Регулятор проаналізував дотримання телеканалами вимог щодо мовлення українською
Наприкінці серпня – на початку вересня Національна рада провела моніторинг 28 загальнонаціональних і супутникових телеканалів стосовно дотримання ними вимог законодавства про ведення передач українською мовою. Загалом телеканали виконують встановлену законом частку щодо звучання державної мови в ефірі, повідомила перед початком засідання членкиня Національної ради Олена Ніцко. Ліцензіатам, у діяльності яких були зафіксовані ознаки порушення законодавства, будуть призначені перевірки.
Моніторинг телеканалів, як того вимагає Закон України «Про телебачення і радіомовлення», тривав упродовж тижня – із 30 серпня по 5 вересня 2021 року. Частка ведення передач і новин українською мовою обраховувалася у проміжки часу із 7 до 18 і з 18 до 22 години.
Статтею 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» встановлено такі вимоги до загальнонаціональних телеканалів щодо ведення передач і трансляції випусків новин українською мовою. Загальнонаціональні і супутникові телевізійні мовники повинні забезпечувати у своєму ефірі частку передач державною мовою на рівні не менше як 75 відсотків загальної тривалості передач та/або фільмів або їх частин. Так само не менше як 75 відсотків усіх новинних передач мають звучати українською.
Результати проведеного Національною радою моніторингу дають змогу констатувати, що вітчизняні мовники виконують зазначену норму Закону.
На деяких телеканалах усі передачі були проведені українською. Це – «UA:ПЕРШИЙ», «К2», «Індіго», «Мега», «М1», «Xsport», «Рада», «Прямий», «UA:КУЛЬТУРА», «ТЕТ», «ПлюсПлюс», «ПІКСЕЛЬ ТV», «Ентер фільм», «4 канал», «ZOOM».
Також високі показники ведення передач державною мовою у телеканалів «5» – 99%, «Еспресо» – 98%, «Україна 24» – 96%.
Найнижчий серед виявлених показників у телеканалів «ICTV» і «НТН» – 81%. Однак він перевищує передбачену законом норму на 6 відсоткових пунктів.
Водночас Національна рада під час моніторингу зафіксувала в ефірі двох телеканалів ознаки порушення абзацу 3 частини п’ятої статті 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Ця норма передбачає, що фільми і передачі, трансляція яких допускається недержавною мовою, повинні бути субтитровані державною мовою. Цим мовникам регулятор призначить позапланові перевірки.
Моніторинг також засвідчив, що телеканали пропонують своїм глядачам новини лише українською мовою.
Під час моніторингу Національна рада також перевіряла дотримання ліцензіатами частин першої і третьої статті 32 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка стосується мови реклами. Було зафіксовано, що реклама і телемагазини на телеканалах транслюються лише українською.



















