Ольга Герасим’юк закликала європейських медіарегуляторів продовжити процес об’єднання для ще більшого протистояння російській дезінформації (+інфографіка) - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Ольга Герасим’юк закликала європейських медіарегуляторів продовжити процес об’єднання для ще більшого протистояння російській дезінформації (+інфографіка)

Голова Національної ради Ольга Герасим’юк 11 – 13 травня бере участь у  55-му засіданні Європейської платформи регуляторних органів (EPRA), яке відбувається в м. Антверпені, Бельгія. У своєму слові під час сьогоднішньої пленарної сесії вона подякувала усім регуляторам, які відгукнулися на звернення Національної ради і оперативно відреагували, знайшли способи для заборони рашистської пропаганди в європейському ефірі. Вона також закликала до подальшого об’єднання, налагодження ефективної співпраці на всіх рівнях взаємодопомоги і розірвання усіх контрактів з російськими медіаструктурами.

Наводимо текст виступу Ольги Герасим’юк на засіданні EPRA:

Доброго ранку, шановні колеги!

Я хотіла би подякувати за надану мені можливість сказати кілька, але дуже важливих слів для вас.

 Я переконана, що більшість моїх колег тут мають уявлення про пекло, в якому перебуває моя країна з 24 лютого – дати, коли російська федерація почала війну проти України. Щоденне бомбардування міст і невеликих сіл літаками, крилатими ракетами і реактивною артилерією, позбавлення води і їжі, проживання в підвалах і укриттях понад два місяці – це нова реальність в Україні.

Світ шокували новини з Ірпеня, Бучі, Бородянки – невеликих містечок, які розміщені всього у 5 – 30 хвилинах їзди на авто з Києва, з повністю зруйнованого міста Маріуполя. Катування і зґвалтування дітей, жінок і чоловіків, масові страти. Близько 20 тисяч українських мирних жителів були вбиті тільки в Маріуполі, але точні цифри поки невідомі. Намагаючись приховати ці злочини, російська армія спалює їхні тіла в мобільних крематоріях.

Однак, шановні колеги, сама війна почалася набагато раніше. Вона почалася ще у 2014 році, коли Росія анексувала Крим і частину двох східних регіонів моєї країни. Тоді вперше з’явився термін «гібридна війна». Створюючи і поширюючи дезінформацію, звинувачуючи самих жертв у своїх злочинах, вводячи цензуру і відверту брехню, Росія породила витончену пропаганду. І ця війна в інформаційному просторі виходила за межі моєї країни…

Щоб зрозуміти серйозність ситуації, досить нагадати, що внаслідок анексії Криму у 2014 році Україна втратила, а Росія безпідставно і незаконно використовує 503 частотні присвоєння. На територіях так званих «ДНР» і «ЛНР» втрачено 175 частотних присвоєнь.

І ось за час повномасштабної війни, яка почалася 24 лютого цього року, було втрачено 284 частоти, 164 українські мовники припинили мовлення, а російські пропагандистські ЗМІ запустили мовлення з використанням наших частот. На жаль, ці цифри постійно зростають через війну.

Шановні колеги, тут я хотіла би висловити щиру подяку кожній із ваших країн, нашому Секретаріату та Правлінню EPRA за оперативну й ефективну відповідь на мій запит шляхом негайного створення координаційного центру на рівні нашої Платформи.

Кожен ваш лист про протидію рашистській пропаганді, кожна ваша відповідь, що містила слова «заборонено», «вимкнено», «скасовано», «призупинено», надихала, зміцнювала нашу надію, викликала безмежну вдячність і давала нам безцінне відчуття єдності. Ця єдність стала для нас підтримкою і базовою цінністю. Понад 20 регуляторів поінформували нас про свої рішучі кроки. Втіхою було отримувати як офіційні новини, так і листи, що надходили від вас, мої шановні колеги. Ми також вдячні вашим урядам за швидкі кроки з адаптації біженців з України. Ми вдячні мовникам, які створювали сайти, новини, програми українською мовою. Ми вдячні всім, хто надав українським мовникам доступ до ваших кабельних мереж, забезпечивши мільйонам біженців інформацію з батьківщини. Переконана, що це лише початок створення і діяльності антирашистської коаліції.

Ми навіть створили щось на кшталт «мапи солідарності і підтримки», яка чітко показує, як деякі країни, наші члени, заблокували більшість доступних російських каналів, як інші країни частково заборонили російські канали (мова йде про Russia Today і Sputnik). Деякі країни підтримали нас у листах, але не знайшли можливості вжити заходів. На жаль, є кілька країн, які ще не відповіли на наші звернення.

Однак я вважаю, що це була лише технічна проблема, і позитивна відповідь для нас і для демократичних суспільств прийде дуже скоро.

Те, що ми точно зрозуміли в період війни, – тотальній дезінформації і цинічному спотворенню реальності, які є потужною зброєю Росії, на жаль, не можна зарадити звичайними військовими засобами. Саме тому ми повинні зміцнювати і зберігати нашу єдність і ефективну співпрацю.

Саме тому я тут – щоби закликати вас про допомогу не тільки для моєї країни, прошу вас продовжити процес обєднання для ще сильнішого і більш тісного протистояння  спільній загрозі і ворогу.

На цьому тлі вкрай важливо налагодити ефективну співпрацю між усіма цивілізованими країнами для протидії російській дезінформації. Вона повинна охоплювати всі рівні взаємодопомоги та обміну інформацією. Від забезпечення постраждалих регіонів технічним обладнанням до вжиття оперативних заходів регуляторами в країнах-партнерах. Усі контракти з російськими медіаструктурами повинні бути розірвані. Яка сума грошей для Eutelsat або SES може виправдати постійний вплив на мозок тих, хто вибрав Європу своїм місцем для життя? А це майже 30 мільйонів російськомовних європейців – тобто в середньому кілька європейських країн.

Шановні колеги, памятаймо, що Росія, вчиняючи свої злочини, під прикриттям європейськими цінностями, однією з яких є свобода слова. Криваві події в Україні показують, як інформаційні інструменти використовуються при скоєнні масових воєнних злочинів. Саме тому, шановні колеги, нам потрібно вирішувати такі серйозні виклики у сфері свободи слова і поширення інформації. В Україні ми про це думаємо, ми над цим працювали всі ці воєнні місяці. Навіть у таких умовах ми далі мріємо і плануємо мирне і безпечне майбутнє.

Я запрошую всіх вас приєднатися до нас у цій роботі, давайте реалізовувати нові проекти для посилення і модернізації ролі регуляторів. І моя мрія – щоби ми разом напрацювали і ухвалили такі нові програми саме в Києві – столиці Свободи і Перемоги над злом!

Слава Україні!

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше