Попередження через недостовірну інформацію про коронавірус і висловлювання Медведчука – регулятор перевірив телеканал «UKRLIVE» - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Попередження через недостовірну інформацію про коронавірус і висловлювання Медведчука – регулятор перевірив телеканал «UKRLIVE»

На засіданні 24 лютого Національна рада розглянула результати позапланової перевірки ТОВ «Телепростір» (логотип «UKRLIVE»), м. Київ, і оголосив йому попередження. В ефірі телеканалу транслювалась недостовірна і необ’єктивна інформація про коронавірус та вакцинацію. Також поширювалися висловлювання Віктора Медведчука стосовно «зовнішнього управління» Україною.

Перевірка телеканалу «UKRLIVE» на основі моніторингу за 29 жовтня 2021 року зафіксувала трансляцію  передачі «Український формат» (у часовому проміжку між 00:33 та 04:33). Один із її фрагментів містив інформацію, яка під час пандемії СOVID-19 може загрожувати чи спричинити серйозні ризики для життя і здоров’я населення України та системи охорони здоров’я.

Зокрема, один з гостей програми Олександр Охріменко, економічний експерт, президент Українського аналітичного центру, публічно заявив, що в Україні немає епідемії COVID-19. За його словами, захворювання населення не тільки в Україні, але й в інших країнах світу викликані сезонним грипом і мають характер історичної норми. Він закликав відмінити боротьбу з епідемією СOVID-19: «Відмініть надбавки за коронавірус, відмініть боротьбу з коронавірусом – коронавірус зникне». На його думку, масові захворювання в Україні не загрожують здоров’ю та життю людей і не потребують заходів з вакцинації. Її він називає лише можливістю для корупційних дій: «От ви говорите, крадуть, ну я ж не заперечую. Ну, поки гроші не закінчаться на боротьбу з коронавірусом – будуть красти».

Поширення цієї інформації телеканалом «UKRLIVE» могло відіграти значну роль для прийняття рішення телеглядачами телеканалу щодо вакцинації себе і своїх близьких. Окрім цього, ведучі не повідомили, що ці твердження є суб’єктивною і нічим не підтвердженою думкою О. Охріменка. Вони не відреагували на вислови гостя, не погоджувалися і не спростовували інформацію.

Частина шоста статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» визначає, що відповідальність за зміст програм та передач несе керівник телерадіоорганізації або автор (автори) програми та/чи передачі, навіть якщо передача має формат дебатів, ток-шоу тощо. Тому ліцензіат відповідає за те, що він не обмежує або не модерує висловлювання запрошених осіб, які поширюють інформацію з ознаками порушення законодавства України.

Крім того, передача «Український формат» йшла у запису (повторі). Це давало змогу компанії провести редакційний контроль і запобігти поширенню недостовірної і необ’єктивної інформацієї про коронавірус та вакцинацію, однак цього не було зроблено.

Також в ефірі телеканалу «UKRLIVE» 2 листопада 2021 року транслювався репортаж із включенням до студії виступу Віктора Медведчука. Він заявив про «зовнішнє управління» України, що є проявом конспірологічної теорії змови: «Это называется механизмом внешнего управления, который введен в Украине в целом в вопросах и системе государственного устройства». Таке твердження неодноразово спростовувалося, але в ефірі телеканалу оголошене В. Медведчуком як факт. Подібні наративи, які лунають у російських ЗМІ та проросійських медіа в Україні, не підтверджені жодним міжнародним документом чи іншими доказами, яким можна довіряти.

Робота мовника у прямому ефірі не позбавляє його обов’язку дотримуватися законодаства, редакційного статуту та редакційної відповідальності щодо поширення об’єктивної інформації. Натомість вона потребує особливої уваги і редакційного контролю телерадіоорганізації. Однак ні творчі працівники, ні відповідальний редактор чи інша відповідальна особа не вжили заходів, щоб надати критичну оцінку вказаним висловлюванням і не запропонували іншої точки зору для збалансованого, об’єктивного висвітлення інформації.

Відтак Національна рада визнала порушення ТОВ «Телепростір» пунктів а) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Медіарегулятор оголосив ліцензіату попередження і зобов’язав його увідповіднити свою діяльність вимогам чинного законодавства.​

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше