Прес-конференція Володимира Манжосова в Харкові з питань впровадження наземного цифрового телебачення

19.09.2011

21 БЕРЕЗНЯ Ц. Р. ГОЛОВА НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ ВОЛОДИМИР МАНЖОСОВ ПОБУВАВ У ХАРКОВІ З МЕТОЮ ВИВЧЕННЯ ПИТАННЯ ЩОДО СТАНУ ГОТОВНОСТІ ПЕРЕХОДУ ЕФІРНИХ ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЙ НА ЦИФРОВЕ МОВЛЕННЯ. ВІН ЗУСТРІВСЯ ТА ОБГОВОРИВ ЦЮ ТЕМУ З ГОЛОВОЮ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ МИХАЙЛОМ ДОБКІНИМ.

21 березня ц. р. голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Володимир Манжосов побував у Харкові з метою вивчення питання щодо стану готовності переходу ефірних телерадіокомпаній на цифрове мовлення. Він зустрівся та обговорив цю тему з головою Харківської облдержадміністрації Михайлом Добкіним.

Наприкінці дня Володимир Манжосов провів прес-конференцію керівникам ефірних телерадіокомпаній Харкова та області. У ній взяли участь директори й журналісти практично всіх 17 ефірних телерадіокомпаній Харківщини, представники друкованих видань – газети «Слобідський край» і «Харьковские известия». Всього на прес-конференцію завітало 38 осіб. Працювали 10 телекамер від харківських телеканалів, а також із міст Первомайського, Змійова, Чугуєва та Куп’янська.

Володимир Манжосов детально зупинився на історії питання. Він розповів про угоду «Женева-2006», яка передбачає повний перехід на цифрове мовлення і відмову від аналогового мовлення до 2015 року на території, що охоплює Європу, Росію, країни Сходу й Африки.

Охарактеризувавши період із 2006 до 2010 року як «перетягування каната», очільник Національної ради зазначив, що в грудні 2010 року Національна рада ухвалила та зареєструвала в Міністерстві юстиції План розвитку національного телерадіоінформаційного простору України, яким передбачається встановлення етапів впровадження цифрового телемовлення і порядок створення національної цифрової телемережі.

Планом розвитку на першому етапі передбачено будівництво чотирьох мультиплексів (МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5) і запуск їх в експлуатацію протягом 2011 року без відключення аналогових мереж. Стислі терміни розбудови цифрової телемережі (кінець 2011 року) пов’язані не лише з необхідністю надолужити згаяне, а й потребою максимально скоротити термін одночасної роботи аналогових і цифрових мереж, оскільки це створить додаткове фінансове навантаження на мовників.

Володимир Манжосов пояснив, хто користуватиметься переважним правом на отримання ліцензії на мовлення в цифрових телемережах. Національна рада надаватиме перевагу Національній телекомпанії України, обласним державним телерадіокомпаніям (на мовлення в межах області), телекомпаніям, які мають діючу мережу наземного аналогового мовлення з охопленням цілодобовим телемовленням не менше 50% населення України, а також трьом-чотирьом провідним регіональним/місцевим телекомпаніям у кожному регіоні (на мовлення в межах регіону/міста).

Він також розповів, що Національна рада має оголосити і провести конкурс на заповнення місць у мультиплексах до серпня 2011 р.

Наразі Національна рада не готова до оголошення конкурсу з однієї причини: відсутня Методика нарахування ліцензійного збору за видачу і переоформлення ліцензій (в тому числі й на цифрове мовлення). Проект цього документа, розроблений Національною радою, перебуває на погодженні в Кабінеті Міністрів, ухвалення постанови уряду щодо його затвердження очікується найближчим часом.

«Таким чином, – наголосив Володимир Манжосов, – настав час активних дій з боку телекомпаній, у тому числі й тих, хто веде мовлення на місцях».

Під час прес-конференції було звернено увагу на певні проблеми переходу на цифрові стандарти мовлення в Харківській області. Одна з них полягає в тому, що передавачі провайдера розміщуватимуться не у всіх населених пунктах, де ведуть мовлення місцеві телекомпанії, вони будуть тільки у Великому Бурлуці, Ізюмі, Краснограді, Куп’янську, Первомайському, Лозовій та Харкові.

Друга проблема: існують населені пункти, де кількість місцевих і регіональних мовників перевищує (іноді значно) виділені 3-4 місця в МХ-5. Варіанти вирішення цієї проблеми також зсуваються на наступні етапи й зводитимуться до спроб використання МХ-4, побудови локальних мультиплексів, розміщенні на одному каналі програм кількох телерадіокомпаній та ін.

Існують також проблеми щодо синхронізації частот у прикордонних областях.

Володимир Манжосов надав роз’яснення і щодо фінансової складової у стосунках телерадіокомпаній з провайдером, навів приклади вартості отримання ліцензії телерадіокомпаніями для різних територій.
Голова Національної ради відповів на запитання директорів і журналістів телерадіокомпаній «Епсілон-ТБ», «АТН», «Слобожанка» (Чугуїв), Куп’янської телерадіокомпанії, «IT-сервіс», «Тоніс-центр», «Зміїв-ТБ», а також газети «Харьковские известия».

Довідковоз 21 по 25 березня 2011 року за ініціативи Національної ради в більшості областей України за участі членів регуляторного органу, керівників державних адміністрацій, представників органів самоврядування та місцевих телерадіоорганізацій відбудуться наради з питань впровадження цифрового мовлення.

21 березня, відбулися наради в Харкові, Кіровограді, Полтаві, Рівному.
Сьогодні, 22 березня, наради пройдуть у Луганську, Львові, Миколаєві, Вінниці, Запоріжжі.