15 грудня перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк разом з іншими делегатами від України бере участь у 4-му засіданні Керівної групи Проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні», що відбувається у Страсбурзі, Франція.
На разі на засіданні Керівної групи йдеться про те, що План дій для України обов’язково буде затверджений. Нині тривають ґрунтовні консультації. У Раді Європи є чітке розуміння, що співпраця в реформуванні українського медійного поля обов’язково триватиме й далі без жодної зупинки. Водночас учасники обговорення висловлюють велику стурбованість щодо недофінансування Суспільної телерадіокомпанії України. Велика кількість країн через своїх представників висловили це занепокоєння, наголошуючи, що таким чином ставиться під сумнів незалежність української Національної суспільної телерадіокомпанії. А це своєю чергою негативно впливає на увесь ландшафт європейського суспільного мовлення.
Під час зустрічі було представлено результати реалізації запланованих у рамках цього проекту заходів, спрямованих на підвищення незалежності Суспільного мовника та його спроможності ефективно співпрацювати з регіональними відділеннями, покращення роботи державних службовців та державних органів щодо імплементації законодавства у сфері свободи вираження поглядів, включаючи доступ до офіційних документів.
У рамках проекту Ради Європи для Національної ради у 2017 року було проведено низку заходів.
Особливо було відзначено роботу, яку веде Національна рада із захисту неповнолітніх. У квітні цього року було організовано навчальний семінар для членів Робочої групи зі створення правил захисту дітей у медіа із вивчення практик країн-членів ЄС стосовно правозастосування у випадках виявлення порушень ЗМІ прав дітей. За його результатами на основі литовського досвіду було підготовлено пропозиції щодо внесення змін до Закону «Про телебачення і радіомовлення» і врахування їх під час роботи над новим законом про аудіовізуальні медіасервіси.
Наслідком діяльності робочої групи стали розробка і підписання представниками медіагруп двох саморегулівних актів, які стосувалися захисту дитини, яка зазнала сексуального насильства, при залученні до медіавиробництва і висвітлення ЗМІ теми суїциду.
Також на засіданні йшлося про потребу утвердження інституційної реформи щодо незалежності Національної ради. Особливо актуальним це є в аспекті проведення виборів в Україні. Попри зміни, запропоновані у Виборчому кодексі, його положення не узгоджені із профільним законом про телебачення і радіомовлення. Тому Національна рада і далі залишається позбавленою повноважень реагувати на порушення висвітлення виборчих кампаній телерадіоорганізаціями.
Національна рада запозичила європейський досвід, отриманий від співпраці з Радою Європи у процесі виконання Плану, і стосовно прозорості медіавласності. Ця тема неодноразово порушувалася на заходах, Ради Європи. Так, у співпраці було розроблено та затверджено Порядок подання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги інформації про структуру власності та відповідних форм документів телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги.
З метою об’єктивного та комплексного розгляду отриманих матеріалів щодо структури власності в Національній раді у березні 2016 року створена робоча група для опрацювання відповідних відомостей та документів. Значним внеском Офісу Ради Європи в Україні стало залучення експертів для опрацювання звітної інформації про структуру власності, висновки яких постійно використовуються в роботі регулятора. За результатами цієї роботи ухвалено зміни до чинного Порядку. Наразі відповідний пакет документів подано на реєстрацію до Міністерства юстиції.
Регулятор на основі отриманих знань розробив також онлайн-платформу для подання ліцензіатами інформації про медіавласність через веб-сайт. Наступного року вона працюватиме у тестовому режимі.
Актуальним все ще залишається питання розроблення механізму визнання достовірності прозорості власності у випадках сумнівів з боку працівників регуляторного органу.