Ольга Герасим’юк у коментарі Укрінформу щодо ситуації з російським контентом на вітчизняних телеканалах
Укрінформ поставив першому заступнику голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ользі Герасим’юк лише два питання: Чому українські телеканали досі купують і транслюють російський контент? Та, що буде з телеканалом «СТБ»?
Герасим’юк: «Почну з «СТБ». На засіданні Нацради буде переглянуто цей запис, будуть долучені матеріали нашого моніторингового центру та інші документи. Це така загальна процедура. А вже потім за результатами цієї перевірки відбудеться ще одне засідання, де буде вирішено, яку саме санкцію отримає телеканал: штраф, попередження або позбавлення ліцензії. Більше у нас немає нічого.
Особисто я вважаю, що поява подібних скандальних програм в українському телеефірі – неприпустимо. До мене часто надходять звернення щодо «СТБ»: люди скаржаться на шкідливий контент каналу. Тобто, схожих випадків було чимало і ми намагаємося на них реагувати у той спосіб, який нам дозволяє чинне законодавство. Але, не дивлячись на те, що керівництво телеканалу вибачилося, ця ситуація оголила ще декілька проблем.
По-перше, проблема полягає в тому, що політика, яку диктує топ-менеджмент телеканалу дозволяє купувати і розміщувати в ефірі подібний продукт. Тобто, на каналі запроваджено певні правила, які дозволяють діяти в такий спосіб. А, по-друге, всі наші телеканали, не лише «СТБ», продовжують співпрацю з Росією через так званий «Co Production» (кооперація у виготовленні контенту). А саме: вони закуповують у росіян медіаконтент, вписують туди свого режисера або оператора і оформлюють національним продуктом, обходячи таким чином українське законодавство.
Тобто, замість того, аби вкладати гроші у виготовлення вітчизняного телепродукту, наші медіамагнати вирішили піти простішим шляхом. Відтак, на мій погляд, прийшов час і про це говорити. Звичайно, у нас є проблеми з якістю продукту, нам бракує висококласних сценаристів, режисерів тощо, але складний період становлення можна пережити. Адже, коли на Сході триває війна і весь світ згуртувався задля боротьби з російською пропагандою, чомусь для нашого медіаринку ворожий продукт вважається нормальним.
Тепер про те, чи зможемо ми після скандалу з «СТБ» відмовитися врешті-решт від російського продукту? Я думаю, що наш парламент повинен якось вирішити це питання. У Комітеті ВР з питань свободи слова та інформаційної політики нещодавно заявили, що Закон України “Про кінематографію” формулює лише заборону на російську пропаганду в кіно, а щодо телепередач, на кшталт, «Битва екстрасенсів», таких заходів не передбачено. Відтак очільник цього Комітету обіцяє внести поправку до закону. Таке рішення я абсолютно підтримую. Навіть більше. На мою думку, через постійну загрозу з боку сусідньої держави уся українська медіаспільнота, експерти, політики, громадськість повинні об’єднатися, щоб не просто епізодично реагувати на подібні речі, а дуже серйозно поставитися до потужної загрози, яка сама по собі з екранів не піде».
Джерело Укрінформ