційного простору на території країн BSEC», що буде докладніше обговорюватися на окремій зустрічі у грудні в Москві. Тут йдеться про створення нового каналу. Учасники висловили низку запитань, які прояснили би доцільність проекту, та домовилися, що детальна презентація проекту буде розіслана країнам-учасницям для вивчення й надання відповіді через місяць.
Далі делегати держав-членів Форуму розповіли про те, що було зроблено у їхніх країнах за минулий рік, якого прогресу вдалося досягти, які нововведення відбулися в законодавчому і регулівному аспекті у сфері телерадіомовлення.
Ольга Герасим’юк зупинилася на кількох питаннях, якими Національна рада особливо опікувалася у звітному періоді і які постійно становлять великий інтерес для вітчизняного регулятора. Це – захист інформаційного простору, перехід на цифрове мовлення, захист неповнолітніх у медіа та прозорість медіа-власності. Було представлено інформацію про втрати Україною частотного ресурсу внаслідок окупації Автономної Республіки Крим, позбавлення понад 2 млн громадян можливості дивитися і слухати українські телеканали та радіостанції і кроки, зроблені Національною радою спільно з іншими державними органами та організаціями для забезпечення населення на окупованих територіях передачами українських мовників.
Ольга Герасим’юк розповіла про вимкнення 1 вересня цього року аналогового телевізійного сигналу на всій території країни, старт цифрового радіо в Києві, розвиток мовлення громад, роботу з розробки модуля для офіційного сайту Національної ради для подання ліцензіатами щорічної інформації про свою структуру власності і напрацьований спеціально створеною робочою групою, що опікується захистом прав дітей у медіа, саморегулівний акт з питань висвітлення самогубств.
Український регулятор електронних медіа за нині чинним законодавством не має повноважень стосовно моніторингу інтернет-медіа. Перший заступник голови Національної ради визнала, що в Україні мають місце випадки незаконного розповсюдження контенту в інтернеті. Тож попереду ще основне завдання – визначити юридичний статус інтернет-медіа, щоб легалізувати та запровадити концепцію відповідальності для них. У проекті нового закону, що регулює медійну сферу, ці аспекти вже певним чином передбачені.
У країнах ЄС, зокрема Греції, Болгарії, Румунії, вже є досвід щодо законодавства і практики внормування цих питань. На цьому засіданні BRAF вони будуть обговорені та стануть важливим інструментом для напрацювання Україною власних регулівних механізмів.
Під час 9-го засідання Форуму регуляторних органів з питань телерадіомовлення країн Чорноморського регіону також обиратимуть головуючого Форуму на 2019 – 2020 роки.
Довідково: Форум регуляторних органів з питань телерадіомовлення країн Причорноморського регіону (BRAF) було створено в рамках Організації чорноморського економічного співробітництва в грудні 2007 року. До Форуму увійшли Азербайджан, Албанія, Болгарія, Вірменія, Греція, Грузія, Молдова, Росія, Румунія, Сербія, Туреччина, а також Україна. Представники всіх країн-членів погодилися проводити засідання Форуму щороку з метою подальшої співпраці та обговорення спільних проблем телерадіомовної галузі. Перше засідання відбулося 2009 року в Анталії. За час існування BRAF були опрацьовані такі теми: перехід на цифру, захист дітей у медіа, нові медіа, медіа-грамотність, реклама, регулювання медіа під час виборчих перегонів, медіа в час тероризму й криз. 2013 року засідання Форуму відбувалося в Києві, тоді було схвалено спільну декларацію щодо захисту дітей.