Регулятор відмовив компаніям «Комра», «Онікс» і «Стильне радіо» у переоформленні позивних і програмної концепції мовлення

15.09.2016

На засіданні Національної ради 15 вересня трьом компаніям – ТОВ «Телерадіовидавнича компанія «Комра», ТОВ ТРК «Онікс» (2 ліцензії) та ТОВ ТРК «Стильне радіо» – відмовлено у переоформленні програмних концепцій мовлення та позивних, відповідно «Best FM», «Перець FM» і «DJ FM», на «Вести. Радио».

Було наголошено, що здійснивши аналіз програмних концепцій мовлення, поданих зазначеними мовниками, управління контролю та аналізу телерадіомовлення Національної ради визначило збіг показників поданих концепцій з програмними концепціями інших мовників, які здійснюють мовлення з використанням позивних «Вести.Радио». Тобто у разі ухвалення позитивного рішення на відповідних FM-частотах фактично здійснювалося б регіональне мовлення радіомережі «Вести.Радио», формат якої, на відміну від вказаних у чинних ліцензіях мовників, є переважно інформаційним. Натомість частина дев’ята статті 35 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» чітко передбачає, що зміни до програмної концепції мовлення вносяться відповідно до Плану розвитку.

Члени Національної ради вказали й на те, що зміна позивних і програмних концепцій мовлення цих трьох компаній може призвести до розбудови мережевого мовлення з використанням частотного ресурсу без конкурсного відбору, що суперечить вимогам статей 23 та 25 цього ж Закону.

Треба зауважити, що регуляторний орган розглядав питання цих мовників на виконання Постанов про відкриття виконавчих проваджень, якими Національну раду зобов’язано розглянути заяви компаній «Комра» «Онікс і «Стильне радіо» щодо зміни позивних і програмної концепції мовлення та ухвалити відповідне рішення.

Згідно з положенням частини першої статті 1, частини четвертої статті 7, частини п’ятої статті 35 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», статті 14, частини другої статті 24 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» повноваження з переоформлення ліцензій на мовлення є виключними регуляторними та дискреційними повноваженнями Національної ради. Під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, ухвалюючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Таким чином, керуючись статтею 19 Конституції України, статтями 17, 18, 24 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» та Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору Національна рада вирішила відмовити названим вище мовникам у переоформленні ліцензій.

Крім цього, регуляторний орган не ухвалив позитивного рішення і стосовно заяви ТОВ «ТРК «Стильне радіо» (позивний «DJ FM») про продовження терміну дії однієї з його ліцензій, оскільки у компанії є кілька нескасованих санкцій «оголошення попередження». Не було також переоформлено ліцензії у зв’язку зі зміною відомостей про пов’язаних осіб ТОВ «ТРВК «Мастер», що також мовить із позивним «Вести. Радио. Чотири члени Національної ради проголосували «за» переоформлення, а двоє «утрималися». Відповідно, ця заява може ще раз виноситися на розгляд. Своє голосування голова Національної ради Юрій Артеменко пояснив тим, що не довіряє поданим даним про структуру власності компаній цієї радіомовної мережі.