Нові іноземні телеканали для ретрансляції, видача дозволів на тимчасове мовлення за оновленою процедурою, стягнення штрафу із телеканалу «НАШ» у судовому порядку, розгляд законопроєкту «Про подальшу деколонізацію, деокупацію та суверенізацію культурного простору України» – ці та інші питання розглянула Національна рада на засіданні 6 жовтня. Про найважливіші – далі.
Національна рада розглянула проєкт Закону України «Про подальшу деколонізацію, деокупацію та суверенізацію культурного простору України» (альтернативний) і висловила до нього свої пропозиції та зауваження. Так, законопроєкт хоча і стверджує, що держава встановлює у сфері засобів масової інформації (медіа) певні чіткі, прозорі та вичерпні обмеження, вони не окреслені в ньому. Не прописаний механізм встановлення фактів порушень і притягнення до відповідальності. У проєкті немає положень про статус і повноваження Національної ради у цій сфері. Це робить вказані норми проекту Закону декларативними без можливості їх реального виконання. Свої зауваження і пропозиції Національна рада надішле до Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики.
Також внесено зміни до додатка 4 до форми ліцензії на мовлення. Ці зміни були затверджені Національною радою 15 вересня цього року, однак на прохання Міністерства юстиції потребують певних уточнень технічного характеру. Зокрема, вони стосуються написання дат, нумерації, певних реквізитів тощо. Рішення Національної ради буде подано на державну реєстрацію до Мін’юсту.
Ще 7 каналів – Eurosport 1, Eurosport 2, 4ever cinema, BLACK, Travel and Adventure, OstWest, MEGOGO Football + – поповнили Перелік програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються. Отже, їх кількість нині становить 74 телеканали.
Національна рада ухвалила кілька рішень щодо дозволів на тимчасове мовлення. Так, ще на рік продовжено дозвіл радіостанції «Українське радіо. Пульс» Національної суспільної телерадіокомпанії України. Вона мовитиме в Луганській області. Рішення стає чинним із 25 жовтня 2022 року.
Регулятор також на основі Положення про особливості процедури ліцензування у період дії воєнного стану в Україні розпочав видавати компаніям дозволи на тимчасове мовлення на воєнний час. Ідеться про мовлення на незадіяних частотах на всій території України.
Зокрема, отримали дозволи на тимчасове мовлення на вільних частотах у 13 областях України компанії, яким Національна рада узгодила мовлення у період дії воєнного стану, починаючи із 24 лютого 2022 року.
Це:
- ТОВ Тернопільська ТРК «Такт» (позивні «Файне місто»);
- ПГО «Громадське радіо» «ТРК «Громадське радіо» (позивні «Громадське радіо»);
- ТОВ «ТРК «Можливість» (позивні «радіо М»);
- Центральна Телерадіостудія Міністерства Оборони України (позивні «Армія FM – військове радіо»);
- КП «Муніципальна телевізійна мережа» (логотип «МТМ»);
- ТОВ «ТРК «Союз – ТВ» (логотип «стилізоване зображення знака «С tv»);
- ПП «Телерадіокомпанія «Тернопіль-Медіа» (логотип «Тернопіль 1»);
- КП «Дніпровська міська студія телебачення» Дніпровської міської ради (логотип «Дніпро TV»);
- ТОВ «ПРО МЕДІА ГРУПП» (логотип «1 Подільський»);
- ТОВ «ТК «АНТЕНА» (логотип «ANTENNA»);
- ТОВ «ТРК «ТІМ» (логотип «ТІМ»);
- ТОВ «А БІЗНЕС» (логотип Медіахолдінг «Відкритий»);
- ТОВ «Центральноукраїнське бюро новин» (логотип «ВІТЕР»);
- ТОВ «ТРК «Ритм» (логотип «ITV MEDIA GROUP»);
- ТОВ «Телекомпанія «Проскурів» (логотип «TV 7+»);
- ПП «ТРК «ПіТіВі» (логотип «PTV»);
- ПП «ТРК «Сфера-ТВ» (логотип «СФЕРА-ТВ»);
- КП «Телерадіокомпанія «Перший західний» (логотип: «графічне зображення «ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ» (комбіноване)»);
- ТОВ «ТРК «Інформаційно-рекламне телебачення – Полтава» (логотип «МІСТО+»).
Крім того, регулятор дозволив збільшити потужності передавачів у 11 областях України таким ліцензіатам:
- АТ «НСТУ» (позивні «Українське радіо»);
- АТ «НСТУ» (позивні «Радіо «Промінь»);
- АТ «НСТУ» (позивні «Радіо «Культура»);
- ТОВ «Ч К» (позивні «Radio JAZZ»);
- ТОВ «ТРК «ІФ Медіа-Груп» (позивні «радіо Марія»);
- ТОВ «ТРК «Можливість» (позивні «радіо М»);
- ПП «ТРК «Черкаський центр міжнародних зв’язків» (позивні «Радіо Шансон»);
- ТОВ «ТРК «Шансон» (позивні «Радіо Шансон»);
- ТОВ «Українська радіо група» (позивні «DJ FM»);
- ТОВ «Радіо Шарманка» (позивні «DJ FM»);
- ТОВ «ТРК «Бізнес-радіо» (позивні «Бизнес радио»).
Національна рада звернеться до суду про стягнення штрафу із ТОВ «НАШ 365» («НАШ»). Його було нараховано компанії рішенням регулятора від 10.06.2021 № 719 через поширення в ефірі телеканалу закликів до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі і ненависті. Мовник оскаржував це рішення в суді, однак Окружний адміністративний суд міста Києва відмовив у задоволенні позову. Оскільки компанія добровільно не сплатила штраф, регулятор вимагатиме його стягнення через суд. Також ТОВ «НАШ 365» буде нарахована пеня за прострочення плати.
Ще на сім років регулятор продовжив термін дії ліцензії ПрАТ «Шосткинська телекомпанія «Телеком-сервіс», м. Шостка, Сумська обл. Компанія далі мовитиме на 8 ТВК у м. Шостці.
Регулятор оновив склад Робочої групи зі створення правил захисту дітей у медіа, яка була створена ще 2016 року. До неї увійшло 24 особи, це – представники Національної ради, індустрії, громадськості, медіаюристи, психологи і журналісти. Очолюватиме робочу групу відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко. Наступного тижня планується провести засідання цієї робочої групи.
ТОВ «Футбольний клуб «Динамо «Київ», м. Київ, анульовано свідоцтво про державну реєстрацію суб’єкта інформаційної діяльності на прохання самої компанії.
Також Національна рада переоформила низку заяв ліцензіатів на їхні прохання.
Докладнішу інформацію щодо рішень Національна рада надаватиме на запит.