Регулятор перевірить, чи відповідає обсяг державної мови в ефірі телеканалів «НАШ» і «Максі-ТВ» визначеним законодавчим нормам - Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Регулятор перевірить, чи відповідає обсяг державної мови в ефірі телеканалів «НАШ» і «Максі-ТВ» визначеним законодавчим нормам

Через ознаки порушення чинних вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо обсягу української мови в ефірі телеканалів Національна рада призначила  ліцензіатам ТОВ «НАШ 365» («НАШ») і ТОВ «НАША ПРАГА» («Максі-ТВ»)  безвиїзні позапланові перевірки. Такі рішення ухвалено 30 вересня на підставі моніторингу мовлення компаній та скарги громадського активіста Андрія Смолія, яку регулятору надав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Інформація Уповноваженого із захисту державної мови про те, що у певні проміжки часу в програмах телеканалів «НАШ» і «Максі-ТВ» майже не звучить українська, а тому необхідно перевірити виконання встановлених норм, збігається із результатами тижневого моніторингу Національної ради. В обох телеканалів, які під різними логотипами транслюють однакові програми, у період із 8 липня по 14 липня фіксувалися ознаки порушення вимог частини другої та абзацу третього частини п`ятої статті 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Національна рада виявила, що в загальному тижневому обсязі мовлення компаній між 18:00 та 22:00 обсяг державної мови становив менше встановленої законом частки. Закон передбачає, що передачі та/або фільми, виконані державною мовою, мають становити не менше 75 відсотків загальної тривалості передач та/або фільмів (або їх частин) у кожному проміжку часу між 07.00 та 18.00 і між 18.00 та 22.00. У телеканалу «НАШ» у зазначеному проміжку часу українська протягом тижня звучала тільки 2 год 26 хв (8,71%), у «Максі-ТВ» – 2 год 25 хв (8,68%).

10 липня на каналах «НАШ» і «Максі-ТВ» недержавною мовою, без субтитрування українською транслювалася передача «Межа» (початок о 21:44), а 11 липня – передача «П’ятниця. Вечір» (початок о 18:14).  У ці дні передачі власного виробництва виходили в ефір мовників у повторі.

Ліцензіати ТОВ «НАШ 365» і ТОВ «НАША ПРАГА» мають надати Національній раді до 21 жовтня 2021 року документи та матеріали, необхідні для проведення перевірки. Перевірка компаній відбудеться у період з 19 жовтня по 1 листопада 2021.

Крім того, на цьому ж засіданні Національна рада розглянула результати позапланових безвиїзних перевірок обох  юридичних осіб – ТОВ «НАШ 365» і ТОВ «НАША ПРАГА» – за ефір від 22 червня 2021 року. Тоді моніторингом було зафіксовано пряму трансляцію передачі «Важливе», тема якої стосувалася обговорення 80-ї річниці нападу нацистської Німеччини на Радянський Союз (з повторами передачі 22, 23, 25, 26, 27 і 28 червня 2021 року). Під час інтерв’ю з Євгеном Мураєвим було зафіксовано мову ворожнечі. Регулятор застосував до телеканалу «НАШ» санкцію – звернутися до суду про анулювання ліцензії, це вже буде третє подібне звернення. До «НАШОЇ ПРАГИ» застосовано санкцію «стягнення штрафу» у сумі 119 544,75 грн, що становить 25% розміру ліцензійного збору.  

 

Подати запит
на публічну інформацію
Детальніше