Регіональні мовники майже повністю мовлять українською і все частіше транслюють спільний телемарафон - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Регіональні мовники майже повністю мовлять українською і все частіше транслюють спільний телемарафон

Національна рада у липні – грудні минулого року провела 114 моніторингів  супутникових, регіональних і місцевих телекомпаній, а також 193 моніторинги регіональних та місцевих радіостанцій щодо виконання ними законодавчих норм про мову ведення передач і трансляцію пісень українською мовою. Їх результати засвідчують, що середній показник ведення передач державною мовою на регіональному телебаченні і радіо 99%. Про висновки, отримані внаслідок моніторингів, розповів під час засідання член Національної ради Максим Онопрієнко.

Загалом було проаналізовано понад 11 тисяч годин ефіру 108 телекомпаній. Із них 4 здійснюють супутникове мовлення, 62 – багатоканальне (ефірне цифрове), 18 – ефірне (аналогове), 30 – кабельне телевізійне мовлення. Моніторинги телеканалів проводилися упродовж тижня.

Найнижчий середній показник обсягу ведення передач українською мовою зафіксовано в Київській області – 88%. Водночас мовники 11 областей і міста Києва виходять в ефір 100%-во українською. Це такі області – Вінницька, Волинська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Черкаська, Чернігівська.

Передачі новин на місцевих і регіональних телеканалах звучать майже повністю державною мовою. У звітному періоді у визначені проміжки часу (із 07:00 до 18:00 і з 18:00 до 22:00) у мовників Львівської області цей показник становив 99% і 96%, а Дніпропетровської області – 98% і 98% відповідно.

Отже, супутникові, регіональні і місцеві телекомпанії виконують норму статті 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Вона ставить вимогу до супутникових і регіональних телевізійних мовників забезпечувати щонайменше 75% передач українською мовою. Для місцевих мовників ця частка становить від 60%.

Мовники усіх категорій мають не менше як 75% передач новин вести державною мовою.

Під час моніторингів проаналізовано обсяги трансляції ліцензіатами загальнонаціонального телемарафону «Єдині новини». У другому півріччі 2022 року 70% телекомпаній (70 зі 108-ми) транслювали у своєму ефірі телемарафон. Більшу частку їх ефірного часу займали програми власного виробництва – 59%.

Порівняно з першим півріччям минулого року зросла кількість телемовників, які транслювали спільний марафон, водночас дещо зменшилася частка програм власного виробництва. Так, у першому півріччі 2022 року 40% ліцензіатів (39 із 98-ми) транслювали телемарафон, а 77% усіх програм становило власне мовлення.

Моніторинг радіостанцій, проведений у другому півріччі 2022 року, охопив 184 ліцензіати, опрацьовано майже 4228 годин ефіру мовників.

Він засвідчив, що усі радіомовники дотримуються вимог законодавства щодо трансляції пісень українською мовою і мови ведення передач. Так, середній показник обсягу пісень українською мовою в ефірі місцевих і регіональних радіостанцій становив 58%. Це на 18% більше ніж вимагає законодавча норма.

Середній показник мови ведення передач державною в ефірі місцевих і регіональних радіостанцій у другому півріччі 2022 року становив 99%, що на 4 в.п. більше за показник першого півріччя минулого року (95%). Тобто майже в усіх областях радіомовлення велося повністю українською. У Закарпатській області державною мовою ведучі спілкувалися у 93% випадків, Дніпропетровській – 96%, Львівській і Харківській – 99%.

 

Відповідно до змін, внесених до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки національного музичного продукту та обмеження публічного використання музичного продукту держави-агресора» (набув чинності 7 жовтня 2022 року) частка пісень українською мовою на радіо має становити не менше як 40%. Для радіостанцій, які транслюють більшість пісень мовами ЄС, ця частка має бути не меншою за 25%. Також було збільшено вимогу щодо мови ведення передач – до 75% упродовж доби.

Моніторинги радіостанцій проводяться упродовж доби, а також у відрізках часу між 07.00 та 14.00 і між 15.00 та 22.00.

Усі моніторинги теле- і радіоканалів проводилися на територіях, підконтрольних Україні.

 

Презентація для завантаження

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше