Ольга Герасим’юк на Чернігівщині: розмова про інформаційну війну, критичне мислення і літературу - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Ольга Герасим’юк на Чернігівщині: розмова про інформаційну війну, критичне мислення і літературу

Під час візиту до Чернігова голова Національної ради Ольга Герасим’юк взяла участь у заході, організованому Українським ПЕН клубом і присвяченому ролі літератури в інформаційній війні. У Центральній міській бібліотеці ім. М. Коцюбинського за участі письменниці Катерини Єгорушкіної відбулася зустріч із читачами на тему «Інформаційна війна та роль літератури в проговорюванні травми». Учасниці поспілкуватися з відвідувачами бібліотеки і поділилися своїми думками про інформаційний фронт боротьби українців.

Сьогодні, у час війни, і на медіа, і на літературі – велика відповідальність, зауважила Ольга Герасим’юк. Та сама відповідальність стосується і кожної людини, адже ми самі обираємо, що споживати, з яких ресурсів і джерел. І тут надзвичайно важливим є критичне мислення, вміння виважено підходити до інформації, аналізувати її походження, оцінювати почуте.

Медіа в боротьбі за швидкість подачі інформації має дбати, аби вона була подано виважено, наголосила голова Національної ради. Є багато випадків, коли журналісти, поспішаючи викласти матеріал, приносили більше шкоди, аніж справді інформування. Тим паче це стосується інформації, яка може бути використана ворогом.

«Кожна війна мала свою літературу. Глибина і етика – це найважливіше в літературі і медіа.  Наш ворог не шкодує коштів на літературу. Нівечить українське, якщо заходить на нашу територію, бо знає, який вплив має література», – сказала Ольга Герасим’юк.

Катерина Єгорушкіна зачитала уривки зі своє книги «Мої вимушені канікули». Це – спогади-болі жителів із різних регіонів України.

У рамках благодійної акції Український ПЕН клуб, Ольга Герасим’юк і Катерина Єгорушкіна передали книги для ЦБ ім. М. Коцюбинського і Бібліотеки для дітей ім. О. Довженка. Обидві розміщені в будівлі, що постраждала внаслідок російського обстрілу в лютому минулого року.

Ганна Пушкар, директорка бібліотечної системи Чернігова, показала, як росія бореться з українцями: зруйновані всі приміщення бібліотеки, понівечені фонди, вибиті вікна. Саме такою була будівля ще у квітні минулого року. Завдяки зусиллям пані Ганни й усього колективу книгозбірні в закладі вже поновлені вікна, триває ремонт в окремих приміщеннях. Однак відкритим залишалося питання відновлення фонду, адже чимало літератури постраждало внаслідок обстрілів.

«Руйнація приміщень становить 70%. Завдяки підтримці і міської влади, і різноманітних організацій ми поступово відновлюємося і відбудовуємося. Вже поставили вікна, однак завдань дуже багато. Втрати фондів становлять 40%.  Ми втратили дуже багато примірників цінної літератури, яку вже не повернути», – сказала Ганна Пушкар.

У бібліотеці також списали російську літературу, тож подаровані книги стануть в нагоді читачам, які попри війну відвідують книгозбірню і особливо цікавляться сучасною українською літературою.

«Попри війну і всі її виклики наші читачі завжди з нами і потребують цікавої літератури. У 2022 році у нас було понад 22 тисячі відвідувачів. Саме тому література, яку привезли, – для нас дуже цінний подарунок!» – додала вона.

Чернігівська Центральна бібліотека слугує цілим комплексом підтримки для чернігівців. Це – і соціокультурний простір, де постійно проводяться круглі столи, презентації, різноманітні культурологічні заходи на різний вік. Малеча може приходити і гратися в соціальному просторі, створеному в бібліотеці, відвідувати різноманітні майстер-класи, а школярі, наприклад, відвідують заходи і самі їх організовують. 

Наразі Український ПЕН клуб продовжує збирати книги для  пошкоджених і зруйнованих бібліотек на деокупованих територіях Миколаївщини.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше