9 грудня Національну раду відвідали з робочим візитом представники Посольства Великої Британії в Україні – очільниця програмного відділу Хелен Барнс і керівник відділу комунікацій Олексій Курка. Вони мали на меті ознайомитися з роботою українського медіарегулятора і ситуацією в медіасфері країни. Національну раду на зустрічі представляли перший заступник голови регуляторного органу Валентин Коваль і керівник апарату Євген Перелигін.
Передусім британська сторона цікавилася тим, як нині працює Національна рада, а також роботою медіа в Україні під час війни. Валентин Коваль розповів про склад Національної ради, як обирають її членів, які є вимоги до кандидатів на ці посади, які повноваження покладаються законодавством на регулятора. Він поінформував і про виклики, з якими зіткнулися українські медіа у воєнний час, та особливості їхньої роботи.
Оскільки в Україні зараз іде активний процес доопрацювання нового законопроєкту «Про медіа», який суттєво змінює дизайн медіасфери в країні, учасники зустрічі у своїй розмові постійно апелювали до змін, які можуть незабаром відбутися. Хелен Барнс поцікавилася, якими були зобов’язання України у сфері медіа у зв’язку з набуттям нею статусу кандидата в ЄС і як вони вирішені в новому законопроєкті. Валентин Коваль розказав про запровадження фінансової звітності для медіа, впровадження положень Директиви про аудіовізуальні медіапослуги і норми, покликані забезпечити незалежність медіарегулятора. Сторони докладно поговорили про третій пункт цих вимог – що саме передбачає незалежність медіарегулятора і які кроки в цьому напрямі пропонує новий законопроєкт «Про медіа».
Валентин Коваль зупинився і на новаціях законодавства щодо запровадження регулювання для онлайн-медіа, перереєстрації друкованих ЗМІ, проведення Національною радою моніторингів і перевірок, застосування санкцій тощо.
Стосовно моніторингового процесу, зауважив Євген Перелигін, Національна рада має хороший досвід співпраці з іншими країнами. Наприклад, за сприяння Посольства Швеції в Україні була розроблена методологія моніторингу дотримання гендерного балансу в медіа. Український медіарегулятор зацікавлений у подальшій розробці методологій моніторингу з різних питань регулювання медіасфери, оскільки їх наявність сприятиме більшій прозорості. Тож досвід і допомога британського регулятора медіа Ofcom, а також Посольства Великої Британії є дуже цінними для Національної ради.
Під час зустрічі йшлося і про регулювання та повноваження Національної ради в питаннях трансляції реклами, захисту дітей у медіа, поширення мови ворожнечі. Для представників Посольства Великої Британії також цікавими були практика українських медіа з виробництва телемарафону «Єдині новини» і першочергові кроки українського медіарегулятора після ухвалення законопроєкту «Про медіа». Серед таких Валентин Коваль назвав потребу забезпечити все більшу прозорість Національної ради і запуск процесу співрегулювання.
Сторони домовилися, що Національна рада запропонує перелік питань, у яких вона бачить інтерес у співпраці з британською стороною, щоб у разі можливості їх можна було вирішувати спільними зусиллями. Також за деякий час представники Посольства Великої Британії знову зможуть відвідати Національну раду для діалогу і напрацювання напрямів подальшої співпраці.