Представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Тереза Рібейро відвідала Національну раду з робочим візитом

15.07.2021

14 липня у рамках візиту до України делегації Організації з безпеки і співробітництва в Європі Представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Тереза Рібейро зустрілася із керівництвом Національної ради. В обговоренні актуальних для медіасфери питань взяли участь голова Національної ради Ольга Герасим’юк, перший заступник голови Валентин Коваль, член Національної ради Максим Онопрієнко та представники структурних підрозділів апарату регуляторного органу.

Метою візиту пані Рібейро до Національної ради було ознайомлення зі структурою регуляторного органу, його повноваженнями, принципами і критеріями призначення членів Національної ради, можливими для застосування у діяльності процедурами й інструментами, а також позицією регулятора щодо низки питань, які стосуються медіасфери. Ці питання розглядалися у контексті забезпечення незалежності медіарегулятора, а також свободи слова і безпеки журналістів.

Потреба забезпечити більшу незалежність Національної ради, а також посилити її повноваження є вкрай актуальною для України з огляду на застарілий закон, стрімкий розвиток новітніх технологій і нові виклики гібридної війни, з якими щодень стикається наша держава, зауважила Ольга Герасим’юк. Це можливо зробити лише з упровадженням змін до медіазаконодавства. Певні нововведення були реалізовані нещодавно з ухваленням закону № 4107 про незалежність Національної ради. Наступні кроки мають бути зроблені при ухваленні законопроєкту про медіа. Поки, на жаль, щодо цього законопроєкту поширюються маніпулятивні меседжі про запровадження  цензури, «наступ» на свободу слова. Однак треба звернути більше уваги, що цей законопроєкт спрямований на те, аби спростити процедуру взаємодії мовників з регулятором, і дає їм більше можливостей, свободи, захищеності від влади і, звичайно, більше відповідальності, наголосила Ольга Герасим’юк.

«Ми стоїмо на позиціях захисту свободи слова, підтримки інформаційного ринку, допомоги його розвитку. Ми не підтримуємо ті зміни, які могли би призвести до якихось тоталітарних механізмів стримування свободи слова. Ми керуємося європейськими стандартами, які, безперечно, адаптуємо до нашої реальності», – сказала голова Національної ради.

Вона також нагадала, що розробка законопроєкту про медіа відбувається у тісній співпраці з Радою Європи, яка забезпечує експертну підтримку і аналіз документа в процесі роботи над ним.

«Уже сам факт того, що Рада Європи так тісно йде з нами на цьому шляху, я думаю, свідчить про те, що ми йдемо у правильному напрямі, і ніхто не пропонує в Україні запровадити нічого такого, що би суперечило свободі слова», – висловилася Ольга Герасим’юк.

Голова Національної ради акцентувала увагу на  тому, що питання свободи слова для України тісно пов’язане з реаліями тяжкої інформаційної війни. Це особлива ситуація, в якій перебуває наша держава. Тут необхідно пам’ятати про втрати, яких зазнала Україна внаслідок захоплення її територій. Були відібрані українські частоти, на яких зайшли в ефір російські пропагандисти, й громадяни України, які опинилися на окупованих територіях, позбавлені можливості отримувати інформацію з українських джерел.

Під час зустрічі пані Тереза Рібейро цікавилася процедурою адаптації іноземних каналів, можливими підставами на їх заборону. 

Пані Тереза Рібейро також подякувала представникам Національної ради за змістовну бесіду і ґрунтовні пояснення. Сторони висловили готовність до подальшої комунікації.

До складу делагації  ОБСЄ входили Андрій Ріхтер, старший радник Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ; Айдар Ботагаров, радник Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ; Адіс Мустеданагіч, старший асистент Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ.