ПРАВИЛА ведення мовлення телерадіоорганізаціями у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті

05.05.2021

ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної ради України
з питань телебачення і радіомовлення
23 липня 2015 року № 1146
(у редакції рішення Національної ради України
з питань телебачення і радіомовлення
від 12 лютого 2021 року № 95)

ПРАВИЛА
ведення мовлення телерадіоорганізаціями
у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті

1. Ці Правила встановлюють порядок ведення мовлення телерадіоорганізаціями на всій території України у дні, визначені Указами Президента України, Постановами Верховної Ради України чи іншими нормативно-правовими актами (далі-відповідні нормативно-правові акти) днями трауру (скорботи, жалоби) та днями пам’яті.

2. У день трауру (скорботи, жалоби) або день пам’яті телерадіоорганізації оголошують хвилину мовчання о 12:00 або в інший час, визначений відповідним нормативно-правовим актом.

3. Перед хвилиною мовчання телерадіоорганізації, що здійснюють телемовлення, повідомляють, з якого приводу оголошено день трауру (скорботи, жалоби) або відзначається день пам’яті. Під час хвилини мовчання на телеканалах демонструється статична або динамічна повноекранна заставка у супроводі звуку метронома або без звукового супроводу.

4. Перед хвилиною мовчання телерадіоорганізації, що здійснюють радіомовлення, повідомляють, з якого приводу оголошено день трауру (скорботи, жалоби) або відзначається день пам’яті, шляхом голосового повідомлення. Хвилина мовчання транслюється у супроводі звуку метронома або без звукового супроводу.

5. У день трауру (скорботи, жалоби) або день пам’яті у проміжку часу між 06:00 та 24:00 телерадіоорганізації, що здійснюють телемовлення, розміщують зображення палаючої свічки. У день пам’яті у проміжку часу між 06:00 та 24:00 телерадіоорганізації, що здійснюють телемовлення, розміщують зображення палаючої свічки, або відповідне стилізоване зображення, яке є доречним до відповідної події. Розміщення зображення палаючої свічки або відповідного стилізованого зображення не є обов’язковим для телерадіоорганізацій, у ліцензіях на мовлення яких у частині програмної концепції в описі формату мовлення є слова: «дитячий», «музичний».

6. У день трауру (скорботи, жалоби) телерадіоорганізації, що здійснюють телемовлення, припиняють трансляцію:

         комедійних та еротичних фільмів;

         гумористичних та розважальних передач, за винятком трансляції пісенного конкурсу   Євробачення, дитячого пісенного конкурсу Євробачення;

         передач, що містять аудіовізуальну інформацію еротичного характеру;

         музичних кліпів, реклами та повідомлень, що містять аудіовізуальну інформацію гумористичного та еротичного характеру.

         У день пам’яті телерадіоорганізації, що здійснюють телемовлення, припиняють трансляцію:

         комедійних фільмів;

         гумористичних передач;

         музичних кліпів, реклами та повідомлень, що містять аудіовізуальну інформацію гумористичного характеру.

         Для цілей застосування цієї норми використовуються визначення та критерії, встановлені Законом України «Про захист суспільної моралі» та Законом України «Про телебачення і радіомовлення».

         Обмеження цього пункту не стосуються телерадіоорганізацій, у ліцензіях на мовлення яких у частині програмної концепції в описі формату мовлення є слово «дитячий».

         Відхилення від умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення або інших вимог законодавства у сфері телерадіомовлення щодо обсягу певних програм у зв’язку з виконанням цих вимог не вважається порушенням.

7. У день трауру (скорботи, жалоби) телерадіоорганізації, що здійснюють радіомовлення, припиняють трансляцію:

         музичних передач, що містять твори мажорного звучання;

         вікторин і розіграшів призів;

         музичних творів, реклами та повідомлень, що містять аудіальну інформацію гумористичного та еротичного характеру.

         У день пам’яті телерадіоорганізації, що здійснюють радіомовлення, припиняють трансляцію:

         музичних передач, що містять твори мажорного звучання;

         вікторин і розіграшів призів;

         музичних творів гумористичного характеру.

         Для цілей застосування цієї норми використовуються визначення та критерії, встановлені Законом України «Про захист суспільної моралі» та Законом України «Про телебачення і радіомовлення».

         Відхилення від умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення або інших вимог законодавства у сфері телерадіомовлення щодо обсягу певних програм у зв’язку з виконанням цих вимог не вважається порушенням.

8. У день трауру (скорботи, жалоби) або день пам’яті телерадіоорганізації інформують, з якого приводу оголошено день трауру (скорботи, жалоби) або відзначається день пам’яті, один раз на 2 години у проміжку часу між 06:00 та 24:00.

         В якості інформування телерадіоорганізація може використовувати різні способи і комбінації повідомлень, зокрема: усне повідомлення, рухомий рядок, повноекранна заставка, плашка, текстове повідомлення тощо.

         Повідомлення про оголошення дня трауру (скорботи, жалоби) або відзначення дня пам’яті у випуску новин або шляхом оголошення хвилини мовчання вважається інформуванням відповідно до цього пункту.

         Інформування відповідно цього пункту не є обов’язковим для  телерадіоорганізацій, у ліцензіях на мовлення яких у частині програмної концепції в описі формату мовлення є слова: «дитячий», «музичний».       

9. У день трауру (скорботи, жалоби) повідомлення про оголошення дня трауру (скорботи, жалоби) подається телерадіоорганізаціями у кожному випуску новин у проміжку часу між 06:00 та 24:00. Такі повідомлення не є обов’язковими для  телерадіоорганізацій, у ліцензіях на мовлення яких у частині програмної концепції в описі формату мовлення є слова: «дитячий», «музичний», а також у випадках, якщо новини виходять у повторі від попередніх періодів. Цей пункт не зобов’язує телерадіоорганізацію створювати новини, якщо вони відсутні у типовій сітці мовлення або у програмній концепції телерадіоорганізації.

10. У день пам’яті повідомлення про відзначення дня пам’яті подається телерадіоорганізаціями у кожному випуску новин у проміжку часу між 07:00 та 10:00 і між 18:00 та 21:00. Такі повідомлення не є обов’язковими для  телерадіоорганізацій, у ліцензіях на мовлення яких у частині програмної концепції в описі формату мовлення є слова: «дитячий», «музичний», а також у випадках, якщо новини виходять у повторі від попередніх періодів. Цей пункт не зобов’язує телерадіоорганізацію створювати новини, якщо вони відсутні у типовій сітці мовлення або у програмній концепції телерадіоорганізації.

11. У день трауру (скорботи, жалоби) або в день пам’яті  у телерадіопрограмах власники, посадові чи службові особи, творчі працівники телерадіоорганізацій не піддають сумніву доречність проголошення дня трауру (скорботи, жалоби) або відзначення дня пам’яті.

12. Сітка мовлення має бути приведена у відповідність до цих Правил не пізніше, ніж за 12 годин з моменту оприлюднення на офіційних вебсайтах органів державної влади відповідного нормативно-правового акта.

Т.в.о. начальника
управління контролю
та аналізу телерадіомовлення          Дмитро ШВИДЧЕНКО