Рада ООН з прав людини ухвалила резолюцію про «фейкові новини» та закликала держави боротися з мовою ворожнечі - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Рада ООН з прав людини ухвалила резолюцію про «фейкові новини» та закликала держави боротися з мовою ворожнечі

У п’ятницю, 1 квітня 2022 року, на 49 засіданні Ради ООН з прав людини на запит України держави-члени ухвалили план дій щодо боротьби з дезінформацією.

Офіційно запропонований Україною, Японією, Латвією, Литвою, Польщею, Великобританією і США проєкт резолюції A/HRC/49/L.31 Rev.1 «Роль держав у протидії негативному впливу дезінформації на здійснення та реалізацію прав людини», представлений на Женевському форумі, наголошує на головній ролі урядів у протидії поширенню фальшивих наративів.

У документі акцентується на тому, що «навмисне створення та поширення неправдивої або маніпулятивної інформації, призначеної для введення в оману аудиторії, з метою заподіяння шкоди в особистих або політичних чи фінансових цілях» дедалі більше зростає, і це негативно впливає на здійснення й реалізацію прав людини.

Дезінформація не нове явище, але сучасні цифрові інструменти та платформи соціальних медіа створили передумови для масштабного поширення зловмисної недостовірної інформації, до моменту появи можливості оскарження та видалення неправдивих фактів.

На жаль, проєкт резолюції A/HRC/49/L.31 Rev.1 підтримали не всі країни. До прикладу, Китай заявив, що дезінформація є спільним ворогом міжнародного співтовариства,  але він відмовився голосувати за резолюцію, заявивши, що документ недостатньо враховує першопричини фейкових новин і роль правозахисних механізмів. Не підтримала його і Венесуела.

Тим часом Франція наполягала на тому, що дезінформація дедалі частіше використовується для нападу на правозахисників і журналістів, і закликала до більшої координації та зусиль між державами для боротьби з нею. З цією тезою погодилася Індія.

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше