Радіостанції обирають українську - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Сайт закрито. Офіційний сайт знаходиться за адресою webportal.nrada.gov.ua

Радіостанції обирають українську

Перше півріччя 2022 року показало тенденцію все більшого панування української мови в радіоефірах. Україномовні пісні та українська як домінантна у спілкуванні ведучих значно змінили обличчя радіостанцій за час повномасштабної війни росії проти України. Про спостереження за радіомовниками розповіла відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко.

Національна рада у першому півріччі 2022 року провела три моніторинги щодо визначення обсягу в радіоефірі україномовних пісень і мови ведення передач. Вони охопили 15 радіостанцій із загальнонаціональною і місцевою категоріями розповсюдження програм. 11 із них на кінець періоду вели мовлення тільки українською. Найменший показник тут 94% у травні і 96% у червні.

Зафіксовані моніторингом цифри є найвищими з часу запровадження мовних квот на радіо. Усі радіостанції зреагували на воєнні виклики і відгукнулися на запит суспільства. Тепер значно більше звучить пісень українською мовою, і ведучі здебільшого спілкуються державною, розповіла Олена Ніцко.

Навіть радіостанції, які раніше були близькі до визначеної законом квоти у 35%, зараз значно збільшили частку україномовних пісень. Повністю змінило свій формат «Русское радио – Україна». Воно перейменувалося у «Радіо Байрактар» і спілкується зі слухачами та транслює пісні лише українською. Такі самі радикальні зміни відбулися і в ефірі «Нашого радіо». На кінець півріччя мовник 100-відсотково транслює українські пісні і на 99% веде передачі державною мовою.

Такі зміни в радіоефірі дуже радують, зауважила Олена Ніцко. На жаль, каталізатором для них стала саме війна.

Нині прикметно, що мовники прагнуть заповнювати свої ефіри українським продуктом, зробити їх більш патріотичними, Україно-орієнтованими, цікавими. Це стосується радіостанцій в усіх регіонах країни. Звучить багато нових музичних творів, пісень, які підіймають дух і відображають незламність українського народу у боротьбі за свою незалежність і волю.

Олена Ніцко пояснила, що раніше регулятор проводив моніторинг дотримання мовних квот щомісяця. Однак у час повномасштабної війни з’явилися завдання, не властиві до цього часу. Так, працівники Національної ради записували ефіри російських каналів, переглядали їх і фіксували злочини росіян проти України та наших громадян. Ця інформація була передана і далі буде передаватися до відповідних правоохоронних органів України. Також про ці факти інформували європейських колег і партнерів.

Національна рада вітає такі перетворення у радіосфері, адже вони вкотре доводять, що український продукт є і цікавим, і якісним, і популярним.

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше