Про зміни в діяльності ліцензіатів і перші рішення Національної ради у 2023 році - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Про зміни в діяльності ліцензіатів і перші рішення Національної ради у 2023 році

На засіданні 12 січня Національна рада підсумувала роботу зі зверненнями громадян у 2022 році, внесла зміни до Переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються, задовольнила клопотання ліцензіатів щодо переоформлення й анулювання їхніх ліцензій. Також ішлося про особливості імплементації Закону України «Про медіа». Про основні рішення, ухвалені на засіданні, – далі.

Перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль звернув увагу представників медіасектору на те, що Закон України «Про медіа» набуває чинності 31 березня. До цього часу діятимуть норми чинних Законів «Про телебачення і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» та інших, які досі регулюють інформаційний простір України. Тож виконання положень саме цих Законів і ухвалених на їх основі підзаконних актів є обов’язковим. Він повідомив, що в Національній раді працює робоча група з імплементації Закону України «Про медіа». Заплановано проведення різних заходів, спрямованих на ознайомлення громадськості, індустрії, працівників і членів Національної ради з усією проблематикою нового Закону.

Члени Національної ради закликали усіх представників медіаіндустрії вивчати новий Закон «Про медіа» і готуватися жити за новими правилами.

Голова Національної ради Ольга Герасим’юк нагадала про ухвалене нещодавно Радою національної безпеки і оборони України рішення щодо застосування санкцій до певних осіб, у тому числі й артистів. Регулятор також бере його до уваги під час проведення моніторингів. Мовники мають уважно ставитися до контенту, що з’являється в їхніх ефірах, аби він враховував рішення РНБО. Перелік можна подивитися тут.

Регулятор підбив підсумки роботи зі зверненнями громадян у 2022 році. Так, минулого року до Національної ради надійшло 454 письмові звернення громадян, що майже удвічі менше за показник 2021 року – 754 звернення. На початку року громадяни цікавилися питаннями інформаційної безпеки держави, недотримання телерадіокомпаніями мовних квот, порушення рекламного законодавства, необхідності посилення захисту сфери суспільної моралі.

Найпоширенішими темами для звернень після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну стали:

  • нарікання на трансляцію російських супутникових програм і вимоги щодо її припинення;
  • припинення трансляції програм російською мовою медіасервісами;
  • поширення в телерадіоефірах певної інформації про хід воєнних дій, яка може зашкодити безпеці України і бути використана ворогом;
  • припинення українського мовлення на тимчасово окупованих територіях і територіях, де ведуться воєнні дії;
  • скарги на підвищення плати провайдерами програмної послуги.

Також 2022 року до Національної ради надійшло 59 запитів на отримання публічної інформації від юридичних і фізичних осіб. Цей показник теж майже удвічі менший за показник 2021 року, коли було отримано 93 запити.

Національна рада погодила без зауважень проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до плану заходів щодо запобігання зловживанню надмірним впливом особами, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархами)». Його буде надіслано до розробника – Міністерства юстиції України.

До Переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються додано чотири телеканали – «T.TV.I», «T.TV.I HD», «OstWest24» і «GAGSNETWORK». Водночас на прохання правовласника із переліку було вилучено «Paramount Channel», а в іноземної програми «Nickelodeon Global» розширено мови її трансляції.

ПП «Городоцький районний телерадіопресцентр» (телеканал «4ГТБ») із м. Городка Хмельницької області відтепер мовитиме у цифровому форматі. Національна рада погодила перехід мовника від аналогового до цифрового мовлення згідно з Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору. Телеканал виходитиме в ефір на третій програмі 48 ТВК у визначених ліцензією проміжках часу.

Два супутникові телеканали змінили докладні характеристики своїх каналів мовлення. Так, «ICTV» відмовився від супутникового ретранслятора «ASTRA 4A» і надалі транслюватиметься лише із супутника «AMOS-3». Телеканал «XSPORT» також відкоригував технічні параметри трансляції свого супутникового сигналу.

Регулятор задовольнив клопотання 4-х компаній щодо анулювання їхніх ліцензій. ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», м. Київ, відмовилася від ліцензії провайдера програмної послуги. КП ТРК «Інфо-центр», м. Селидове Донецької області, анулювала ліцензію на місцеве телевізійне мовлення у зв’язку з припиненням надання послуг. Приватна ТРК «Візит» із м. Першотравенська Дніпропетровської області через припинення діяльності анулювала ліцензію на мовлення місцевого телеканалу «ВІЗИТ». Шість ліцензій провайдера програмної послуги анулювало ТОВ «Українська телекомунікаційна група» із смт Калинівки Київської області. Воно надавало послуги за технологією розповсюдження програм IPTV у Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Запорізькій областях.

Також Національна рада переоформила низку ліцензій компаній на їхні прохання. Зміни стосувалися складу редакційних рад, власників, кінцевих бенефіціарних власників, переліку пов’язаних осіб тощо.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше