Перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк 1 – 3 травня перебуває в м. Аддис-Абеба, Ефіопія, де тривають офіційні заходи з нагоди Всесвітнього дня свободи преси-2019. Вони організовані за підтримки ЮНЕСКО, уряду Ефіопії та Африканського Союзу.
Цьогорічні заходи Всесвітнього дня свободи преси відбуваються під гаслом «Медіа для демократії: журналістика і вибори в часи дезінформації». Прем’єр-міністр та Президент Ефіопії, керівництво ЮНЕСКО, дипломати, міністри, понад 1000 представників урядів і міжнародних організацій, журналістів і громадських діячів беруть участь у форумі, що розглядає гарячу тему – відповідальності журналістики та її захист.
Сьогодні внесок у демократію вільної, плюралістичної, незалежної і безпечної журналістики перебуває під безпрецедентним тиском. Дезінформація та фейки, маніпуляція свідомістю громадян потужно змінюють політичні ландшафти. Соціальні медіа й алгоритми створюють нову інформаційну й політичну реальність. Це спонукає відповідальну журналістику й уряди думати про вироблення нових міжнародних угод і кодексів, переосмислювати правила.
Як у всьому світі, так і в Україні нині вкрай важлива роль медіа в примиренні, подоланні ненависті, злоби й маніпуляцій настроями. В контексті розмови про шляхи їх вирішення, Ольга Герасим’юк переконана, що культура й освіта в журналістиці, в державному управлінні й у суспільстві є ключовим інструментом, який може допомогти.
Як за допомогою професійної журналістики боротися з дезінформацією, конкурувати з контентом, що має яскраво виражене емоційне забарвлення під час виборчих кампаній; як підвищити прозорість, доступ до інформації; як свобода преси і виборче регулювання мають застосовуватися до інтернет-компаній; які ризики несуть у собі новітні технології під час виборів та які інструменти необхідно використовувати ЗМІ для покращення висвітлення волевиявлення – теми дискусій форуму.
Лише за рік у світі вбито 300 репортерів і близько 3000 ув‘язнено – це потреба до об‘єднання світових спільнот навколо кричущої проблеми свободи та безпеки професії журналіста.
Зокрема у цій частині дискурсу Міністр закордонних справ Великої Британії Джеремі Гант згадав Україну, сказавши, що вона зараз відбиває дуже серйозні атаки з боку Росії. Її демократія молода, але вона безперечно подолає усі непрості виклики, зауважив він, а також висловив готовність Великої Британії підтримувати в цьому протистоянні нашу державу. Стосовно перебігу президентських виборів в Україні 2019 року Джеремі Гант сказав: «Погляньте на її нещодавні вибори – це точно демократія!»
Як не втратити критичний погляд, але й не зруйнувати суспільство залякуваннями та протиставленнями частин громадян під час виборів та опісля, коли важливе громадянське примирення, прийняття та вироблення конструктивної програми співжиття – одна з найцікавіших дискусій. На думку Ольги Герасим’юк, цю розмову було б доцільно продовжити в Україні.
Форум готує спільну заяву, що відобразить найважливіші завдання для міжнародної співпраці у вирішенні глобальних інформаційних завдань.
Цього разу до Всесвітнього дня свободи преси-2019 премією ЮНЕСКО імені Гільєрмо Кано, вбитого за боротьбу з корупцією колумбійського журналіста, нагородили журналістів Reuters К’яв Сое Оо і Ва Лон, які 12 грудня 2017 року були заарештовані у м. Янгоні, М’янма, і засуджені до 7 років ув’язнення. Вони розслідували й оприлюднили інформацію про масове вбивство етнічної мусульманської групи рохінджа. Ця премія щорічно присуджується журналістам, що були вірні професії перед лицем небезпеки. Серед номінантів на здобуття цієї премії були й українці Микола Семена і Роман Сущенко.