Регулятор, індустрія і громадськість створили правила висвітлення ЗМІ теми участі дітей у збройних конфліктах. Документ відкритий для підписання всіма медіа
Робоча група зі створення правил захисту дітей у медіа, що діє при Національній раді, розробила і затвердила Спільний акт узгодження № 3 «Висвітлення засобами масової інформації теми участі дітей у збройних конфліктах». Це вже третій саморегулівний документ, спрямований на захист дітей від шкідливої інформації ЗМІ, який підписали провідні медіа-групи, суспільний мовник і НАМ. Традиційно лише «Inter Media Group» залишилася осторонь такої співпраці регулятора, індустрії й громадськості.
Робота на розробленням правил, якими можуть керуватися засоби масової інформації у своїй діяльності, висвітлюючи чутливі теми, що можуть негативно впливати на психологічний і моральний розвиток дітей, розпочалася після публічного обговорення на початку 2016 року. Організацію цього процесу взяла на себе Національна рада, розуміючи, що медійну спільноту необхідно підштовхувати до напрацювання тих правил, які діють у більшості європейських країн. Найбільш відомий Кодекс мовлення Ofcom, який уже багато років є обов’язковим для медійників Великої Британії і який став зразком для вироблення медійних правил для інших країн.
Робоча група, до якої, окрім фахівців Національної ради, входять представники телерадіорганізацій, виробників контенту, журналісти, медіа-юристи і психологи, упродовж цього часу розробила правила ще стосовно двох аспектів про захисту дитини, яка зазнала сексуального насильства, при залученні до медіа-виробництва та висвітлення засобами масової інформації теми суїциду. Вочевидь, це саме ті теми, які знаходять відгук у середовищі аудиторії, що споживає телевізійний продукт, і які викликають найбільше застережень від батьків, психологів та медіа-експертів.
Документ про висвітлення тем суїцидів, який визначив певні рамки, за які не повинні виходити ЗМІ, важливий ще й з огляду на те, що в Україні 2017 року кількість суїцидів збільшилася, і країна за цими показниками входить до 25 країн світу, де фіксується найбільше подібних випадків. Отже, медіа з особливою увагою і відповідальністю повинні ставитися до висвітлення теми суїцидів, адже науково доведено, що широке і деталізоване висвітлення таких випадків, провокує збільшення кількості вчинених самогубств. За європейськими стандартами ЗМІ, крім того, що інформують суспільство про надзвичайні випадки, ще й повинні надавати інформацію, де можна отримати психологічну допомогу.
Перший саморегулівний акт, про захист дитини, яка зазнала сексуального насильства, стосувався створення й трансляції програм і передач за участі дітей або тих, де вони згадуються. Були потрактовані ті аспекти висвітлення подій, які не відображені в законодавчих нормах. У документі наголошується, що виробники мають пам’ятати, що вони повинні враховувати насамперед інтереси дитини, і що ці інтереси не можна ігнорувати за жодних умов.
Зважаючи на ситуацію, в якій опинилася країна через агресію Російської Федерації, фахівці телерадіоінформаційної сфери розробили правила, що стосуються висвітлення ЗМІ питань, пов’язаних зі збройними конфліктами на території України, й того, як уберегти дітей від травматизації через поширення інформації воєнної тематики. Зокрема, саморегулівний акт № 3 стосується саме участі дітей у подіях, що пов’язані з тимчасовою окупацією української території, з проекцією на воєнні ситуації, що відбуваються в усьому світі. А більш широкий контекст цієї теми вирішено віднести до узагальненого питання – висвітлення медіа проявів насильства, яке робоча група почала опрацьовувати.
Саморегулівний акт № 3 підписали медіа-групи «1+1 Media», «StarLightMedia», «Медіа Група Україна» і Національна суспільна телерадіокомпанія України. Висловило свою готовність підписати цей документ і Правління «Незалежної асоціації телерадіомовників», загальні збори якої мають відбутися наприкінці грудня.
Саморегулівні акти № 1, № 2, і № 3 відкриті для підписання всіма телерадіокомпаніями України. Також їх положення у своїй роботі можуть застосовувати інтернет-видання та преса.
Національна рада закликає всіх мовників долучатися до процесу вироблення правил висвітлення ЗМІ особливо важливих тем і в редакційній політиці керуватися розробленими саморегулівними актами, які допоможуть зробити український ефір якіснішим.