Основна тема Всесвітнього дня радіо у 2020 році – «Радіо та різноманіття»

06.02.2020

13 лютого відповідно до резолюції 36 С/63[1] Генеральної конференції ЮНЕСКО відзначається Всесвітній день радіо (WRD 2020). Цього року організація закликає радіостанції підтримати різноманіття як у своїх редакціях, так і в ефірі[2].

У рамках основної тематики визначено три підтеми:

  • просування плюралізму на радіо;
  • сприяння представленості в редакціях команд, до складу яких входять представники різних суспільних груп;
  • просування різноманітного редакційного матеріалу та програм, які відображають різноманітність аудиторії.

Різноманіття думок на радіо передусім залежить від рівня концентрації ЗМІ і наявності різноманітних станцій суспільного, приватного мовлення і мовлення громад. Розвиток політичного середовища сприяє прозорості й різноманітності у володінні медіа і є фундаментальним аспектом розвитку радіо з дотримання принципів плюралізму, демократії та об’єктивності. Технологічні досягнення також помітні у процесах диверсифікації радіосектору – наприклад, за допомогою цифрового мовлення у стандарті DAB для слухачів значно зросла можливість вибору радіостанцій, а також з’явився перелік додаткових функцій, на кшталт відображення назви програми чи музичного твору, що відтворюються, можливість призупиняти і навіть робити запис прямої трансляції, у такий спосіб розширюючи можливості радіо. 

Редакційні групи зазвичай складаються зі співробітників, які належать до певних груп більшості. Через політику рівних можливостей і справедливого ставлення, яка унеможливлює дискримінацію за ознакою статі, походження, сексуальної орієнтації, релігійних переконань, вікових особливостей, соціальних, політичних і економічних передумов, радіостанції мають можливість створювати мультикультурні команди, які поділяють протилежні погляди на проблеми, таким чином підвищуючи авторитет серед слухачів. Різноманіття і дотримання репрезентативності робочої команди є важливими нюансами не тільки для протидії дискримінації, просування гендерної рівності, а й сприяють підвищенню рівня креативності та актуальності контенту, гарантуючи редакційну незалежність.

Завдяки різноманітним каналам передачі, тематиці і жанрам редакційних матеріалів, програмам радіо досягає найширшої аудиторії в усьому світі і відкриває безліч можливостей для проведення демократичних дебатів щодо великої кількості актуальних проблем. Радіостанції можуть пропонувати широкий спектр шоу і програм – від репортажів до документалістики та виступів у прямому ефірі. У рамках програм різноманітність вибору ракурсів, мови, музичного супроводу, добору гостей і джерел інформації дає можливість відобразити розмаїття людства і таким чином сприяти терпимості, солідарності і залученню громадськості до обговорення важливих тем. Це надзвичайно важливо для плюралізму ЗМІ та розширює творчі грані журналістів і розробників передач.

Головні меседжі:

Історичний аспект

19 жовтня 2011 року Генеральна конференція ЮНЕСКО у резолюції 36 С/63[1] проголосила 13 лютого Всесвітнім днем радіо. В цей день у 1946 році Організація Об’єднаних Націй створила Радіо ООН. Ініціатором такої ідеї стала постійна делегація Іспанії при ЮНЕСКО. ООН офіційно підтримує Всесвітній день радіо (World Radio Day – WRD). 14 січня 2013 року Генеральна асамблея ООН офіційно ухвалила проголошення WRD.

[1] https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000213174

[2] https://en.unesco.org/commemorations/worldradioday


Перейти до вмісту