24 липня перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк взяла участь у засіданні Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демократичного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми, на якій розглядалася тема протидії торгівлі людьми з метою трудової експлуатації.
Міжвідомча рада створена при Уряді як консультативно-дорадчий орган відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2007 № 1087, персональний склад затверджено наказом Міністерства соціальної політики України. Захід тривав під головуванням заступника голови Міжвідомчої ради, заступника Міністра соціальної політики України Наталії Федорович, яка упродовж багатьох років опікується питаннями боротьби проти торгівлі людьми, а також є ініціатором численних законопроектів, спрямованих на захист прав людини.
Організатори заходу нагадали, що 30 липня відзначається Всесвітній день протидії торгівлі людьми. Було названо вражаючі цифри, зокрема і фактів торгівлі людьми, виявлених в Україні. Прикметно, що 52 відсотки випадків торгівлі людьми є змушенням до примусової праці.
За даними Генеральної прокуратури України, за останні роки зростає кількість виявлень фактів торгівлі людьми. Наприклад, у 2017 році таких випадків виявлено в три з половиною рази більше, ніж у 2016-му. А саме: 2016 року зафіксовано 86 фактів, а 2017-го – 309. За 6 місяців 2018 року виявлено 136 фактів торгівлі людьми в Україні, серед них – 73 жінки і 10 дітей. За даними Генпрокуратури, стан викриття таких злочинів в Україні значно покращився. Однак ситуація і далі залишається загостреною.
«Дуже важливо давати цій темі правильне коректне інформаційне висвітлення, – наголосила у своєму виступі Ольга Герасим’юк. – Це серйозна робота для медійного середовища. Треба велику увагу приділяти медіа-освіті журналістів, які працюють у ньюзрумах. Надзвичайно корисною могла би бути співпраця медіа з цією Міжвідомчою радою – тренінги, спільні обговорення проблеми давали би медіа ширше розуміння теми, бо досі журналісти сприймають її лише як сенсацію в разі виникнення чергового жахливого факту рабства».
Вона також закликала членів Міжвідомчої ради приєднуватися до діяльності робочої групи при Національній раді, яка виробляє саморегулівні акти для ЗМІ. Можна разом працювати над кампаніями, які б висвітлювали ці злободенні питання. «Ми не можемо змушувати мовників до висвітлення цих тем, але вести роботу просвітницьку, обговорювати, як підходити до таких випадків, як ці теми коментувати, як їх аналізувати, як робити таку інформацію справді соціально важливою – це цілком правильне завдання», – сказала Ольга Герасим’юк.
На жаль, нині, на її переконання, до цих тем звертаються переважно в розважальному форматі скандальних шоу, а суспільство потребує насамперед серйозного інформування. Тому це все ж таки питання саморегуляції і якісної журналістики. І роль регулятора полягає саме в такій роботі – пропагувати й пропонувати роботу над стандартами якісної журналістики, бо це правильний шлях.
Крім того, Ольга Герасим’юк звернула увагу учасників обговорення на необхідність удосконалення закону про рекламу. Треба думати, сказала вона, і про новий закон про аудіовізуальні медіа-сервіси, який би дав можливість соціально-важливі теми подавати коректно і приділяти їм більше уваги.
Як зазначалося, на заході були представлені статистичні дані Генеральної прокуратури України щодо розслідування кримінальних проваджень за фактами торгівлі людьми та інформацію Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні про допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми за період з 2000-го по 2018-й роки.
Окрім посадовців вітчизняних міністерств і відомств, на засіданні Міжвідомчої ради були присутні також представники Посольства Сполучених Штатів Америки, Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні, Координатора проектів ОБСЄ в Україні, Міжнародної організації «Кампанія А21», Всеукраїнської коаліції громадських організацій з протидії торгівлі людьми, ГО «Ла Страда-Україна», ГО «Центр – Розвиток демократії».
Представники Посольства США підтримали план дій міжвідомчої ради та висловили сподівання на те, що від наданих Держдепартаментом коротких рекомендацій українському уряду буде користь, адже їх мета – скерувати українську владу на виконання мінімальних стандартів протидії торгівлі людьми, передбачених низкою законів, які містять визначення торгівлі людьми, засудження, захисту і запобігання торгівлі людьми, протидії і покарання за неї, та доповнюють Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності (Парламентський протокол), який ратифікували 173 країни.