Представники Національної ради долучилися до вебінару ЄС щодо регулювання діяльності платформ спільного доступу до відео
Представники відділу міжнародного співробітництва та євроінтеграції Національної ради Ірина Моцар та Ганна Мазарська 24 вересня взяли участь у четвертому вебінарі, присвяченому проблематиці забезпечення плюралізму медіа та дослідженню аспекта відповідальності у діяльності потужних онлайн-гравців медіаіндустрії.
Серію фокус-вебінарів на зазначену тему було запроваджено цього року з ініціативи Уповноваженого з питань культури та медіа Федерального уряду Німеччини. Їх проведення стало можливим за фінансової підтримки Європейського Союзу. Захід було присвячено дослідженню нормативно-правових норм і практичних механізмів їх реалізації, пов’язаних із відповідальністю платформ спільного доступу до відео у Європі.
До вебінару долучилося широке коло зацікавлених сторін, серед них провідні експерти Європейської Аудіовізуальної Обсерваторії (ЄАО), представники онлайн-платформ, міжнародних організацій, Групи ERGA[1] та регуляторних органів у сфері медіа.
Модераторам заходу стала очільниця Департаменту правової інформації ЄАО Майя Капелло.
З вітальним словом до учасників вебінару звернулася виконавча директорка ЄАО Сюзанна Нікольчев.
У перебігу вебінару були представлені доповіді міжнародного експерта високого рівня, генерального директора та засновника компанії «Wagner-Hatfield» Жана-Франсуа Фурнемона, очільниці підрозділу з питань аудіовізуальної та медійної політики Європейської Комісії Анни Герольд, виконавчого директора регуляторного органу у сфері медіа Словаччини (CBR), члена правління ERGA Любоша Кукліша, менеджерки з питань суспільної політики в країнах ЄС у компанії «Facebook» Анії Хелсеш, директора Департаменту публічної політики в країнах Європи та Близького Сходу компанії «YouTube» Марко Панчіні та очільниці відділу з питань безпеки щодо дотримання прав дітей компанії «Tik Tok» Александри Еванс, дослідниці ЄАО та наукової співробітниці Університету Східної Англії Саллі Броутон-Мікова.
Вперше діяльність платформ спільного доступу до відео було законодавчо регламентовано в рамках оновлення Директиви ЄС про аудіовізуальні послуги (AVMSD, 2018).
Положення попередньої Директиви (2013) не поширювалися на цю сферу.
Зокрема, у AVMSD вперше було передбачено такі визначення:
- «послуга платформи спільного доступу»;
- «провайдер платформи спільного доступу до відео».
Також в оновленій Директиві було виділено цілий розділ (IXA), положення якого застосовуються до послуг платформ спільного доступу до відео (VSP) та передбачають особливості визначення статусу VSP, перелік необхідних і належних заходів захисту дітей від програм, аудіовізуальних комерційних повідомлень і створених користувачами відео (user-generated videos), здатних зашкодити їхньому фізичному, психічному чи моральному розвитку; широкої аудиторії від програм, аудіовізуальних комерційних повідомлень і створених користувачами відео (user-generated videos), що містять підбурювання до насильства або ненависті, спрямовані проти групи осіб або членів такої групи; від програм, аудіовізуальних комерційних повідомлень і створених користувачами відео (user-generated videos), які містять контент, розповсюдження якого становить діяльність, що є кримінальним правопорушенням за законодавством ЄС, а саме: публічний заклик до вчинення терористичного злочину, правопорушення, пов’язані з дитячою порнографією, правопорушення, пов’язані з расизмом і ксенофобією тощо.
На заході було представлено позицію членів ERGA, які виступають за зміцнення системи загальноєвропейського співробітництва між медіарегуляторами для вирішення питань транскордонного та міжінституційного характеру в регулюванні контенту в інтернеті. Члени ERGA мають великий досвід регуляторної практики та застосування принципів регулювання контенту на національному рівні. Вони твердо вірять, що є потенціал для покращення європейської транскордонної співпраці в оновленій нормативно-правовій базі у сфері цифрових послуг. Посилення співпраці щодо транскордонних питань також є однією із стратегічних цілей ERGA на період 2020-2023 років. У цьому напрямі ERGA наразі працює над Меморандумом про взаєморозуміння, який демонструє бажання членів ERGA вживати спільних дій у межах чинного європейського законодавства.
Окрім того, ERGA рекомендує адаптувати режим відповідальності для онлайн-платформ шляхом вбудовування функцій безпеки до дизайну та функціоналів онлайн-платформ. Мова йде про необхідність запропонувати ефективні механізми підзвітності платформ, що ґрунтуватимуться на європейських цінностях.
ERGA визнає важливість принципу країни походження. Тому члени Групи пропонують вивчити питання щодо того, як встановити більш високий ступінь тісної та ефективної співробітництва між усіма державами-членами у випадках транскордонного характеру. Цей аспект спрямований на забезпечення найефективнішого можливого захисту своїх громадян в онлайн-середовищі.
[1] ERGA – Група європейських регуляторів з питань аудіовізуальних медіапослуг об’єднує керівників та високопосадовців національних незалежних регуляторних органів у сфері аудіовізуальних послуг.