Представники Національної ради на семінарі вивчають європейські практики з питань інформаційної безпеки (оновлено)
6 червня розпочався дводенний експертний семінар «Європейський досвід щодо інформаційної безпеки: законодавчі інновації та особливості імплементації», організований для представників Національної ради спільно з Офісом Ради Європи в Україні в рамках програми «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні». До участі в заході запрошені також представники Державного комітету телебачення і радіомовлення, Міністерства інформаційної політики, громадських організацій, учасники ринку.
Тема інформаційної безпеки нині є темою номер один для Європи, що обумовлює актуальність її обговорення, зауважив на відкритті семінару голова Національної ради Юрій Артеменко. Проведення семінарів для представників стало доброю практикою для регуляторного органу, коли його представники в областях мають можливість вивчити найновіші зміни в законодавстві, ознайомитися з досвідом регулювання різних аспектів діяльності телерадіоінфораційної галузі в європейських країнах, поділитися власними досвідом і обговорити проблеми, що виникають в роботі.
Юрій Артеменко назвав ініціативи, до роботи над якими далі залучатиметься регулятор. Зокрема, найближчим часом до Парламенту буде внесено низку законопроектів, які стосуються сфери телебачення і радіомовлення. Це – законопроект про аудіовізуальні послуги, законопроект, який передбачає збільшення штрафу за провадження безліцензійної діяльності тощо.
Із затвердженням Доктрини інформаційної безпеки України, затвердженої Президентом, питання інформаційної безпеки виведено на національний рівень, зауважив голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг. У європейському просторі ця тема актуалізувалася із неодноразовими втручаннями у виборчі процеси, що спостерігаються останніми роками. Як наслідок у листопаді 2016 року Європейський Парламент ухвалив Резолюцію про стратегічні комунікації ЄС для протидії пропаганді проти нього третіми сторонами. Україна має зважати на таку ситуацію з огляду на вибори, що мають відбутися 2019 року.
Мортен Енберг порушив тему посилення повноважень Національної ради. Робота в цьому напрямі, за його словами, буде тривати і далі, адже роль регулятора, як засвідчило попереднє дослідження Ради Європи, має бути більш потужною, необхідно закріпити його повноваження, забезпечити незалежність, у тому числі і фінансову. Рада Європи також надаватиме підтримку і процесу імплементації законодавчих ініціатив, що стосуються медіагалузі.
Досвідом щодо діяльності регуляторів у своїх країнах під час семінару діляться експерти Ради Європи Дамір Хайдук, заступник голови Ради з електронних медіа Хорватії. Віце-голова Європейської групи регуляторів у сфері аудіовізуальних послуг (ERGA), Марія Донде, менеджер з міжнародної політики регулятора Ofcom (Велика Британія) і Аліна Мосендз, журналістка, редакторка StopFake-Іспанія.
Експерти Ради Європи розповіли про регуляторні органи країн, які вони представляють, особливості їх утворення, повноваження, фінансування, наявні механізми для забезпечення незалежності та прозорості, підзвітності, специфіку реалізації наглядових повноважень тощо. Були наведені приклади стосовно реагування на мову ворожнечі й ті санкції, які європейські регулятори застосовують до порушників.
Також під час експертного семінару говорили про протистояння фейковим новинам, створений в Україні спеціалізований ресурс для викриття неправдивої інформації. Учасникам було продемонстровано документальний фільм організації StopFake про те, як організувався цей рух і які кроки для протидії пропаганді робляться в інших країнах. Експерти зійшлися на тому, що вагомою протидією фейкам має стати не лише викриття неправди, а й розвиток медіаграмотності суспільства, яке має критично оцінювати інформацію і джерела, з якої вона походить.
Член Національної ради Сергій Костинський, який модерував проведення всіх трьох сесій першого дня семінару, висловив подяку експертам за ґрунтовні презентації та конкретні приклади з діяльності медіарегуляторів. Цей досвід є надзвичайно цінний для фахівців Національної ради і багато в чому може слугувати зразком для вітчизняних практик регулювання питань, що стосуються інформаційної безпеки та протидії поширенню мови ворожнечі.
Завтра учасники семінару обговорюватимуть законодавчі зміни стосовно запровадження обов’язкової частки україномовних передач в ефірі телевізійних мовників та практику проведення тижневих моніторингів.