Оприлюднено Звіт Національної ради за 2011 рік та звіти представників у областях - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Оприлюднено Звіт Національної ради за 2011 рік та звіти представників у областях

Як уже повідомлялося, Національна рада 25 січня ц. р. затвердила Звіт за 2011 рік, та звіти представників у областях, АР Крим, містах Києві і Севастополі.



Звіт про діяльність Національної ради в 2011 році подано Президентові України та Верховній Раді. Відповідно до статті 16 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення». Він повинен бути оприлюднений до 1 лютого ц. р.



Звіти представників Національної ради на виконання пункту 11 статті 11 зазначеного закону також мають бути оприлюднені у відповідних регіонах.



Усі звіти розміщені у пункті меню «Звітна інформація». Звіт представника Національної ради в м. Києві наводимо повністю.




ЗВІТ


представника Національної ради України
з питань телебачення і радіомовлення
у місті Києві
Александрова Олега Олександровича
за 2011 рік




І. Вступ


Протягом 2011 року представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у м. Києві здійснював нагляд за дотриманням умов ліцензій і чинного законодавства стосовно 175 ліцензіатів, які зареєстровано в м. Києві, виконував рішення та доручення Національної ради відповідно до Положення про представника Національної ради, ст. 11 Закону України „Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення” та інших нормативних документів.



За звітний період Державний реєстр телерадіоорганізацій України по м. Києву поповнився 32 новими ліцензіатами. 21 компанія отримала ліцензії, 11 компаній з регіонів переоформили діючі ліцензії, змінивши прописку на київську. За рішенням суду вилучено з реєстру ТОВ МАТР „Творче об’єднання „НАРТ”, яке Національна рада позбавила ліцензії.


Протягом року столичним ліцензіатам видано 56 ліцензій на мовлення(з них: 13 – на супутникове телевізійне мовлення, 5 – на ефірне телевізійне мовлення, 31 – на формат МХ, 7 – на ефірне радіомовлення). 17-ти телерадіокомпаніям продовжено дію ліцензії у зв’язку з закінчення встановленого терміну.



Також протягом року видано 21 ліцензію провайдера програмної послуги: в т. ч. 3 – на кабельне мовлення.



Натомість Національною радою ухвалено рішення про анулювання ліцензій 7 телерадіоорганізацій: ТОВ „8 ТБ”, ТОВ „ТРК „ІФ Медіа-груп”, ТОВ „Телеканал „ТОНІС”, ТОВ МАТР „Творче об’єднання „НАРТ”, ТРК «Макіївка», ДКП „Телерадіокомпанія „Київ”, ТОВ „УЦТМ”.


Окрім кількісних змін у 2011 році відбулись певні якісні зміни в теле-радіопросторі столиці:


– зрушено з місця процес запровадження цифрового мовлення. Зокрема, за підсумками конкурсу на вільні місця в цифровому мультиплексі МХ-5 із регіональним покриттям переможцями стали: ДО „Київська державна регіональна телерадіокомпанія”, ТОВ „Аріадна ТВ”, ДКП „Телерадіокомпанія „Київ”, ТОВ „ЄС Продакшен груп” (UBR);



– здійснювалась подальша демонополізація ринку послуг провайдерів програмної послуги в м. Києві за рахунок створення локальних мереж у житлових комплексах різних районів міста. Так, протягом року ліцензії провайдера програмної послуги одержали: ТОВ „Нова мережа”, ТОВ „Ланет Нетворк”, ТОВ „Ультралінк”, ТОВ „Телевсесвіт”, Дочірнє підприємство „Телегруп-Україна”.



Серед тенденцій, які у майбутньому визначатимуть подальший розвиток телерадіопростору, слід зазначити зростання зацікавленості серед учасників телекомунікаційного ринку України до подальшого застосування технологій IPTV (телебачення за інтернет-протоколом). У зв’язку з цим збільшилась активність щодо впровадження цього виду послуг.
Із загального числа компаній, які мають ліцензії провайдерів програмної послуги із застосуванням технологій IPTV, 5 зареєстровано в м. Києві: ЗАТ „Українські радіосистеми”, ВАТ „Фарлеп-Інвест”, ТОВ „Українська Мультисервісна Мережа”, ТОВ „Голден Телеком”, ЗАТ „Індастріал Медіа Нетворк”.



У листопаді Національна рада переоформила ліцензію IPTV-провайдера ЗАТ „Індастріал Медіа Нетворк” у зв’язку зі зміною власників, адреси головної станції та збільшенням ресурсу. Ресурс IPTV-мережі збільшився з 58 до 125 каналів, кількість програм – з 59 до 127.



Протягом року активну організаційну роботу щодо запуску послуги інтерактивного цифрового телебачення (IPTV) здійснювала ПрАТ „Київстар” та інші компанії.



Не припинявся процес пошуку мовниками власної цільової аудиторії. Через це частина ліцензіатів зверталася до Національної ради із заявами про переоформлення ліцензій у частині внесення змін до програмної концепції мовлення.



Як відомо, Національна рада рекомендувала мовникам врахувати пропозиції за результатами засідання Громадської гуманітарної ради під головуванням Президента України В.Ф. Януковича від 30 червня 2011 року і транслювати освітні та культурні програми не менше 1-2 годин на день.
Зокрема, врахували рекомендації Національної ради:



ТОВ „Телеканал „Мега”: ліцензіат змінив розважальний формат на просвітницько-розважальний. У програмній концепції зросла частка культурно-мистецьких, науково-просвітницьких передач. Натомість зменшився обсяг розважально-музичних (музичні, інтерактивні, ігрові шоу, передачі за заявками);



ТОВ „Гравіс” („СІТІ”): у ліцензії на мовлення в м. Києві компанія збільшила частку програм власного виробництва. Також внесено зміни до загального обсягу жанрового розподілу програмного наповнення. Зросла частка інформаційно-аналітичних та публіцистичних, культурно-мистецьких, науково-просвітницьких та розважальних і музичних передач. Відповідно зменшився обсяг фільмопоказу.



У січні ТОВ „ТРК „Купол”, збільшив частку національного аудіовізуального продукту, інформаційно-аналітичних та публіцистичних передач. Водночас компанія зменшила частку аудіовізуальної продукції іноземного виробництва, обсяг дитячих програм і фільмопоказу. Також до програмної концепції внесено культурно-мистецькі передачі.



У червні ДКП „Телерадіокомпанія „Київ” за рахунок зменшення обсягу розважально-музичних передач збільшила обсяг передач для дитячої аудиторії – з 2 годин 30 хвилин до 3 годин на добу.



Проте деякі ліцензіати пішли шляхом кардинальної зміни формату. Наприклад, ТОВ „Телеканал „К2” перейшов на розважально-культурологічний формат мовлення. Значно збільшено обсяг розважально-музичних та частково культурологічно-мистецьких передач. Програмною концепцією мовлення не передбачено інформаційно-аналітичних і публіцистичних програм та дитячого мовлення.



ТОВ „ТРК „Радіо Кохання” звернулася до Національної ради з проханням змінити позивні „L’Радіо” на „Радіо дача”. У програмній концепції частка національного аудіовізуального продукту становитиме 100%. Збільшено обсяг програм власного виробництва та розважальних і музичних передач (майже в шість разів). Натомість зменшено обсяг інформаційно-аналітичних і публіцистичних, культурно-мистецьких, науково-просвітницьких передач.



Серед проблемних питань слід відзначити тенденцію до звуження власного й україномовного контенту в ефірі загальнонаціональних теле¬- і радіомовників. За даними відділу моніторингу контрольно-аналітичного управління, останнім часом спостерігається звуження україномовного контенту. На фоні збільшення обсягу двомовних передач та передач, які ведуться російською мовою (як російського, так і українського виробництва) головною сферою, де залишається українська мова, є реклама та інші комерційні програми, наприклад, телемагазини, анонси, елементи оформлення ефіру, іноземні фільми і передачі (неросійського виробництва) та власні інформаційні передачі. Водночас спостерігається зменшення власного виробництва україномовних передач на каналах загальнонаціонального теле – і радіомовлення.



Секретаріатом представника Національної ради в м. Києві під час моніторингу незмінно доводилося фіксувати зменшення частки власних передач в ефірі місцевих радіомовників та значне перевищення обсягів добірок музичних творів.




ІІ. Оцінка стану дотримання телерадіоорганізаціями
ліцензійних умов, умов ліцензій та норм чинного законодавства


Характерною особливістю організації контролю за дотриманням столичними ТРО умов ліцензії та чинного законодавства є доволі розгалужена структура телерадіопростору м. Києва, а також той факт, що певна кількість компаній, володіючи ліцензіями на мовлення або провайдера програмної послуги, здійснюють діяльність виключно поза межами міста.
Всього, з урахуванням підсумків ліцензування протягом року, ефірне телемовлення здійснюють: 14 загальнонаціональних, 5 регіональних та 5 місцевих телекомпаній, зареєстрованих у м. Києві.



Ефірне радіомовлення здійснює 51 компанія, з них: 13 загальнонаціональних, 10 регіональних та 37 місцевих радіокомпаній.


Ліцензії на мовлення у кабельних мережах мають: 7 телемовників, у т. ч. 3 провайдери програмної послуги.


Ліцензіями на багатоканальне телемовлення володіють 22 компанії.


Проводове мовлення здійснюють: 1 загальнонаціональна компанія (НРКУ) та 1 регіональна (ДО КДРТРК).


Ліцензіями на супутникове мовлення володіють 78 телерадіо-організацій.
Діяльність провайдерів програмної послуги здійснює 41 компанія, з них 8 – поза межами м. Києва.
Провайдерів з використанням технології: IPTV – 5, DVB-H – 1 (ЕТЕР), MPEG-4 – 1 (ЗЕОНБУД), супутникова платформа – 1 (ВІЖН).



Враховуючи такі масштаби, весь обсяг первинної інформації про стан мовлення ліцензіатів, зареєстрованих у м. Києві, для його подальшого аналізу і реагування надходить з трьох основних джерел:



відділу моніторингу контрольно-аналітичного управління (щодо загальнонаціональних ефірних теле- та радіоканалів, які здійснюють мовлення у м. Києві, програм супутникового телебачення і радіо, програм формату DVB-T (ефірне цифрове телебачення);


представників Національної ради в областях (щодо ліцензіатів, які здійснюють мовлення поза межами м. Києва);


секретаріату представника Національної ради в м. Києві (щодо регіональних, місцевих мовників та провайдерів програмної послуги).




Моніторинг програмного наповнення телерадіоорганізацій
(аналіз результатів і статистика)



1. Стан дотримання вимог законодавства України щодо частки власного і національного продукту при здійсненні телерадіомовлення.


Відділом моніторингу контрольно-аналітичного управління здійснено аналіз програмного наповнення в ефірі загальнонаціональних теле- та радіоканалів щодо частки власного і національного продукту.
За інформацією відділу моніторингу, тенденцій щодо зменшення або збільшення обсягів програм і передач власного та вітчизняного виробництва загальнонаціональних телеканалів за останні 3 роки не зафіксовано. Цей показник залишається на рівні 40-50% та 65-67% відповідно.
Відділ моніторингу регулярно відслідковує використання власного та національного аудіовізуального продукту в ефірі загальнонаціональних телекомпаній.
Так, моніторингом у вересні 2011 року зафіксовано такі результати стосовно дотримання загальнонаціональними телеканалами умов ліцензій в частині „Вітчизняний продукт”:













































































№ з/п


ТРО


Частка програм вітчизняного виробництва


за ліцензією


фактично


1


ІНТЕР


56,4%


60,9%


2


М1


71,0%


97,0%


3


5 канал


69,8%


96,9%


4


ТЕТ


50,0%


46,9%


5


К1


50,0%


32,4%


6


ICTV


50,0%


54,3%


7


СТБ


56,6%


69,8%


8


Новий канал


52,5%


48,6%


9


НТН


50,0%


52,0%


10


1+1


50,0%


49,1%


11


ТОНІС


50,0%


81,9%


12


Перший Національний


93,0%


84,7%


13


ТРК ЕРА


60,0%


98,6%



Не дотримуються ч. 1 ст. 9 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” та умов ліцензії стосовно обсягу вітчизняного продукту або національного аудіовізуального продукту (ч. 8 ст. 28 Закону України „Про телебачення і радіомовлення”) такі телеканали: ТЕТ, К1, Новий канал, 1+1.
Слід зазначити, що в ефірі телеканалу М1 близько 20% становили музичні твори українських авторів та виконавців, хоча в попередні роки частка цих творів перевищувала 50%.
Також ознаки порушення ч. 8 ст. 28 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” в частині національного аудіовізуального продукту зафіксовано в ефірі Першого Національного (за ліцензією – 93%, фактично – 84,7%).
Стан дотримання загальнонаціональними телеканалами умов ліцензій в частині „Власний продукт”:













































































№ п/п


ТРО


Частка продукції власного виробництва


за ліцензією


фактично


1


ІНТЕР


29,17%


28,8%


2


М1


41%


82,0%


3


5 канал


41,3%


72,7%


4


ТЕТ


33,0%


39,8%


5


К1


27,1%


11,9%


6


ICTV


27,5%;


36,9%


7


СТБ


37,4%


46,3%


8


Новий канал


36,00%


34,2%


9


НТН


25,0%


39,0%


10


1+1


35%


40,6%


11


ТОНІС


33,0%


39,1%


12


Перший (НТКУ)


35%


64,8%


13


ТРК ЕРА


40%


77,9%




Не дотримуються умов ліцензії стосовно частки власного продукту такі телеканали: Інтер, К1, Новий канал.


Щодо власного і національного продукту в ефірі загальнонаціональних радіоканалів за червень-липень 2011 року, то найменшу частку музичних творів українських авторів та виконавців – 14% , зафіксовано в ефірі ТОВ „ТРК „Радіо-Кохання” („Радіо Дача”).


За даними моніторингу 10 загальнонаціональних радіокомпаній, проведеного у вересні та жовтні 2011 року, найменшу частку музичних творів українських авторів та виконавців зафіксовано в ефірі 4 радіокомпаній: ТОВ „ТРК „Медіа Маркет” 35%; ТОВ „ТРК „Радіо-Кохання” 35%; УК ТБ і РМ „Ютар” 36,1%; ЗАТ „РК „Гала” 39,2%.



Моніторинг ефірного мовлення регіональних і місцевих телерадіомовників, які діють на території м. Києва, протягом звітного періоду здійснював секретаріат представника Національної ради в м. Києві.



Стан дотримання загальнонаціональними телеканалами умов ліцензій у частині „Вітчизняний продукт” і „Власний продукт ”:

















































































































































































з/


п


Назва ТРО,


вид мовлення


(ТМ – телевізійне мовлення,


РМ – радіомовлення)


Частка програм вітчизняного виробництва


Частка продукції власного виробництва


За ліцензією


Фактично


За ліцензією


Фактично


1


ТОВ „ТРК „Купол”, ТМ






2


ТОВ „Гравіс-Кіно”, ТМ


50,7%


68%


51%


47,2%


3


ТОВ „Гравіс” (Сіті),ТМ,


66%


70%


28,8%


42%


4


ДКП „ТРК „Київ”, ТМ


83,3%


93,1%


60%


50,2%


5


ТОВ „ТРК „Ностальгія”, РМ


87,5%


63%


79,2%


58,45%


6


КДРТРК, „Голос Києва”, РМ


91%


94%


71%


70%


7


КП „Радіостанція „Голос Києва”, РМ,


58%


52,7%


83%


67,2%


8


ТОВ „ТРК „ІФ Медіа-Груп”, РМ


92,7%


92,6%


76%


84,6%


9


ТОВ „ТРК „Еммануїл”, РМ


92,1%


96,9%


53,3%


93,6%


10


ТОВ „ТРК „Столиця”, РМ


79,6%


100%


75%


88,1%


11


ПАТ „Студія „Європозитив”, РМ


71%


83%


71%


83%


12


ТОВ ТРК „Золоті ворота”, РМ


100%


100%


100%


100%


13


ТОВ „ТРК „Киевские ведомости”, РМ


83%


83%


83%


83%


14


ТОВ „Радіо “Континент”, РМ


95,8%


0,01%


97%


0,01%


15


ТОВ „Українська радіогрупа”, РМ


83%


15%


83%


8,5%


16


ТОВ „ТРК „Шансон”, РМ


92%


77%


55%


73%


17


ТОВ „Мюзик радіо”, РМ


50%


32,2%


41,7%


28,9%


18


ТОВ „ТРК „Європа Плюс Київ”, РМ


79,1%


72,1%


58,3%


67,5%


19


ПП „Фірма „Лямін”, РМ


100%


100%


100%


100%


20


ТОВ „ТРК „Бізнес-радіо”, РМ


100%


100%


87.5%


91,8%


21


ТОВ „ТРК „Дивосвіт”, РМ


65,1%


49,5%


32,5%


10,3%


22


Підпр. „РК “Супер-Нова”, РМ


100%


71,5%


75%


56%


23


ЗАТ „ТРК Люкс”, РМ


50%


79,3%


30%


65,1%



Не дотримуються умов ліцензії стосовно частки вітчизняного і власного продукту такі ліцензіати: ТОВ „ТРК „Ностальгія”, ТОВ „Радіо „Континент”, ТОВ „Українська радіо група”, ТОВ „ТРК „Шансон”, ТОВ „Мюзик радіо”, ТОВ „ТРК „Європа Плюс Київ”, ТОВ „ТРК „Дивосвіт”, Підпр. „РК „Супер-Нова”, КП „Радіостанція „Голос Києва”.

2. Стан дотримання мовного законодавства.
Стан дотримання мовного законодавства та умов ліцензії у частині „Мова (мови), якою ведуться передачі” відділом моніторингу проаналізовано у порівнянні з результатами моніторингу за червень і вересень 2011 року.


Результати моніторингу щодо частки державної мови (вересень 2011 р.)
































































































Загальна частка української мови в ефірі ТРО


№ з/п


ТРО


Ліцензійний показник


з урахуванням фільмів, субтитрованих українською мовою


без урахування субтитрування


1


ІНТЕР


українська 75%, російська та інш. мовами 25%


61%


35,7%


2


М1


українська 75%


35,5%


35,5%


3


5 канал


українська 75%


98,8%


98,8%


4


ТЕТ


українська 75%


45,4%


45,4%


5


К1


українська 100%


87,8%


81,1%


6


ICTV


українська 75%


94,7%


42,1%


7


СТБ


українська 75%


75,8%


72,1%


8


Новий канал


українська 75%


95,5%


71,8%


9


НТН


українська 75%


89%


78,1%


10


1+1


українська 75%


77,3%


71,0%


11


ТОНІС


українська 75%


80,8%


80,8%


12


Перший Національний


українська 95%, іноземні 5%


86,1%


86,1%


13


ТРК ЕРА


українська


96,5%


96,5%



Без урахування субтитрування та згідно з вимогами ст. 10 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” зафіксовано ознаки порушення ліцензійних умов щодо частки ведення українською мовою в ефірі таких телеканалів: Інтер, М1, ТЕТ, ICTV, СТБ, Новий канал, 1+1, Перший Національний.
Якщо в червні 2011 року порушували вимоги ст. 10 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” 7 загальнонаціональних телеканалів, то у вересні зафіксовано ознаки порушення в ефірі 9 телеканалів.
Частка використання державної мови в продукції фільмопоказу в ефірі загальнонаціональних телеканалів (вересень 2011 р.).
























































































№ з/п


ТРО


Частка української мови в продукції фільмопоказу (оригінал, дублювання, озвучення)


Частка озвучення іншими мовами продукції фільмо­показу без урахуван­ня субтитрування


Частка використання субтитрування в продукції фільмопоказу


1


ІНТЕР


7,2%


54,4%


54,4%


2


М1





3


5 канал





4


ТЕТ


13,9%


86%



5


К1


90,6%


9,4%


9,4%


6


ICTV


9,8%


90,2%


90,2%


7


СТБ



100%


60,8%


8


Новий канал


54,0%


46,0%


46,0%


9


НТН


49,2%


100,0%


50,8%


10


1+1


64,5%


35,5%


17,1%


11


ТОНІС


100%




12


Перший Національний


62,2%


38%



13


ТРК ЕРА



100%




Без урахування субтитрування та згідно з вимогами ч. 3 ст. 10 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” зафіксовано ознаки порушення стосовно частки фільмів, озвучених українською мовою в ефірі таких телеканалів: Інтер, ТЕТ, ICTV, Новий канал.
Якщо у червні ц.р. порушували вимоги ч. 3 ст. 10 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” 6 загальнонаціональних телеканалів, то у вересні зафіксовано ознаки порушення у 5 телеканалів.
Загалом в ефірі загальнонаціональних телеканалів спостерігається негативна тенденція щодо частки фільмів, озвучених українською мовою. Але всі іншомовні фільми в ефірі телекомпаній транслюються з субтитруванням українською мовою.
Порівняно з минулими роками, коли частка фільмів, озвучених українською мовою складала в середньому 61,6%, зафіксовано, що на теперішній час частка таких фільмів складає лише 47%.
Щодо стану дотримання мовного законодавства загально-національними радіокомпаніями, то за результатами здійсненого протягом червня-липня моніторингу, з 11радіокомпаній найнижчий показник ведення програм (передач) українською мовою (61%) зафіксовано в ефірі УК “Телебачення та радіомовлення „ЮТаР” (KISS FM). Дві радіокомпанії з 13 загальнонаціональних – ТОВ „ТРК „Клас” та ЗАТ „ТРК Люкс” не мають ефірної частоти у м. Києві.
За результатами моніторингу, проведеного у вересні та жовтні 2011 року, найнижчі показники ведення програм (передач) державною мовою зафіксовано в ефірі: ЗАТ „Наше радіо” (41,1%) та ТОВ „ТРО „Русское радио” – Україна” (62,4%), що є ознаками порушення п.п. 1, 4 та 6 ст. 10 та п. 8 ст. 28 Закону України „Про телебачення і радіомовлення”.
Стан виконання умов ліцензії у частині „Мова (мови), якою ведуться передачі” регіональними і місцевими ТРО, які здійснюють ефірне мовлення на території м. Києва, відображено в таблиці:































































































































№ з/


п


Назва ТРО


Мова (мови), якою ведуться передачі,


українська


За ліцензією


Фактично


1


ТОВ „ТРК „Купол”, ТМ


Не здійснював мовлення


Не здійснював мовлення


2


ТОВ „Гравіс-Кіно”, ТМ


75%


75,5%


3


ТОВ „Гравіс” (Сіті),ТМ,


75%


80%


4


ДКП „ТРК „Київ”, ТМ


75%


78,1%


5


ТОВ „ТРК „Ностальгія”, РМ


100%


76%


6


КДРТРК, „Голос Києва”, РМ


90%


100%


7


КП „Радіостанція „Голос Києва”, РМ,


75%


77%


8


ТОВ „ТРК „ІФ Медіа-Груп”, РМ


100%


100%


9


ТОВ „ТРК „Еммануїл”, РМ


92,5%


93,5%


10


ТОВ „ТРК „Столиця”, РМ


90%


88%


11


ПАТ „Студія „Європозитив”, РМ


75%


88%


12


ТОВ „ТРК „Золоті ворота”, РМ


90%


92%


13


ТОВ „ТРК „Киевские ведомости”, РМ


75%


87%


14


ТОВ „Радіо “Континент”, РМ


100%


100%


15


ТОВ „Українська радіогрупа”, РМ


75%


39%


16


ТОВ ТРК „Шансон”, РМ


75%


63%


17


ТОВ „Мюзик радіо”, РМ


80%


82,6%


18


ТОВ „ТРК „Європа Плюс Київ”, РМ


75%


75,8%


19


ПП „Фірма „Лямін”, РМ


75%


93,5%


20


ТОВ „ТРК „Бізнес-радіо”, РМ


75%


47,7%


21


ТОВ „ТРК „Дивосвіт”, РМ


100%


65,1%


22


Підпр. „РК “Супер-Нова”, РМ


75%


96%


23


ЗАТ „ТРК Люкс”, РМ


90%


97%


Отже, не дотримуються умов ліцензії щодо мови ведення передач українською: ТОВ „ТРК „Ностальгія”, ТОВ „ТРК „Столиця”, ТОВ „Українська радіо група”, ТОВ ТРК „Шансон”, ТОВ „ТРК „Бізнес-радіо”, ТОВ „ТРК „Дивосвіт”.


3. Стан дотримання законодавства України про рекламу.
Відділ моніторингу управління контролю і моніторингу надав інформацію про результати тематичних моніторингів загальнонаціональних ТРО на предмет дотримання вимог рекламного законодавства України. Моніторинг телекомпаній проводився у будні (19.10.2011 р.) та вихідні дні (22.10.11 р.).
Аналіз здійснювався за такими параметрами.
Дотримання рекламної квоти. Порядок трансляції рекламних роликів в ефірі 12 телеканалів відповідає вимогам частин 1 та 2 ст. 13 Закону України „Про рекламу” – перевищень обсягів реклами не зафіксовано.
Проте зафіксовано ознаку порушення ч. 2 ст. 13 Закону України „Про рекламу” в ефірі телеканалів СТБ та „5 каналу”, у яких було відмічено незначні перевищення квоти реклами.
Мова реклами. Мова рекламної інформації в ефірі телекомпаній виключно українська. Спонсорська інформація, дистанційна торгівля транслювалися без ознак порушення вимог законодавства.
Спонсорська інформація. В ефірі 9 каналів (із 13) зафіксовано ознаки порушення ч. 1 ст. 5 Закону України „Про рекламу”.
Наприклад, в ефірі телеканалів „Інтер”, „НТН” та „К1” протягом 19 та 22 жовтня 2011 року транслювалися спонсорські ролики торговельних марок „Orbit” та „Eclipse” хронометражем по 10 сек. кожний. Також під час моніторингу телеканалу „5 канал” зафіксовано спонсорський ролик туристичної агенції „Феєрія мандрів”.
Така ж ситуація складається і щодо телеканалів, які транслюють спонсорську інформацію торговельних марок, під якими випускають алкогольні напої: „М1”, „СТБ” та „ICTV”, в ефірі яких зафіксовано трансляцію торгової марки „Хортиця”.
Аналогічний порядок трансляції спонсорської інформації торговельної марки „Nemiroff” зафіксовано в ефірі телеканалів „Новий канал”, „СТБ” та „ICTV”, що має ознаки порушення ч. 1 ст. 5 Закону України „Про рекламу”.
Порядок переривання фільмів та передач на рекламу та інший редакційний матеріал. В ефірі 11 телеканалів з 13 порядок переривання фільмів та передач на рекламу та інший редакційний матеріал відповідає вимогам ч. 5 ст. 13 Закону України „Про рекламу”.
Переривання фільмів на рекламу з ознаками порушення ч.5 ст. 13 Закону України „Про рекламу” відбувалось в ефірі таких телеканалів:




























































№з/п


Дата


ТРО


Фільм


Час виходу в ефір


Хроно-метраж


Кіль-кість пере-ривань


На якій хвилині


Хронометраж після останнього переривання


1


19.10.11


ICTV


т/с “Менти”


10:19:32


0:45:08


2


19, 07


0:17:55


2


19.10.11


ІНТЕР


т/с “Таємниці слідства”


9:09:36


1:19:16


3


29, 11, 23


0:14:44


3


19.10.11


т/с “Детективи”


13:34:45


0:25:35


1


6


0:18:37


4


19.10.11


т/с “Морпехи”


21:31:10


1:28:34


3


11, 32, 23


0:20:04


5


22.10.11


х/ф “Наваждение”


15:11:23


1:34:28


3


15, 30, 30


0:17:56


Також в ефірі телеканалу „К1” зафіксовано ознаку порушення ч. 4 ст. 13 Закону України „Про рекламу”, оскільки дитяча передача „Найрозумніший” 22.10.2011 р. двічі переривалася на рекламу.
Відсутність ідентифікації реклами. В ефірі „5 каналу” у передачі „Час бізнесу” 22.10.2011 р. о 07:49 та 08:49 транслювався сюжет рекламного характеру про діяльність компанії „Київстар” без його ідентифікації як реклами, що має ознаки порушення ч. 2 ст. 9 Закону України „Про рекламу”.
На телеканалі „Інтер” зафіксовано неідентифіковану інформацію з ознаками реклами:
– 19.10.2011 р. о 07:55 та 10:37 – „Цирк Seltinbanko” (аналогічна інформація на телеканалі НТН демонструвалась у блоках реклами);
– 22.10.2011 р. о 16:26 – „Концерт Мойсеєнка та Данильця”.
Телеканал „Тоніс” під час трансляції титр-заставки „Органічні молочні продукти ТМ „Молочний буфет” тел. 254-27-68” (хронометраж 4 сек.) не ідентифікував рекламну інформацію відповідно до вимог ч.2 ст. 9 Закону України „Про рекламу”.
В ефірі телеканалу „1+1” 22.10.2011 р. о 19:17 зафіксовано рекламний блок, який наприкінці не був відокремлений від інших елементів програм, що має ознаки порушення ч. 2 ст. 9 Закону України „Про рекламу”.
Порядок трансляції реклами лікарських засобів. Під час моніторингу було зафіксовано ознаки порушення ч. 4 ст. 21 Закону України „Про рекламу” (відсутність попередження „Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я”, який займає не менше 15% площі чи обсягу всієї реклами) в ефірі таких телеканалів: 5 канал, Інтер, Новий канал, ЕРА, НТН.
Секретаріатом представника Національної ради в м. Києві зафіксовано ознаки порушення рекламного законодавства в діяльності 6 регіональних та місцевих мовників столиці:

































№зп


Назва ТРО



Зафіксовані ознаки порушень


Закону України „Про рекламу”


1


ТОВ „Гравіс” (Сіті),ТМ


– ч. 2 ст. 9 Відсутність ідентифікації реклами.


– ч. 3 ст. 9 – зафіксовано трансляцію прихованої реклами у передачах «Моя нова адреса» обсягом 1 хв. 42сек., «Сіті ранок» обсягом 3 хв., «Сіті бізнес» обсягом 4 хв. 16 сек., «Шопінг сіті» обсягом 16 хв.10 сек. Також з ознаками прихованої реклами транслювався рекламний ролик щодо продажу квартир у житловому комплексі «Голосієво».


– ч. 2 ст. 13 Закону України „Про рекламу» дотримання квоти реклами. У відрізках часу: 08:00-09:00 – обсяг реклами склав 15 хв. 43 сек., 10:00-11:00 – 13 хв. 07 сек., 18:00-19:00 обсяг реклами – 18 хв.; 20:00-21:00 обсяг реклами – 16 хв.


2


ТОВ „Радіо “Континент”, РМ


– п. 1 ст. 9 Закону України “Про рекламу”: о 10:17, 11:17, 12:15, 13:17, 14:20, 15:16, 16:14, 17:12, 18:17, 19:15 та 20:14 звучить повідомлення рекламного характеру такого змісту: «Хортиця Віп-клаб. Програма про людей, які досягли абсолютного успіху. Гортай сторінки історії і дізнавайся унікальні факти, аналізуй досягнення, які змінили світ. Хортиця Віп-клаб. Для тих, хто прагне абсолютного успіху. Партнер програми – Хортиця, смак абсолютної чистоти».


3


ТОВ „ТРК „Шансон”, РМ


ч. 1 та ч. 2 ст. 9 Закону України „Про рекламу”. Реклама не відокремлена від інших програм і передач з використанням слова „реклама” наприкінці (о 8:38:04, 8:42:39, 12:10:53, 14:40:15, 18:40:34, 19:23:46).


4


ТОВ „ТРК „Європа Плюс Київ”, РМ


ч. 1 та ч. 2 ст. 9 Закону України „Про рекламу”. Реклама не відокремлена від інших програм і передач з використанням слова „реклама” на початку: в 9 випадках (після сигналу часу), та наприкінці: в 23 випадках (перед програмою „Шоу шепелявих”).


5


ПП „Фірма „Лямін”, РМ


– ч. 1, 2 ст. 9 – о 19:17:40 зафіксовано трансляцію рекламного блоку, який наприкінці не був чітко відокремлений від інших програм;


– п. 2, 3 ч. 4 ст. 21 – о 8:03:37 та о 10:04:48 зафіксовано рекламу лікарського засобу «Табекс», яка не містила інформації про необхідність консультації з лікарем та рекомендацій щодо обов’язкового ознайомлення з інструкцією до застосування лікарського засобу;


– ч. 1 ст. 5 – під час трансляції передачі «Міцні хіти», створеної за участі торгової марки «Козацька рада», звучить інформація рекламного характеру про спонсора: «Козацька рада – більше ніж горілка».


6


Підпр. „РК “Супер-Нова”, РМ


– ч. 2 ст. 9 Закону „Про рекламу”: о 10:23:29 звучала інформація рекламного характеру про компанію „Віват таксі”, а також о 18:18:00 та о 19:16:47 звучала інформація рекламного характеру про клініку „Консіліум”, яка не була чітко відокремлена від решти передач з використанням слова „реклама”.


4. Результати тематичних моніторингів щодо стану дотримання законодавства у сфері захисту суспільної моралі, передбачених Планом основних заходів Національної ради.
Відділом моніторингу надано інформацію про результати цільового моніторингу загальнонаціональних ТРК на предмет виконання Закону України „Про захист суспільної моралі” за період 19 – 25.09.2011 р.
Встановлено, що відсутні ознаки порушення законодавства України у сфері захисту суспільної моралі в ефірі 5 телекомпаній: „Перший Національний”, „ЕРА”, „5 канал”, „Тоніс” та „М1”.
Загалом під час моніторингу в ефірі 7 телеканалів зафіксовано 11 передач, трансляція яких відбувалася з ознаками порушення законодавства про захист суспільної моралі, а саме, ч. 2 ст. 62 Закону України „Про телебачення і радіомовлення”, ч. 2 ст. 2 та ст. 13 Закону України „Про захист суспільної моралі” (К1, СТБ, ICTV, 1+1, ТЕТ, НТН).
В ефірі 7 телеканалів протягом тижня фіксувалася трансляція анонсів передач та фільмів з ознаками порушення ч. 1 ст. 8 Закону України „Про рекламу” та ч. 2 ст. 62 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” (СТБ, ІНТЕР, ICTV, 1+1, ТЕТ, НТН).
Під час здійснення моніторингу зафіксовано факт трансляції 49 художніх фільмів і телевізійних серіалів (без урахування повторів) в ефірі 9 телеканалів з ознаками порушення законодавства про захист суспільної моралі (ч. 2 ст. 62 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” та ст. 13 Закону України „Про захист суспільної моралі”) в ефірі телеканалів НТН, К1, ІНТЕР, ICTV, ТЕТ, СТБ, 1+1 та Новий канал.
Всупереч рішенню Національної ради № 781 від 18.06.2003 „Про затвердження системи візуальних позначок класифікації кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована” загальнонаціональні мовники транслюють в ефірі фільми без позначок класифікації відеопродукції або з позначками, що не відповідають аудиторії, зазначеній в прокатному посвідченні: К1 (7 телесеріалів та 1 художній фільм); ІНТЕР (5 телесеріалів та 1 художній фільм); СТБ (1 телесеріал); 1+1 (1 телесеріал); ICTV (2 художні фільми); ТЕТ (2 телесеріали та 1 художній фільм); НТН (3 телесеріали).
Типові ознаки порушення у мовленні загальнонаціональних ТРО у сфері суспільної моралі:
– жодна з телекомпаній не розміщує спеціальне попередження перед трансляцією передач, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва;
– 50% загальнонаціональних телекомпаній анонсують програми та передачі, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва у відрізках мовлення з 06:00 до 23:00;
– систематично транслюються фільми, не розраховані на дитячу аудиторію, а також зі сценами насильства, які транслюються у денний час і доступні для перегляду неповнолітньою аудиторією, що підпадає під визначення «необґрунтований показ насильства»;
– в ефірі телеканалів фіксується трансляція передач, так званих „реаліті-шоу”, що містять еротичні фрагменти та ненормативну лексику, у час, доступний для неповнолітньої аудиторії, і можуть завдати шкоди їхньому моральному та психічному здоров’ю;
– через відсутність законодавчого розмежування понять „реклама” та „спонсорство” по відношенню до порядку трансляції в ефірі телеканалів України знаків для товарів і послуг, під якими випускаються алкогольні напої, сповіщається спонсорська інформація про алкоголь у час, доступний для перегляду неповнолітньою аудиторією.
Також за даними моніторингу від 13, 22, 24 та 25 жовтня 2011 року, в ефірі телеканалу „К1” зафіксовано трансляцію передачі „Big Brother” з ознаками порушення вимог ст. 62 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” та ст. 13 Закону України „Про захист суспільної моралі”. (Початок трансляції – близько 22:00, зміст передачі має очевидні ознаки сексуального та еротичного характеру, використання ненормативної лексики, вживання алкогольних напоїв. Перед трансляцією звукові чи текстові попередження про характер передачі відсутні.)
На звернення Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі було надано запис одного з випуску передачі. Це може свідчити про відсутність експертних висновків цього органу, що передбачено законодавством для передач еротичного змісту.
За результатами моніторингу ініційовано проведення позапланової перевірки ТОВ „ТРО „Мульті Медіа Сервіс” (К1).
Секретаріатом представника Національної ради у м. Києві постійно здійснювалися моніторинги мовлення регіональних, місцевих ТРК та провайдерів програмної послуги м. Києва на предмет дотримання Закону України „Про суспільну мораль” та виконання рішень Національної ради щодо використання візуальних позначок класифікації відеопродукції.
Загальна кількість моніторингів, проведених у 2011 р. з метою контролю за дотриманням зазначених норм, – 58. Зафіксовано ознаки порушення в діяльності ТОВ „Гравіс” (Сіті) і ЗАТ „ТРК Люкс”:


























№ з/п


Назва ТРО


Ліцензія


Дата моніторин-гу


Наявність порушень законодавства у сфері суспільної моралі та рішень НР щодо використання позначок класифікації кіно-відеопродукції


1.


ТОВ „Гравіс” (Сіті), м. Київ, ТМ, 35 ТВК


№ 0900-м від 19.10.05



25.08.11

















ч. 1 ст 8 Закону України «Про рекламу»,


– зафіксовано рекламу телесеріалу «Зайцев + 1» на ТК ТЕТ, який має обмеження щодо глядацької аудиторії, в рекламних блоках о 7 год. 50 хв., о 8.53, о 9.52,о 12.03, о 13.09, о 13.32, о14.39, о 15.06, о 16.26, о 16.39, о 18.24, о 18.40;


ч. 1, ч. 2 ст. 62 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» , ст. 13 Закону України «Про захист суспільної моралі».


О 12 год. 45 хв. транслювалась передача «Оголена краса», що містила інформацію еротичного характеру


Зафіксовано ознаки порушень ч. 1, ч. 2 ст. 62 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» , ст. 13 Закону України «Про захист суспільної моралі». О 15 год. 41 хв. транслювалась передача «Слідами таємниць», що містила інформацію еротичного характеру.


2.


ЗАТ “ТРК Люкс” (Київ), РМ(еф), 103,1МГц


№ 0651-м


від 25.12.01


14.09.11


ч. 1, ч. 2 ст. 62 ЗУ «Про ТБ і РМ»; ст. 13, 14 ЗУ «Про захист сусп. моралі»:


Протягом доби (14 разів у період з 6.00 до 23.00) транслювалась інформація рекламного характеру про захід у нічному клубі «Sorry, Бабушка», яка містила брутальні вислови з елементами еротики. Інформація не була чітко відокремлена на початку і в кінці від інших програм та звучала російською мовою.


В ефірі радіостанції о 07.54 та о 09.30 зафіксовано некоректні висловлювання діджеєм програми „Хороші новини”, які можуть розглядатися, як такі, що принижують людську гідність.



За результатами моніторингів провайдерів програмної послуги виявлено трансляцію у нічний час еротичного іноземного каналу TVX у ТОВ „НВО Інформаційні технології” та ТОВ „Юнікаст Інвест”.


5. Результати тематичних моніторингів щодо стану дитячого мовлення, передбачених Планом основних заходів Національної ради.
У липні 2011 року відділом моніторингу було здійснено тижневий моніторинг та аналіз програмного наповнення загальнонаціональних телерадіоканалів, які здійснюють мовлення у м. Києві, іноземних дитячих телеканалів, що здійснюють ретрансляцію на територію України, та українського форматного телеканалу „Малятко” на предмет наявності в ефірі дитячих передач та відповідності їх фактичного обсягу до ліцензійних показників і заявам на ретрансляцію. З метою об’єктивного аналізу стану виконання умов програмної концепції загальнонаціональними телекомпаніями в частині „Дитячі передачі” моніторинг проводився впродовж тижня, моніторинг телеканалу „Малятко” проводився 21 та 28.07.2011р., 03.08.2011р.
Ефірне наземне телебачення.
Під час моніторингу до дитячих програм (продукту, розрахованого на дитячу аудиторію) відносили передачі та/чи програми, які мали формальні ознаки продукту, розрахованого на дитячу аудиторію віком до 18 років.



































































































































пп


Телеканал


Період


Ліцензійний показник


Загальний обсяг дитячих передач (будні та вихідні) та cередньодобовий обсяг


1


ЗАТ “ММЦ – СТБ”


будні



відсутні


вихідні


відсутні


2


ТОВ “ТелеОдин”


будні



відсутні


вихідні


відсутні


3


ТОВ „Телеканал „Тоніс”


будні



1:41:52 (загальний обсяг) 0:20:22 (середній показник)


вихідні


1:06:53 (загальний обсяг) 0:33:27 (середній показник)


4


ТОВ «ТРК “Експрес – Інформ”


будні



відсутні


вихідні


відсутні


5


ТОВ ТРК “ЕРА”


будні


0:10


0:46:29 (загальний обсяг) 0:09:18 (середній обсяг)


вихідні


0:14:37 (загальний обсяг) 0:07:19 (середній обсяг)


6


ТОВ „ТРО „Мульті Медіа Сервіс”


будні


1:00


відсутні


вихідні


1:13:15 (загальний обсяг), 0:36:37 (середній обсяг)


7


ТОВ “Міжнародна комерц. ТРК” (ICTV)


будні


1:00


1:50:06 (загальний обсяг) 0:22:01 (середній обсяг)


вихідні


відсутні


8


ТОВ „ТС „Служба інформації”


будні


0:30


6:47:21 (загальний обсяг) 1:21:28 (середній показник)


вихідні


1:26:06 (загальний обсяг) 0:43:03 (середній показник)


9


ТРК “Студія “1+1” у формі ТОВ


будні


0:25


3:05:09 (загальний обсяг) 0:37:02 (середній обсяг)


вихідні


0:50


0:46:50 (загальний обсяг) 0:23:25 (середній обсяг)


10


АТЗТ “Українська незалежна ТВ – корпорація” (Інтер)


будні


2:00


1:44:55 (загальний обсяг), 0:21:00 (середній показник)


вихідні


2:33:28 (загальний обсяг), 1:16:44 (середній показник)


11


Національна телекомпанія України


будні


1:55


2:23:22 (загальний обсяг) 0:28:40 (середній обсяг)


вихідні


5:39:15 (загальний обсяг) 2:49:37 (середній обсяг)


12


ПАТ “ТК “ТЕТ”


будні


1:30


8:29:58 (загальний обсяг) 1:42:00 (середній показник)


вихідні


8:37:19 (загальний обсяг) 4:18:40 (середній показник)


вихідні


0:50:03 (загальний обсяг) 0:25:01 (середній показник)


13


ТОВ „Новий канал”


будні


1:00


6:13:46 (загальний обсяг) 1:14:45 (середній обсяг)


вихідні


3:43:59 (загальний обсяг) 1:52:00 (середній обсяг)


Огляд дитячого телевізійного контенту загальнонаціональних ТРО:
– ТЕТ: загальний обсяг передач, розрахованих на дитячу аудиторію, перевищує обсяг таких передач, передбачених ліцензією на мовлення. Більшість передач є складеними творами з використанням анімаційних фільмів. Проект „Телепузики” транслюється за участі дітей. Проект власного виробництва „Мультик з Лунтиком” транслюється українською мовою, проте включений до нього анімаційний фільм – російською. Варто зазначити, що 30.07.2011 р. та 31.07.2011 р. проект „Мультик з Лунтиком” переривався на рекламу, що є ознакою порушення ч. 4 ст.13 ЗУ «Про рекламу»;
– Інтер: ліцензійні умови виконуються за рахунок анімаційних фільмів;
– НТН: ліцензійні умови виконуються за рахунок анімаційних фільмів;
– СТБ: ліцензією дитячих передач не передбачено, фактично вони не транслюються. Проте, 31.07.2011 р. о 07:22:18 в ефірі телеканалу транслювався художній фільм „Садко”, Мосфільм, 1952. Фільм двічі переривався на рекламу;
– Тоніс: у будні та вихідні дні упродовж доби телекомпанія транслює мультиплікаційні фільми (виробництва до 1991 р.), переважно „Союзмультфильм”. У вихідні дні виходить в ефір програма „Клуб Суперкниги”;
– ІСТV: ліцензійні умови виконуються за рахунок трансляції анімаційних фільмів. Єдина серед загальнонаціональних телекомпаній, яка має у програмній концепції дитячі передачі і не транслює їх у вихідні;
– К1: незважаючи на ліцензійні умови (1 год. дитячих передач), протягом тижня у будні дитячих передач або анімаційних фільмів не зафіксовано. Лише у вихідні зафіксовано фільм „Червона шапочка”, який переривався на рекламу, що заборонено ч. 4 ст. 13 ЗУ „Про рекламу” для дитячих передач;
– Новий канал: у програмі телеканалу зафіксовано систематичну трансляцію дитячих передач: „Кіds тайм”, яка виходить в ефір у будні в один час (початок трансляції іноді припадає на 05:45 ранку) та „Клуб Діснея”, яка виходить у вихідні. Крім того, в ефірі телеканалу зафіксовано трансляцію анімаційних фільмів;
– Ера: ліцензійні умови виконуються за рахунок анімаційних фільмів;
– НТКУ: на відміну від попередніх моніторингів не зафіксовано трансляції передачі „Вечірня казка”. Характерною особливістю програм за період моніторингу є вкрай нестабільна та недостатньо вивірена сітка мовлення для дитячої аудиторії: по буднях середньодобовий обсяг передач для дітей складав до 30 хв. на добу, у вихідні майже 3 год. на добу. Трансляція фестивалю „Змінимо світ на краще” відбувалась о 20:45 та о 03:40. Анімаційний серіал „Сандокан” транслювався лише два дні на тиждень – 26 та 27.07.2011. Єдиною передачею, яка транслювалася відповідно до сітки, була передача „Щоденник дитячого Євробачення”, але час виходу її коливався майже з різницею у годину: 29.07.2011 – 12:11, 28.07.2011 – 12:55;
– Студія „1+1”: ліцензійні умови виконуються за рахунок анімації.
Супутникове дитяче мовлення.
Станом на серпень 2011 року до Національної ради подали заяви на ретрансляцію програм на території України 16 іноземних телеканалів, розрахованих на дитячу аудиторію:











































































№ з/р


Назва телепрограми


Країна походження


1


Gulli


Франція


2


TiJi


Франція


3


Jim Jam


Велика Британія


4


Baby TV


Велика Британія


5


Boomerang


Велика Британія


6


Kids CO


Велика Британія


7


Jetix


Велика Британія


8


Jetix play


Велика Британія


№ з/р


Назва телепрограми


Країна походження


9


Nickelodеоn


Нідерланди


10


Multimania TV


Латвія


11


Disney channel


Чехія


12


Детский


Росія


13


Карусель


Росія


14


Радость моя


Росія


15


Детский мир


Росія


16


Школьник


Росія


Жоден із зазначених телеканалів не містить програм (передач), які б не відповідали дитячому формату.
За даними моніторингу українського супутникового телеканалу „Малятко”, який відповідно до програмної концепції мовлення розрахований на дитячу аудиторію віком до 14 років, зафіксовано суттєві зміни заявленого у ліцензії формату та ознаки порушення ліцензійних умов у частині „жанровий розподіл програмного наповнення”, що є ознакою порушення ч. 7 ст. 27 та ч. 8 ст. 28 Закону України „Про телебачення і радіомовлення”.
Так, 21.07.2011 обсяг програм розважального, науково-просвітницького жанру склав 5 год. на добу, 28.07.2011 – 5 год. 16 хв., з них 30 хв. відведено для трансляції програм телеторгівлі, 03.08.2011 – 5 год. 22 хв., з них програм телеторгівлі – 31 хв.
Чинною ліцензією не передбачено передач науково-просвітницького жанру і телеторгівлі, розрахованих на дорослу аудиторію. Таким чином, понад 20% ефірного часу дитячого телеканалу відведено для трансляції передач, які не відповідають формату мовлення та програмній концепції і не можуть вважатися дитячими по суті.
Радіомовлення.
З 2 по 4 серпня 2011року проведено моніторинг загальнонаціональних радіомовників на предмет дотримання ліцензійних вимог у частині „дитячі передачі ”. Результати надано у таблиці:













































































з.п


Радіоканал


Ліцензійний показник


Фактичний обсяг


1.


ЗАТ “Наше радіо»


Наше радіо


30 хв.


відсутні


2.


ТРК «НБМ-радіо»


Ретро ФМ




3.


ТОВ «ТРО «Русское радио»-Україна»


Русское радио




4.


ТОВ «ТРК “Медіа маркет»


Хіт ФМ




5.


АТ «Онікс»


Мелодія




6.


ТОВ „ТРК «Радіо-Ера»


Радіо Ера




7.


ЗАТ «РК»Гала»


Галарадіо


2:10


відсутні


8.


ДочП «ТРО «Довіра»


Авторадіо




9.


Українська корпорація ТБ і РМ «Ютар»


Кіss fm




10.


ТОВ “ТРК «Радіо-кохання»


Радіо «Дача»


1:00


0:04:09


11.


Національна радіокомпанія України


Українське радіо


На каналі УР-1 0:48 хв.


0:38:44


В ефірі жодної з радіостанцій не зафіксовано передач з можливими ознаками категорії „дитячі” в обсязі, який відповідав би ліцензійним вимогам цих радіокомпаній.


Секретаріатом представника Національної ради в м. Києві здійснено два тематичні моніторинги на предмет наявності дитячих передач в ефірі регіональних та місцевих ефірних мовників.


Перше півріччя:



































































































































































































Телеканали


Дата


Ліцензійний показник


Фактичний обсяг


на добу


1


ДКП ТРК «Київ»


«каштановий лист з різнокольоровими пелюстками «Київ»



24.03.2011


2 год. 30 хв.


1:56:00 (нічна трансл.- о 4 та 5 год.)


25.03.2011


1:57:00 (нічна трансл.- о 4 год.)


26.03.2011


1:42:00 (субота, 2 передачі, 1 вихід о 4:36)


27.03.2011


2:21:00 (5 передач, з них 3 – о 4:49, 5:02 та 23:40)


28.03.2011


3:59:00 (4 передачі, 2 з них у нічний час)


29.03.2011


2:55:00 (4 передачі, 1 вночі)


30.03.2011


2:48:00 (3 передачі, 1 вночі)


2


ДО «КД РТРК»


«Т», «Р», «К»


05.04.2011


30 хв.


0:25:00


06.04.2011


0:36:00


07.04.2011


0:43:00


3


ТОВ ТРК «Купол»


«К»


01.04.2011


2 год.


1:57:00


02.04.2011


2:02:00


04.04.2011


1:59:00


05.04.2011


1:58:00


06.04.2011


1:58:00


4.


ТОВ «Гравіс»


«СІТІ»


30.03.2011


35 хв.


0:06:00


31.03.2011


0:06:00


01.04.2011


0:06:00


02.04.2011


0:19:00


04.04.2011


0:06:00


05.04.2011


0:06:00


06.04.2011


0:06:00


07.04.2011


0:06:00


08.04.2011


0:06:00


09.04.2011


0:40:00


10.04.2011


0:19:00



Радіомовники






1.


ТОВ «ТРК «Ностальгія»


«radio nostalgie»


30.03.2011


15 хв.


відсутні


31.03.2011


відсутні


01.04.2011


відсутні


02.04.2011


відсутні


03.04.2011


відсутні


04.04.2011


відсутні


2.


ДО «КД РТРК»


«Голос Києва»


31.03.2011


20 хв.


0:20:00


01.04.2011


0:20:00


02.04.2011


0:18:00


04.04.2011


0:19:00


05.04.2011


0:19:00


06.04.2011


0:20:00


3.


ТОВ ТРК «Столиця»


«Перець ФМ»


31.03.2011


20 хв.


0:03:00


01.04.2011


0:03:10


02.04.2011


0:03:30




4.


ТОВ ТРК «Еммануїл»


«Радіо Еммануїл»


31.03.2011


1 год.


1:05:07


01.04.2011


1:04:00


02.04.2011


1:20:00


04.04.2011


1:06:00


05.04.2011


1:08:00


06.04.2011


1:08:00


Друге півріччя:




















































































№ з/


п


Назва ТРО


Ліцензія


Дата


моніторингу


Обсяг дитячого мовлення в ефірі


За ліцензією


Фактично


1


ТОВ “ТРК “Столиця”, РМ



№ 0048-м від 18.07.02


30.08.2011


31.08.2011


0:20


0:05


0:04


2


ТОВ „Гравіс-Кіно”, ТМ (еф), 7 ТВК


№ 0774-м від 15.12.08


27.08.11



19.09.11



20.09.11



22.09.11



27.09.11



28.09.11



04.10.11



06.10.11



10.10.11


1:30




1:43:47 (5 м/ф, з них 3 рос. мов. з титрами, з 6:00 до 7:30 ранку)


1:25:14 (2 передачі, з них 1 в нічний час)


2:05:22 (1 передача, ранко­вий показ з 5год.)


2:00:08 (3 передачі, 2 з них ранковий показ з 5 год.)


0:52:14 (2 передачі, ранковий показ з 6 год.)


1:40:17 (2 передачі, ранковий показ з 6 год.)


1:31:07 (1 передача, ранковий показ з 6 год.)


0:50:23 (2 передачі, ранковий показ з 6 год.)


2:00:00 ( ранковий показ о 6 год.)


3


КДРТРК,


„Голос Києва”, РМ


№ 0898-м від 17.04.02


06.09.11


08.09.11


27.09.11


20 хв.


20 хв. (19:40-20:00 „Світ казки”)


20 хв.„Світ казки”


20 хв.„Світ казки”


4


КП “Радіостанція “Голос Києва”, РМ


№ 1188-м від 12.11.10


08.09.11


21.09.11


30 хв.


відсутні


відсутні


5


ТОВ „Гравіс” (Сіті), м. Київ, ТМ, 35 ТВК


№ 0900-м


від 19.10.05


25.08.11


27.08.11


12.09.11


27.09.11


04.10.11


35 хв.


відсутні


відсутні


відсутні


відсутні


відсутні


6


ТОВ “ТРК “Ностальгія”, РМ 99,0 FM


№ 0507-м від 26.09.06


10.09.11


11.09.11


21.10.11


0:15


відсутні


відсутні


відсутні


7


ДКП ТРК «Київ», ТМ (еф)


№ 1377-м від 02.09.11


19.09.11



20.09.11



27.09.11



04.10.11



06.10.11


10.10.11


2:30




3:21:54 (3 передачі, з них 2 у нічний час)


3:47:34 (3 передачі, з них 2 у нічний час)


3:44:54 (3 передачі, з них 2 у нічний час)


3:53:00 (3 передачі, з них 2 у нічний час)


2:38:04 (2 передачі у нічний час)


2:20:11 (2 передачі у нічний час)


8


ТОВ «ТРК «ІФ Медіа-Груп», РМ(еф), 69,68 МГц


№ 1109-м від 05.05.10


30.08.11


31.08.11


02.09.11


1:00


1:18


1:18


1:10


9


ТОВ «ТРК «Еммануїл», РМ(еф), 67,28 МГц


№0163-м від 09.06.04



30.08.11


31.08.11


02.09.11


1:00


1:08


1:08


1:12


10


ТОВ “ТРК “Купол”, ТМ (еф)



№ 0560-м від 14.05.03


30.08.11


31.08.11


01.09.11


2:00


мовлення не зафіксовано


Обсяги дитячого мовлення в ефірі ДКП ТРК „Київ” (хоча компанія транслює дитячі передачі у нічний час), ДО „КДРТРК”, ТОВ „ТРК „ІФ Медіа-Груп”, ТОВ „ТРК „Еммануїл” загалом відповідають умовам ліцензії.
Стан дитячого мовлення в ефірі інших телерадіоорганізацій переважно незадовільний. Дитячі передачі відсутні в ефірі ТОВ „ТРК „Ностальгія” (за ліцензією 15 хв.), ТОВ „Гравіс” (Сіті) (за ліцензією 35 хв.), КП „Радіостанція „Голос Києва” (за ліцензією 30 хв.). Не виконує ліцензійних умов ТОВ “ТРК „Столиця” (за ліцензією 20 хв., фактично – 5 хв.).
Суттєвих позитивних змін протягом року у сфері дитячих передач в ефірі столичних мовників не відбулось:
• ТОВ „Гравіс” (Сіті) у першому півріччі зафіксовано по 6 хв. дитячих передач (за ліцензією – 35 хв.), у другому півріччі – відсутні;
• ТОВ “ТРК „Ностальгія” (за ліцензією 15 хв.) – передачі відсутні (у 1 та у 2 півріччі);
• ДКП ТРК „Київ” і ТОВ „Гравіс-Кіно” продовжують практику нічної і ранкової трансляції;
• ТОВ „ТРК „Купол” (за ліцензією 2 год.) у першому півріччі виконувало ліцензійні умови у частині „дитячі передачі”, у другому півріччі, під час проведення тематичного моніторингу, мовлення компанії відсутнє.


6. Результати тематичних моніторингів у Дні жалоби.
Протягом 2011 року секретаріатом представника Національної ради в м. Києві здійснено чотири тематичні вибіркові моніторинги діяльності регіональних і місцевих компаній, які транслюють свої програми на території столиці, на предмет виконання ними Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті (затверджених Національною радою рішенням № 110 від 11.06.2008 р.):
15 травня – з нагоди Дня пам’яті жертв політичних репресій;
22 червня – у зв’язку зі щорічним проведенням Всеукраїнської хвилини мовчання в пам’ять про загиблих у роки Великої Вітчизняної війни;
30 липня – у зв’язку з трагедією на шахтах у Донецькій та Луганській областях;
26 листопада – щорічним Днем пам’яті про жертв Голодомору.
За результатами цих моніторингів суттєвих ознак порушення вищезазначених Правил зафіксовано не було.


ІІІ. Статистика та заходи реагування щодо надісланих до Національної ради подань про факти порушень законодавства у галузі телерадіо¬мовлення та повідомлень ліцензіатам про порушення ними законодавства, ліцензійних умов. Підсумки перевірок ліцензіатів.
За звітний період представником і працівниками секретаріату здійснено понад 300 вибіркових моніторингів і 127 добових моніторингів ліцензіатів, які здійснюють мовлення на підзвітній території.
У формі вибіркових проводились переважно тематичні моніторинги для збору й узагальнення інформації щодо дотримання законодавства про суспільну мораль, стану дитячого мовлення тощо, передбачених Планом основних заходів Національної ради.
Добові моніторинги належать до таких категорій:
– тематичні (які потребують аналізу добового мовлення) – 33;
– поточні (здійснення системного нагляду за діяльністю ТРО, в т. ч. щодо ТРО, які подали документи на ліцензування та для підготовки інформації на засідання Національної ради про стан мовлення місцевих і регіональних ТРО) – 17;
– контрольні (на виконання рішень Національної ради) – 33;
– на перевірки (планові, позапланові) – 18;
– на засідання Національної ради (сучасний стан мовлення) – 18;
– на виконання доручень Національної ради – 8.
За результатами моніторингів:
– ініційовано проведення позапланових перевірок – 7 (ТОВ „Юнікаст Інвест”, ТРК „ІФ Медіа-груп”, ТОВ „ТРК „Європа Плюс Київ”, ТОВ „Роса”, ТОВ „Діджиталфлай Юкрейн”, ПП КТ „ВІКА-ТВ”, „Підприємство „РК „Супер-Нова”);
– надіслано повідомлень ліцензіатам про порушення ними умов ліцензії та/або норм чинного законодавства – 26.
Статистика інформування щодо зафіксованих ознак порушень:


































































































































































































№ зп


Назва ТРО


Ліцензія


Ознака порушення


№ та дата припису


Реагування компанії


і стан усунення


1


ТОВ „ТРК „Шансон”


НР № 1208-м від 11.04.2007


ч.7 ст.27, ч. 8 ст.28 та п. а) ч. 1 ст. 59 ЗУ „Про ТБ і РМ”; ч. 1 та ч. 2 ст. 9 ЗУ „Про рекламу”


вих. № 126 від 21.04.2011


Відповідь отримано (від 26.04.2011). Порушення не усунуто. Моніторинг від 18.10.2011 підтвердив наявність ознак порушень.


2


ТОВ „ТРК „Шансон”


НР № 1208-м від 11.04.2007


Самочинне пере­міщення переда­ва­ча (АР Крим)


вих. № 149 від 24.05.2011


Відповідь не отримано.


3


ТОВ НВО Інформа­­цій­ні технології”


НР № 0775-п від 10.07.2002


ч.2 ст.42, ч.3, ч.5 ст.42, ч.1 ст.59 ЗУ „Про ТБ і РМ”; ст.9 і ст.13 ЗУ „Про захист сусп. моралі”


Вих. № 130 від 11.05.2011


Відповідь отримано (вх. № 66 від 23.05.2011). Порушення усунуто.


4


НРКУ


НР № 0881-м від 18.03.2009


п. г), ч. 1, ст. 37 ЗУ „Про ТБ і РМ”


Вих. № 169 від 24.06.2011


Відповідь отримано (вх. № 71 від 05.07.2011). Трансляцію поновлено.


5


ТОВ „ТРК Кобзар”


НР № 0839-м від 02.02.2009


ч. 7 ст. 27, ч. 8 ст. 28 ЗУ „Про ТБ і РМ”


Вих. № 180 від 15.07.2011


Порушення не усунуто, звіт не надано. Ініційовано позапланову перевірку. За результатами перевірки оголошено попередження.


6


НРКУ


НР № 0823-м від 26.01.2009


ч.7 ст.27, ч.8 ст. 28, п.а) ч. 1 ст. 59, п. е) ч.1 ст.59 ЗУ „Про ТБ і РМ”;


ч. 1,2 та 5 ст. 9, ч.2 та 3 ст. 13 ЗУ „Про рекламу”


Вих. № 191 від 18.08.2011


Відповідь отримано (вх. № 86 від 08.09.2011). Повторний моніторинг не здійснювався.



7


УКТР „Ютар” (Кісс ФМ)


НР № 0101-м від 08.06.2004


ст. 6 ЗУ Про рекламу та ст. 35 ЗУ Про мови в УРСР


Вих. № 196 від 02.09.2011


Відповідь отримано (вх. № 89 від 14.09.2011) з відмовою усу­нути порушення. Службова від 16.09.2011 – ініціювати прове­ден­ня позапланової пере­вірки. Рішенням НР №2556 від 02.11.2011 переоформлено додатки 1,6,7.


8


ТОВ “ТРК “Купол”



НР № 0560-м від 14.05.2003


ч. 7 ст. 27 ЗУ „Про ТБ і РМ”


Вих. № 199 від 12.09.2011


Компанія повідомила про відсутність мовлення у зв’язку зі зміною передавача. Рішенням НР № №2581 від 09.11.2011 переоф. дод. 1,6.


9


ТОВ “ТРК “Столиця”


НР № 0048-м від 18.07.2002


ч. 8 ст. 28 ЗУ „Про ТБ і РМ”


Вих. № 200 від 12.09.2011


Відповідь отримано (вх. № 94 від 17.10.2011). Повторний моніторинг не здійснювався.


10


ТОВ ТРК „Радіо Кохання”,


НР № 0449-м від 21.04.2004


ч. 1, 2 ст. 9 Закону України „Про рекламу”


Вих. № 201 від 13.09.2011


Відповідь не отримано. Рішенням НР № 2592 від 09.11.2011 переоформлено додатки 1-4,6,7.


11


ТОВ Гравіс-Кіно”


НР № 0774-м від 15.12.11


ч. 3 ст. 10, ч. 8 ст. 28 ЗУ „Про ТБ і РМ”


Вих. № 202 від 13.09.2011


Відповідь не отримано. Пов­торний моніторинг зафіксу­вав незначні порушення, що потребують уточнення.


12


ТОВ “ТРО “Русское Радио”-Україна”


НР № 0277-м від 30.10.2001


ч. 1, 2 ст. 9 Закону України „Про рекламу”


Вих. № 203 від 13.09.2011


Відповідь отримано (вх. № 90 від 28.09.2011). Порушення усунуто. Рішенням НР №2587 від 09.11.2011 переоформлено додатки 1,4,6,7


13


ТОВ Юнікаст Інвест”


НР № 0588-п від 28.10.2008


ч.2 ст.42, ч.3, ч.5 ст.42, ч.1 ст.59 ЗУ „Про ТБ і РМ”; ст.9 і ст.13 ЗУ „Про захист суспільної моралі”


Вих. № 205 від 13.09.2011


Відповідь не отримано. Пору­шен­ня не усунуто. Рішенням НР №2563 від 02.11.2011 перео­формлено додатки 1,3,4,5,6.


Компанія подала заяву на переоформлення ліцензії (зміну загальної концепції).


14


ТОВ “Радіо “Континент”


НР № 0253-м від 18.04.2006


ч. 8 ст. 28 та п. е ст. 59 ЗУ „Про ТБ і РМ”, п. 1 ст. 9 ЗУ “Про рекламу”


Вих. № 206 від 15.09.2011


Відповідь отримано (вх. № 98 від 21.10.2011). Порушення усунуто.


15


ЗАТ “ТРК Люкс”


НР № 0651-м від 25.12.2001


ч. 1, ч. 2 ст. 62 ЗУ „Про ТБ і РМ”; ст. 13, 14 ЗУ „Про за­хист сусп. моралі


Вих. № 211 від 20.09.2011


Відповідь отримано (вх. № 91 від 4.10.2011). Порушення частково усунуто.


16


КП “Радіостанція “Голос Києва”


НР № 1188-м від 12.11.2010


ч.8 ст.28 ЗУ “Про ТБ і РМ”


Вих. № 231 від 03.10.2011



Відповідь отримано (вх.№102 від 31.10.2011). Повторний моніторинг засвідчив – пору­шення не усунуто (див.п.26)


17


Підпр. “РК “Супер-Нова”


НР 0931-м від 02.09.2005


ч. 1, ч. 2 ст. 62 ЗУ „Про ТБ і РМ” та ч. 1, ч. 2 ст. 9 ЗУ „Про рекламу”


Вих. № 235 від 03.10.2011



Відповідь не отримано.


Повторний моніторинг від 09.11.2011 підтвердив наяв­ність ознак порушень. Ініційовано проведення позапланової перевірки.


18


ТОВ “ТРО “Русское Радио”-Україна”


НР №0278-м від 23.04. 2003


п. е) ч. 1 ст. 59 ЗУ „Про ТБ і РМ”, ст. 6, ч. 5 ст. 8, ч. 2 ст. 9, ч. 2 ст. 13 ЗУ „Про рекламу”та ст.35 Закону „Про мови в УРСР


Вих. № 236 від 03.10.2011



Відповідь отримано (вх.№100 від 24.10.2011). Порушення усунуто. Компанії пере­оформлено додатки1,4,6, 7 від 09.11.2011.


19


ТОВ „ТРК „Медіа Маркет”


НР №0275-м від 30.10.2001


п. е) ч. 1 ст. 59 ЗУ „Про ТБ і РМ”, ст. 6, ч. 5 ст. 8, ч. 2 ст. 9, ч. 2 ст. 13 ЗУ „Про рекламу” та ст.35 Закону „Про мови в УРСР


Вих. № 237 від 03.10.2011



Відповідь отримано (вх.№101 від 24.10.2011). Порушення усунуто.


20


ПП “Фірма “ЛЯМІН”


НР № 0750-м від 26.03.2003


ч. 8 ст. 28 та ч. 1 ст. 9 ЗУ „Про ТБ і РМ”; ч.1 і ч.1 ст. 9, п.2,3 ч.4 ст.21, ч.1 ст.5 ЗУ „Про рекламу”


Вих. № 247 від 11.10.2011



Відповідь отримано (вх.№104 від 24.10.2011). Порушення частково усунуто (моніторинг від 16.11.2011). Компанія подала заяву на переоформлення ліцензії.


21


ТОВ “Гравіс”, логотип: “СІТІ”


НР № 0900-м від 19.10.2005


ч. 7 ст. 27, ч.8 ст.28, ЗУ “Про ТБ і РМ”; ч.2 і ч.3 ст. 9, ч.1 е) ст.59, ч.2 ст.13 ЗУ „Про рекламу”


Вих. № 256 від 13.10.2011



Відповідь отримано (вх.№103 від 31.10.2011). Порушення усунуто. Компанії перео­формлено додатки1,7 від 27.10.2011.


22


ТОВ “ТРК “Дивосвіт”


НР № 0522-м від 19.02.2003


ч. 7 ст. 27, ч. 8 ст. 28 та п. а) ч. 1 ст. 59 ЗУ „Про ТБ і РМ”


Вих. № 260 від 14.10.2011



Відповідь отримано (вх.№ 99 від 21.10.2011). Порушення усунуто.


23


ЗАТ “ТРК Люкс”


НР № 0651-м від 25.12.2001


ч. 1 ст. 62 ЗУ „Про ТБ і РМ”


Вих. № 261 від 17.10.2011



Відповідь отримано (вх.№ 97 від 20.10.2011). Запис надісла­но на розгляд експертної комісії


24


ТОВ “Мюзик радіо”


НР № 0136-м від 18.07.2002


ч.1 ст.9, ч.7 ст.27, ч.8 ст.28, п.а) ч.1 ст.59 ЗУ “Про ТБ і РМ”


Вих. № 267 від 20.10.2011



Відповідь отримано (вх.№112 від 21.10.2011). Порушення усунуто.


25


ТОВ “ТРК “Ностальгія”


НР № 0507-м від 26.09.2006


ч.1 ст.9, ч.8 ст.28 ЗУ “Про ТБ і РМ”


Вих. № 281 від 03.11.2011



Відповідь отримано (вх.№113 від 17.11.2011). Зауваження частково враховано.


26


КП “Радіост. “Голос Києва”


НР № 1188-м від 12.11.2010


ч.1 ст.9, ч.8 ст.28, п. а) ч.1 ст.59 ЗУ “Про ТБ і РМ”, ч.2 ст.9 ЗУ „Про рекламу”


Вих. № 320 від 06.12.2011



Відповідь ще не надійшла.


Показовими прикладами реагування з боку представника на виявлені ознаки порушення ліцензіатами та учасниками телерадіоринку норм чинного законодавства у 2011 році були ініціативи (підтримані Національною радою) щодо:
1. Призначення та проведення позапланової перевірки ТОВ „ВІКА-ТВ” у зв’язку з невиконанням компанією рішення Національної ради від 18.07.2006 № 613 щодо переоформлення ліцензії провайдера програмної послуги старого зразка.
2. Розгляду питання на засіданні Національної ради про обмеження транслювання TV 1000 Action у кабельних мережах України з 23.00 до 06.00, оскільки моніторингом цього телеканалу, який проводився у жовтні 2011 р., виявлено в його ефірі блок еротичних програм зі статусом adult під логотипом TVX, тривалістю до 3 годин. Як наслідок, дистрибутор телеканалу TV 1000 Action в Україні – компанія «Віасат Україна» – вилучив з ефіру цей нічний блок еротичних програм.
Планові та позапланові перевірки.
На виконання рішень Національної ради протягом 2011 року за участі представника та інших працівників апарату Національної ради проведено 50 планових і позапланових перевірок ліцензіатів, зареєстрованих у м. Києві.
Докладна інформація про результати перевірок надається в Додатку 1 до цього звіту.
Усього протягом року проведено 17 планових та 33 позапланові перевірки.
З них: 38 перевірок стосувалися телерадіомовників (12 планових і 26 позапланових).
За результатами перевірок мовників у 6 випадках в діяльності ТРК не було зафіксовано порушень, з них, за рішенням Національної ради, 5 ліцензіатам скасовано санкцію „оголошення попередження”.
У 31 випадку Національна рада зафіксувала порушення в діяльності ліцензіатів. З них, 8 компаніям оголошено санкцію „попередження”, щодо 1 компанії ухвалено рішення про анулювання ліцензії. Результати 1 перевірки ще не розглядали на засіданні Національної ради.
Також було перевірено діяльність 12 провайдерів програмної послуги (4 планових і 8 позапланових перевірок).
За результатами розгляду матеріалів 11 перевірок провайдерів програмної послуги Національною радою зафіксовано порушення: 3 компаніям порушення взяти до відома, 7 компаніям оголошено санкцію „попередження ” та 1 рішення – звернутися до суду про анулювання ліцензії. Результати 1 перевірки ще не розглянуто.


IV. Підсумки


Підсумовуючи інформацію, викладену у щорічному звіті, слід зазначити, що численний фактичний матеріал про недоліки в роботі суб’єктів інформаційних відносин став предметом для реагування як Національної ради, так і представника під час перевірок, листування з компаніями, безпосереднього спілкування з фахівцями ТРО. Значну частина зауважень до діяльності ліцензіатів було ними усунуто і враховано в подальшій роботі.
Також необхідно відзначити позитивні зміни в організації діяльності представників у зв’язку з реорганізацією апарату Національної ради у частині підпорядкування їм секретаріатів представника. Це дало можливість значно підвищити ефективність і збільшити обсяги роботи, які виконує представник, спільно з працівниками секретаріату, та усунути її дублювання.
Окрім виконання наглядових повноважень протягом звітного періоду представник брав участь у підготовці та проведенні заходів Національної ради, а саме:
1. Семінар на тему: „Регулювання IPTV: європейський досвід і можливості його застосування в Україні”, 21 лютого 2011 року.
2. Конференція на тему: „Співрегулювання в сфері аудіовізуальних ЗМІ в умовах переходу до цифрового мовлення”, 14 червня 2011року.
3. Круглий стіл на тему: „Чи все найкраще дітям?”, організований Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення спільно з Державним комітетом телебачення і радіомовлення України, Громадською радою при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення, Інститутом журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київською міською державною адміністрацією, 1 червня 2011 року.
4. Спільна конференція Національної ради з ОБСЄ на тему: „Співрегулювання у сфері аудіовізуальних ЗМІ в умовах переходу на цифрове мовлення”, 14 червня 2011 року.
5. Міжнародна конференція на тему: „Цифрове мовлення в Європі: правові, регуляторні та технічні аспекти”, 27 жовтня 2011 року.
Протягом 7-9 грудня 2011 року представник перебував у відрядженні у складі делегації Національної ради в м. Анкарі (Туреччина) з метою ознайомлення з особливостями регулювання IPTV, практикою впровадження цифрового мовлення в Туреччині та захисту дитячої глядацької аудиторії, в рамках спільного проекту Європейського Союзу і Ради Європи „Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі”.



Представник Національної ради у м. Києві О. Александров



Додаток 1
Інформація
про результати перевірок телерадіоорганізацій м. Києва,
проведених протягом 2011 року











































































































































































































































































































































































п/п


Назва ТРО


№ ліцензії


Дата проведення перевірки


Рішення, санкції


Порушення



1


ТОВ „Українське народне телебачення УНТ”


1062-м


19.01.2011 планова


№ 367 від 02.03.2011


Порушення взяти до відома


Умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення


2


ТОВ „ТРК „Кобзар”


0839-м


25.01.2011 планова


№ 723 від 06.04.2011 Оголосити попередження


Вихідні дані, програмна концепція мовлення, конкурсні умови та ч. 4 ст. 35 ЗУ „Про ТБ і РМ”


3


ТОВ „ТРК „Кобзар”


0839-м


14.10.2011 позапланова


№ 2668 від 02.03.2011 Оголосити попередження


ч. 7 ст. 27 та п. б) ч. 1 ст. 59ЗУ «Про ТБ і РМ»


4


КДРТРК


0898-м


25.02.11 позапланова


№ 574 від 30.03.2011 Скасувати санкцію «оголошення попередження»


Не зафіксовано


5


КДРТРК


0022-м


09.02.11 позапланова


№ 572 від 30.03.2011 Скасувати санкцію «оголошення попередження»


Не зафіксовано


6


КДРТРК


0310-м


23.02.11 позапланова


№ 573 від 30.03.2011 Скасувати санкцію «оголошення попередження»


Не зафіксовано


7


КДРТРК


0846-м


16.06.11 планова


№ 2119 від 31.08.2011 Порушен­ня взяти до відома


Умов ліцензії в частині програмної концепції


8


ТОВ «ТРК «ІФ Медіа»


1109-м


планова 13.05.2011


№ 1191 від 16.06.2011 Порушен­ня взяти до відома


Умов ліцензії в частині програмної концепції


9


ПАТ „Теле­компанія „ТЕТ”


НР № 1145-м


7.04.2011 планова


№ 943 від 12.05.2011 Порушен­ня взяти до відома


Умов ліцензії в частині „програмна концепція мовлення”


10


ТОВ „Міжнародна комерційна ТРК” (ICTV)


НР № 0465-м


18.03.2011 планова


№ 1290 від 30.06.2011


Порушення взяти до відома


Умов ліцензії у частині „програмна концепція мовлення”, ЗУ„Про ТБ і РМ” (ч.3 ст.10, п.б) ч.1 ст.59) та ЗУ „Про рекламу” (ст.6, ч.1,2 ст.9, ч.5 ст.13 та ч.1 ст.15)


11


ТОВ „Міжнародна комерційна ТРК” (ICTV)


НР № 0465-м


11.10.2011 позапланова


№ 2851 від 14.12.2011 Порушення взяти до відома


ч. 2 ст.6, ч.2 ст. 62 ЗУ „Про ТБ і РМ”


12


ТОВ „ТРК „Радіо-Ера”


НР № 1184-м


11.11.2011 планова


Результати не розглядали



13


ТОВ „Новий канал”


НР № 0970-м


11.03.2011 планова


№ 1292 від 30.06.2011 Порушення взяти до відома


Умов ліцензії у частині програмної концепції, ЗУ „Про ТБ і РМ ” (ч.1 ст.46, п.б) ч.1 ст.59) та ЗУ „Про рекламу” (ч.1 ст.13, ч.2 ст.13, ч.8 ст.13 та п.5 ст.13)


14


ТОВ „Новий канал”


НР № 0969-м


14.06.2011 позапланова


№ 1291 від 30.06.2011 Порушення взяти до відома


ч. 2 ст.62 ЗУ „Про ТБ і РМ”


15


ТОВ „Телеканал „Мега”


НР № 1123-м


11.05.2011 планова


№ 1216 від 16.06.2011 Порушення взяти до відома


Умов ліцензії в частині програмної концепції


16


ПІІ ТОВ „ТРК „НБМ”


НР № 0305-м


07.06.2011 позапланова


№ 2331 від 28.09.2011 Порушення взяти до відома


Умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення


17


ПІІ ТОВ „ТРК „НБМ”


НР № 0305-м


22.06.2011 планова


№ 2330 від 28.09.2011 Порушення взяти до відома


Умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення


18


ТОВ „Музичне телебачення”


НР № 0178-м


16.02.2011 позапланова


№ 393 від 02.03.2011 Оголосити попередження


ч.1, 2 ст.62 ЗУ „Про ТБ і РМ” та ст.13 ЗУ „Про захист суспільної моралі”


19


ТОВ „Музичне телебачення”


НР № 0178-м


20.06.2011 позапланова


№ 1288 від 30.06.2011 Скасувати санкцію «оголошення попередження»


Не зафіксовано


20


ТОВ „ТРК „Роса”


НР № 0320-м


31.01.2011 позапланова


№647 від 30.03.2011 Оголосити попередження


ч. 7 ст. 27, ч. 8 ст. 28, п. а) ч. 1 ст. 59 ЗУ „Про ТБ і РМ”


21


ТОВ „ТРК „Роса”


НР № 0320-м


13.09.2011


позапланова


№2454 від 12.10.2011 Оголосити попередження


ч. 3 ст. 10, ч. 7 ст. 27, ч. 8 ст. 28, п. а) ч. 1 ст. 59 ЗУ „Про ТБ і РМ”


22


ТОВ „Наша Прага”


НР № 0111-м


06.07.2011 позапланова


№ 1460 від 10.08.2011 Інформа­цію взяти до відома


ч. 4 ст. 35 ЗУ „Про ТБ і РМ”


23


ТОВ „НОВИНИ 24 ГОДИНИ”


НР № 0944-м


18.02.2011 позапланова


№ 808 від 13.04.2011 Скасувати санкцію «оголошення попередження»


Не зафіксовано


24


ТОВ „ТРК „Нові комунікації”


НР № 0133-м


21.04.2011 позапланова (сусп.мораль)


№ 1032 від 24.05.2011 Порушення взяти до відома


Умов ліцензії в частині „програмна концепція мовлення”


25


ТОВ „Перший альтернативний телеканал А1”


НР № 0714-м


25.03.2011 позапланова


№ 869 від 27.04.2011 Оголосити попередження


ч. 7 ст. 27 та ч. 4 ст. 35 ЗУ „Про ТБ і РМ”


26


ТОВ „Ідана Юкрейн”


НР № 0638-м


02.03.2011 позапланова


№ 728 від 06.04.2011 Визнати порушення


а), б) ч. 1 ст. 59 ЗУ „Про ТБ і РМ”


27


ПАТ „Наше Радіо”


НР № 1112-м


03.11.2011 планова


№ 2704 від 23.11.2011 Інформа­цію взяти до відома


Порушень не зафіксовано


28


НРКУ


НР № 1074-м


24.06.2011 позапланова


№ 2068 від 31.08.11 Оголосити попередження


Умов ліцензії в час­тинах „загальний обсяг мовлення”, „програмна концеп­ція мовлення” та ч.2 ст.46 ЗУ «Про ТБ і РМ»


29


НРКУ


НР № 1128-м


19.07.2011 позапланова


№ 2708 від 23.11.2011 Порушен­ня взяти до відома


Умов ліцензії в частині „мова”


30


ТОВ „ТРК „Експрес-Інформ”


НР № 0303-м


30.06.2011 позапланова


№ 2332 від 28.09.2011 Порушен­ня взяти до відома


ч. 2 ст.13 ЗУ „Про рекламу ”


31


ТОВ „ТРК „Експрес-Інформ”


НР № 0496-м


12.01.2011 позапланова


№ 2333 від 28.09.2011 Порушення взяти до відома


„програмна концеп­ція мовлення”; ч. 2, 3 ст. 9 та ч. 1 ст. 13 ЗУ „Про рекламу”


32


ТОВ ТРК „Студія „1+1”


НР № 0559-м,


0028-м


03.06.2011 позапланова


№ 1293 від 30.06.2011 Порушення взяти до відома


ч. 1,2 ст. 62 ЗУ „Про ТБ і РМ” та ст. 13 ЗУ „Про захист сусп. моралі”


33


ТОВ ТРК „Студія „1+1”


НР № 0559-м,


0028-м


12.10.2011 позапланова


№ 2849 від 14.12.2011 Порушення взяти до відома


ч. 1,2 ст. 62 ЗУ „Про ТБ і РМ”


34


ТОВ ТРК „Студія „1+1”


0559-м,


0028-м


04.11.2011 позапланова


№ 2850 від 14.12.2011 Порушення взяти до відома


ч. 1,2 ст. 62 ЗУ „Про ТБ і РМ”


35


ТОВ „ТРК „Клас”


НР № 0997-м


11.10.2011 позапланова


№ 2667 від 16.11.2011 Оголосити попередження


Програмна концеп­ція мовлення, логотип; ч.2, 3 ст.9, ч.1 ст.5 ЗУ «Про рекламу»


36


ТОВ „ТРК „Європа Плюс Київ”


НР № 0616-м


НР № 0581-м


14.01.2011 позапланова


№584 від 30.03.2011 Порушення взяти до відома


Умов ліцензії у частині „програмна концепція мовлення”, ч. 4 ст.13 та ст.6 ЗУ „Про рекламу”


37


ТОВ „ТРО “Мульті Медіа Сервіс”


НР № 0001-м


16.11.2011 позапланова


№ 2852 від 14.12.2011 Порушення взяти до відома


ч. 1,2 ст. 62 ЗУ „Про ТБ і РМ” та ст. 13 ЗУ „Про захист сусп. моралі”


38


ТОВ „8 ТБ”


НР № 0974-м


23.03.2011 планова


№ 870 від 27.04.2011 Анулювати ліцензію


ч. 7 ст. 27, ч. 4 ст. 35
та ч.1 ст. 43 ЗУ «Про ТБ і РМ»


39


ТОВ „ВІЖН ТБ”


НР № 0183-п


18.01.2011 позапланова


№ 346 від 23.02.2011 Оголосити попередження


Умов ліцензії в частині заг. концепції програм для ретрансляції та ч. 2 ст. 42 ЗУ „Про ТБ і РМ”


40


ТОВ „Юнікаст Інвест”


НР № 0588-п


15.03.2011 позапланова


№ 860 від 27.04.2011 Оголосити попередження


ч. 2 ст. 42 та ч. 1 ст. 47ЗУ «Про ТБ і РМ»


41


ТОВ „Воля-Кабель”


НР № 0815-п


14.03.2011 позапланова


№ 645 від 30.03.2011 Оголосити попередження


Умов ліцензії в частині загальної концепції програм для ретрансляції та ЗУ „Про ТБ і РМ”(ч.2 ст. 42, ч.1 ст. 47, п.б) ч. 1 ст. 59 та ч. 2 ст.13 ЗУ „Про захист суспільної моралі”


42


ТОВ „Українська цифрова телемережа”


НР № 0478-п


01.03.2011 позапланова


№ 283 від 9.02.2011 Звернутися до суду про анулювання ліцензії


п. а) ч. 1 ст. 59 ЗУ „Про ТБ і РМ” та умов ліцензії в час­тині організаційно-технічних, фінансо­вих та інвестиційних зобов’язань тощо.


43


ТОВ „ВІКА-ТВ”


НР № 0959-п


13.07.2011 позапланова


№ 2131 від 31.08.2011 Оголосити попередження


умов ліцензії в частині загальної концепції програм для ретрансляції та ЗУ „Про ТБ і РМ” (ч.4 ст.35, ч.2 ст.42, ч.5 ст.42, ст.47 та п.„б” ч.1 ст.59)


44


ЗАТ „Українські радіосистеми”


НР № 0828-п


31.05.2011 планова


№ 1255 від 22.06.2011 Оголосити попередження


Умов ліцензії у зв’язку з відсутністю діяльності


45


ЗАТ „Українські радіосистеми”


НР № 0828-п


12.09.2011


позапланова


№ 2455 від 12.10.2011 Оголосити попередження


Умов ліцензії в частині загальної концепції програм для ретрансляції та ч. 9 ст. 39 ЗУ „Про ТБ і РМ”


46


ТОВ „Діджиталфлай Юкрейн”


НР № 0805-п


20.01.2011 планова


№ 350 від 23.02.2011 Порушення взяти до відома


Умов ліцензії у зв’язку з відсутністю діяльності


47


ТОВ „Діджиталфлай Юкрейн”


НР № 0805-п


17.11.2011


позапланова


№ 2848 від 14.12.2011 Порушення взяти до відома, позапланова перевірка у квітні 2012


Умов ліцензії у зв’язку з відсутністю діяльності


48


ТОВ „Датагруп Медіа”


НР № 0854-п


08.11.2011


планова


№ 2705 від 23.11.2011 Порушення взяти до відома


Умов ліцензії в частині загальної концепції програм для ретрансляції та ч. 9 ст. 39 ЗУ „Про ТБ і РМ”


49


ДП „НАЕК „Енергоатом”


HP № 0108-п


22.11.2011


позапланова


№ 2853 від 14.12.2011 Оголосити попередження


ч. 9 ст. 23 ЗУ „Про ТБ і РМ”


50


ТОВ „НВО „Інформаційні технології”


НР № 0775-п


15.12.2011


планова


Результати не розглядали












Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше