Представники Національної ради в областях провели онлайн-наради із мовниками - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Представники Національної ради в областях провели онлайн-наради із мовниками

Минулого тижня такі зустрічі відбулися в Чернігівській і Полтавській областях. Розмови точилися навколо однієї теми – як мають працювати медіа у воєнний час. Велику увагу приділено також питанню реформування медійної галузі, адже законопроєкт про медіа, що ухвалений народними депутатами у першому читанні, нині доопрацьовується, і багато його положень потребують додаткових роз’яснень. Саме на таких нарадах відбувається обмін думками, і стають зрозумілими ті нововведення, які має запровадити цей нормативний акт.

«Такі наради – це не «об’язаловка», це, скоріше, теплі робочі зустрічі, які об’єднують, мотивують і заряджають», – каже представниця Національної ради у Чернігівській області Ірина Сенченко. На її думку, разом аналізувати здобутки, з’ясовувати проблемні питання, навчатися новому і опрацьовувати, здавалося б, давно відомі істини щодо інформування під час  війни, значно легше.

Саме такою була зустріч з медійниками Чернігівщини 8 вересня. До обговорення долучилися військові, які на прикладах розповідали, радили і пояснювали. За зразок того, як не варто робити, вони взяли випадки спілкування з іноземними ЗМІ.

Ця розмова мала не лише емоційний вплив, медійники почули практичні приклади, чого не треба робити ЗМІ.

Це обговорення було детальним, розглядали різні ситуації: від нюансів зйомки, відеоряду, назв населених пунктів та імен, до висвітлення мотивуючих сюжетів і правило тиші. «До речі, про нього – правило тиші – дуже просять військові, – уточнює Ірина Сенченко. – Це тоді, коли краще подавати менше інформації, аніж хайпити на темі. Адже коли йде операція, будь-який інформаційний шум може зіграти проти наших військових». Тому до офіційних повідомлень радіємо мовчки і донатимо на ЗСУ, уточнює вона.

Представниця Національної ради у Полтавській області Лілія Миронович на нараді 9 вересня нагадала про обов’язок у всіх пакетах програм ретранслювати лише адаптовані до українського законодавства телепрограми. Це правило поширюється не лише на ліцензіатів Національної ради, адже російську пропаганду заборонено транслювати і в закладах громадського користування.

Лілія Миронович також  пояснила мовникам Полтавщини питання щодо порядку бронювання військовозобов’язаних представників медіа. Вона звернула увагу  на те, що Національна рада не наділена такими повноваженнями і не впливає на порядок бронювання військовозобов’язаних працівників телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги. Це прерогатива інших державних органів.

Зважаючи на воєнний стан, місцеві і регіональні мовники показують нині загальнонаціональний марафон «Єдині новини!», а також мають врізки власного мовлення. Позитивним фактом є те, що попри війну ефіри багатьох компаній поповнюються новими передачами і проєктами. Регіональні філії Суспільного мовника виготовляють оперативні новини, які не лише наповнюють ефіри радіо і телебачення, а й використовуються на діджитал-платформах НСТУ.  

Під час нарад ішлося про виконання мовних вимог у телерадіоефірах. Як свідчать моніторинги Національної ради, всі теле- і радіоканали повністю виконують  і перевиконують законодавчі вимоги і до мови пісень на радіо, і до звучання української у телевізійних програмах і передачах. Національна рада щодо цього висловлює переконання, що така тенденція вже є незворотною. 

Місцеві мовники зазначали, що у цей період для них особливою допомогою слугує  безкоштовний контент із платформи MediaChangeUkraine. Саме завдяки йому місцеві і регіональні мовники можуть демонструвати глядачам цікавий і оригінальний продукт, який не завжди є змога виробляти в достатньому обсязі.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше