Під час повторних виборів мера у Чернівцях і Бердянську регіональні мовники відверто демонстрували прихильність до окремих кандидатів - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Під час повторних виборів мера у Чернівцях і Бердянську регіональні мовники відверто демонстрували прихильність до окремих кандидатів

2 грудня робоча група, що здійснює нагляд за дотриманням ЗМІ виборчого законодавства, розглянула результати моніторингу мовлення регіональних і місцевих телеканалів, проведені в кілька періодів – із 16 по 22 листопада та із 23 по 29 листопада.  Найбільше порушень у ці дні фіксувалося в ефірі мовника «Чернівецький промінь». На підставі виявлених ознак недотримання норм Виборчого кодексу України, серед яких надання переваги окремому кандидату, прихована передвиборна агітація, агітація «у день тиші»,  учасники робочої групи вирішили позапланово перевірити три телеканали –  «ЮГ» , «ТВА» і «Чернівецький промінь».

Телеканал «ЮГ» (ТОВ «Телерадіокомпанія «ЮГ», м. Бердянськ Запорізької обл.) 22 листопада у день повторного голосування на виборах міського голови випустив в ефір інформаційну програму «Події тижня» з ознаками порушення частини третьої статті 52 Виборчого кодексу України. Цього дня мовник транслював низку агітаційних сюжетів на підтримку кандидата на посаду Бердянського міського голови Олександра Свідло. Показані сюжети стосувалися різних подій із життя міста, що відбувалися за участі або з ініціативи цього кандидата в мери, – благоустрою території парку, акції із сортування сміття «Чистий Бердянськ», нового дитячого майданчика тощо.

Напередодні виборів Чернівецького міського голови регіональні мовники «Чернівецький промінь» і «ТВА» стали майданчиком для розгортання агітаційної кампанії та змагання між кандидатами в мери міста Віталієм Михайлішиним і Романом Клічуком.

Телеканал «ТВА» (ТОВ «ТРК «ТВА», м. Чернівці) демонстрував в ефірі прихильність до Романа Клічука (партія «Єдина Альтернатива»). На його підтримку мовник поширював матеріали з ознаками прихованої агітації:

  • 16 листопада в передачі новин «Теми дня» транслювався сюжет про прес-конференцію Романа Клічука. На тлі партійного банера «Є Альтернатива» кандидат розповідав про перші кроки на посаді в разі його обрання;
  • 25 листопада у передачі новин «Теми дня» транслювався сюжет про візит до Чернівців мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа, а якому він висловлював підтримку кандидату Роману Клічуку. У сюжеті демонструвалися банери партії «Єдина Альтернатива»;
  • 27 листопада в передачі новин «Теми дня» транслювався сюжет, у якому підтримку кандидату Роману Клічуку висловлюють мери Львова та Дніпра.

 

Інший мовник із Чернівців «Чернівецький промінь» (ТОВ «Чернівецький промінь») упродовж всієї виборчої кампанії демонстрував в ефірі агітаційні матеріали на підтримку  кандидата у мери від партії «Команда Михайлішина» – Віталія Михайлішина.  Телеканал неодноразово поширював матеріали, що спонукали проголосувати в другому турі за «свого» кандидата і формували негативне ставлення до його опонента Романа Клічука. Таким чином, в ефірі «Чернівецького променю» фіксувалися ознаки порушення низки норм Виборчого кодексу України, зокрема частини п’ятої статті 51, частин четвертої і восьмої статті  57. Вони виявлені під час трансляції сюжетів яскраво позитивної тональності про кандидата в мери Віталія Михайлішина: 16 – 22 листопада у підсумкових випусках новин «Новини міста» (4 сюжети) і 23 – 29 листопада у програмі новин «Новини. День» (7 сюжетів). Також у цих новинних випусках зафіксовано 3 сюжети негативної тональності про Романа Клічука.

27 листопада у програмі «Після новин», у якій секретар Чернівецької міської ради Василь Продан висловив підтримку Віталію Михайлішину, зафіксовано ознаки порушення частини другої статті 55 Виборчого кодексу. Програму позначено в ефірі як «Виборча агітація». Однак перед нею та одразу після її завершення транслювалися ролики політичної реклами Віталія Михайлішина.

Також в діяльності мовника виявлено недотримання частини другої статті 49, частини п’ятої  статті 51 і частини четвертої статті 57 Виборчого кодексу, оскільки він поширював інформаційні матеріали, що формують у телеглядачів негативне ставлення до кандидата в мери Романа Клічука та відкрито спонукають виборців не голосувати за нього в другому турі – протягом 16 – 22 листопада 10 проєктів і протягом 23 – 29 листопада 14 проєктів.

Представник Національної ради в Чернівецькій області Любов Нечипорук повідомила, що така інформаційна кампанія телеканалу «Чернівецький промінь» проти Романа Клічука викликала резонанс в медійній спільноті Чернівців, а також серед мешканців міста.

Обговоривши на засіданні зафіксовані моніторингом ознаки порушення виборчого законодавства, учасники робочої групи вирішили провести позапланові перевірки усіх трьох мовників.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше