Ольга Герасим’юк взяла участь в обговоренні нової моделі фінансування НСТУ
10 квітня ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» і Офіс ради Європи в Україні презентували експертний звіт Ради Європи щодо системи фінансового забезпечення українського суспільного мовника. Документ було підготовано експертами Ради Європи Маріушем Драгоміром (Угорщина), Тетяною Кершеван-Смоквіною (Словенія) і Віктором Мазярчуком (Україна). До обговорення запропонованої нової моделі фінансування долучилася перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк.
У своїй презентації Маріуш Драгомір розповів про те, як відбувався аналіз наявного нині способу забезпечення коштами Суспільного мовника, з яких джерел отримують надходження суспільні мовники в Європі і які рішення команда експертів пропонує для українського ринку. Проведене дослідження зафіксувало, що різні країни використовують різні джерела фінансування, і близько половини європейських суспільних мовників фінансуються державою. Зважаючи на те, що фінансування таких медіа є постійно недостатнім (крім Великої Британії і Німеччини), роль владного чинника і надалі, на думку пана Драгоміра, залишатиметься значною. Водночас посиленню позиції Суспільного мовника як у контексті впізнаваності та популярності, так і фінансової спроможності сприятиме широке залучення громадськості до процесів, що відбуваються на Суспільному. Тому про посилення комунікаційної складової, необхідність побудови різних механізмів взаємодії, потребу більш ґрунтовного пояснення запитів вітчизняного Суспільного мовника, а відтак і формування аудиторії, яка готова підтримувати, захищати і розбудовувати Суспільне, говорили чимало учасників зустрічі. Це стало і однією із рекомендацій, що їх напрацювати автори звіту.
Експерти зауважили на тому, що з погляду фінансової стабільності Суспільного мовника, для його розвитку, а також для того, щоб унеможливити втручання органів влади у процес виділення коштів, величина яких визначена безпосередньо законом, необхідно внести певні застережники до нині чинної моделі фінансування Національної суспільної телерадіокомпанії України. Запропоновано створити спеціальний фонд державного бюджету, який наповнюватиметься надходженнями від ренти (плати) за користування радіочастотним ресурсом. Як пояснив секретар Наглядової ради НСТУ Вадим Міський, мова не йде про якийсь новий податок, адже така плата уже стягується державою, а лише про те, «як всередині самого бюджету розподіляються ці кошти». Цей варіант, за його словами, є найменш ризикованим з усіх можливих.
Важливим аспектом у вирішенні питання із належним (відповідно до вимог закону) фінансуванням суспільного мовника є політичний. Адже фінансування Суспільного в Україні повністю залежить від політичного рішення, зауважив Віктор Мазярчук. Цю думку підтримала і Ольга Герасим’юк. Вона наголосила, що вкрай важливо усвідомлювати цей факт і говорити про нього, бо він впливає на багато речей, які пов’язані із Суспільним. Так, нестача фінансування позначається на спроможності компанії комунікувати про свої здобутки і те, що зроблено за останні роки. Щоби з’явилася довіра в суспільстві, такої інформації бракує. Адже багато змін було привнесено новою командою саме у світоглядному аспекті, у підходах до роботи, що могло б дати суспільству більше надії. Також брак коштів породжує розмови про те, що НСТУ не зможе освоїти нові частоти, якщо виграє такі на конкурсах Національної ради. Тому зміни у моделі фінансування Суспільного мовника є на часі і вкрай необхідними.
Ольга Герасим’юк сказала про те, що Національна рада зі свого боку старалася виконати все, що зобов’язана виконати перед Суспільним мовником. Однак каденція цього складу регулятора завершується. «Сподіваюся, що ми передамо наступникам своє бачення, що вони продовжать нашу боротьбу. Будемо робити все для того, щоб допомогти їм у цьому», – висловилася вона.
Реформа Суспільного мовлення, на переконання першого заступника голови Національної ради, обов’язково має тривати за всіх змін у політичному істеблішменті. Фраза, яка часом лунає: «ну, ми не знаємо, яка буде доля цієї реформи», на її переконання, має зникнути з нашого вжитку. «Ця реформа мусить відбутися. Вона у всіх випадках, хто би не з’явився в парламенті, у президентському кріслі, мусить продовжитися», – сказала Ольга Герасим’юк.
Підготований експертами Ради Європи звіт «Система фінансування українського суспільного мовника ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» у світлі стандартів Ради Європи» також 10 квітня було презентовано в Комітеті Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики. Офіс Ради Європи в Україні веде переговори про презентацію цього звіту народним депутатам, які входять до Комітету ВРУ з питань бюджету. Очікується, що вона відбудеться найближчим часом.
У представленні й обговоренні звіту взяли участь заступник голови Наглядової ради НСТУ Ігор Хохич, голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг, члени Правління ПАТ «НСТУ» Юрій Макаров і Родіон Никоненко, юристка ГО «ЦЕДЕМ» Катерина Кулина тощо.