4 листопада 2015 року голова Національної ради Юрій Артеменко, перший заступник голови Ольга Герасим’юк, керівник апарату Володимир Пащук взяли участь у Координаційній зустрічі та Щорічній координаційній платформі з Рамкової програми співробітництва (РПС) Ради Європи і Європейського Союзу для країн Східного партнерства на 2015 – 2017 роки.
Представники Ради Європи та Представництва Європейського Союзу в Україні презентували основні напрями діяльності на 2015 – 2020 роки та план дій для України на 2016 рік. Зазначений план ґрунтується на високому рівні уваги європейської спільноти до процесів реформування в Україні. Нові стратегічні напрями співпраці у рамках РПС охопили широке коло питань у п’яти сферах: права людини, верховенство права, реформа пенітенціарної системи, реформування законодавства про вибори, а також виклики інформаційного суспільства. Щодо останнього напряму пріоритетною визначено проблематику підвищення свободи, незалежності, плюралізму і різноманітності ЗМІ.
Особливістю українського проекту є компонент, який передбачає посилення спроможності Національної ради в питаннях імплементації законодавства про прозорість медіа-власності, переходу на цифрове мовлення, застосування санкцій, переходу від системи ліцензування до реєстраційного принципу. Планується проведення експертних місій, консультацій, тренінгів для працівників регуляторного органу, а також оновлення веб-сайту Національної ради.
Крім цього, проект «Зміцнення спроможності для медіа-плюралізму в Україні» передбачає:
– надання експертної підтримки для розробки закону про аудіовізуальні послуги, проведення експертизи законопроекту, надання підтримки в розробці підзаконних актів. Підвищення спроможності професіоналів у сфері медіа з імплементації нового закону;
-удосконалення законодавства у сфері мовлення громад. Створення більшої кількості медіа-осередків мовлення громад у регіонах України, в тому числі на територіях компактного проживання національних меншин. Підвищення обізнаності народних депутатів та органів влади у питаннях політики сфери медіа, що відображає інтереси громад;
-підвищення обізнаності суспільства щодо ролі та важливості суспільного мовника (інформаційна кампанія).
Термін реалізації проекту – з 1 січня по 31 травня 2016 року.
Ольга Герасим’юк висловила від імені Національної ради підтримку тематичному наповненню проекту, зокрема в частині практичного відображення реальних потреб та інтересів регулятора, а також ефективного реагування на поточні виклики у сфері регулювання телерадіоінформаційної галузі України.
Вона відзначила оперативність реагування Ради Європи на ініціативи регулятора. Розроблення проектів нормативних документів у сфері медіа, проведення навчання працівників, можливість представлення позиції України на міжнародному та регіональному рівнях – це все мало належну підтримку. Як приклад було наведено участь у засіданні EPRA, де Національна рада презентувала новий закон про прозорість медіа-власності.
Ольга Герасим’юк висловила сподівання, що в питаннях забезпечення прозорості медіа-власності Національна рада за підтримки Ради Європи зможе змінити ситуацію на ринку, а це своєю чергою сприятиме демократизації інформаційного суспільства України. Експертний захід, який Рада Європи проведе 17 – 18 листопада цього року для працівників Національної ради, – це практичний крок з урегулювання питань прозорості медіа-власності.
Крім того, вона наголосила на широкій підтримці Радою Європи процесу створення суспільного мовлення в Україні. Сприяння відбувалося на кожному з етапів – розроблення, ухвалення, імплементації законодавчих актів. Окремо зазначила про процес обрання членів Наглядової ради суспільного мовника.
Підсумовуючи, Ольга Герасим’юк висловила повну підтримку проекту пропозиції Ради Європи та готовність Національної ради до його реалізації. За результатами проведеної Координаційної зустрічі директор програм Офісу Генерального директорату програм Ради Європи Верена Тейлор і Голова Офісу Ради Європи в Україні Владімір Рістовскі відзначили свої позитивні враження від обговорення нових планів. Вони запевнили українську сторону в подальшій підтримці як нових проектних ініціатив, так і в цілому процесу реформ в Україні.