Ольга Герасим’юк ознайомила регуляторів європейських країн із процесом створення суспільного мовлення в Україні - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Ольга Герасим’юк ознайомила регуляторів європейських країн із процесом створення суспільного мовлення в Україні

 


Перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк під час 41 засідання Європейської платформи регуляторних органів (EPRA), що відбувається в місті Берні, Швейцарія, ознайомила представників регуляторів медійної галузі європейських країн із аспектами створення суспільного мовлення в Україні. Вона виступила із доповіддю «Суспільне мовлення в Україні: повноваження та фінансування». 



Ольга Герасим’юк розповіла про законодавчі норми, що регулюють процес створення Національної суспільної телерадіокомпанії України, особливості мовлення, органи правління й принципи діяльності НСТУ. Особлива увага була приділена темі гарантування незалежності суспільного мовника, яка значною мірою пов’язана із фінансуванням компанії. Чинне законодавство передбачає, що фінансування НСТУ здійснюватиметься за кошти Державного бюджету  і становитиме не менше як 0,2 відсотка видатків  його загального фонду за попередній рік. Водночас економічна ситуація в країні дає підстави сумніватисяв тому, що фінансування надаватиметься державою у всьому обсязі. Тому розробниками закону було передбачене й фінансування від реклами. Причому закон пропонує диференційований підхід до продажу реклами на НСТУ. Упродовж перших чотирьох років можна буде розповсюджувати рекламу, як і іншим українським мовникам. Згідно з ухваленими 12 травня цього року змінами до рекламного законодавства  – це 9 хв. упродовж астрономічної  години (15%) – для телебачення і 12 хв. упродовж астрономічної години (20%) – для радіо. Упродовж наступних двох років відсоток дозволеної реклами буде зменшуватися. 



Також фінансування НСТУ надходитиме і від продажу власної теле- і радіопродукції, плати за користування авторськими та суміжними правами. Можливе й уведення абонентської плати за послуги НСТУ,  однак це рішення має затвердити Кабінет Міністрів України.


 




За словами Ольги Герасим’юк, незалежність компанії значною мірою має гарантувати орган, який здійснюватиме контроль за діяльністю суспільного мовника, – Наглядова рада. Вона формується із представників громадських об’єднань і асоціацій та представників від фракцій і груп Верховної Ради України поточного скликання. Передбачено, що представників громадськості в Наглядовій раді завжди має бути на 1 особу більше, ніж представників від політичних партій.



Крім того, в НСТУ  обов’язково має обиратися редакційна рада із п’ятнадцяти осіб, яка  формуватиметься із працівників НСТУ.  



Таким чином, на думку першого заступника голови Національної ради, зміни до закону «Про Суспільну телерадіокомпанію України», що були ухвалені 10 квітня 2015 року, передбачили основні чинники, які великою мірою мають гарантувати українському суспільному мовнику незалежність від владних структур.



Ольга Герасим’юк розповіла і про особливості ліцензування суспільного мовника, зокрема недавні зміни до програмної концепції Національної телекомпанії Україний передбачене законодавством звільнення НСТУ від плати за видачу, переоформлення та продовження ліцензій на мовлення. 



Загалом Ольга Герасим’юк висловила переконання, що нині є достатньо волі й зусиль для того, аби реалізувати цей вкрай важливий як для суспільства, так і для держави проект.  




Як повідомлялося раніше, керівництво Національної ради бере участь у  засіданні Європейської платформи регуляторних органів, що проводиться у Швейцарії з 14 по 16 травня.

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше