Рекомендації для ЗМІ із висвітлення питань, пов’язаних із булінгом
Під час громадської дискусії «Безпечний медіапростір: співпраця індустрії і регулятора», який відбувся 12 вересня 2018 року, було представлено Рекомендації для засобів масової інформації під час висвітлення теми випадків булінгу.
Попередньо ці рекомендації були обговорені на круглому столі в Секретаріаті Уповноваженого з прав людини між представниками державних органів, громадських інституцій та медіа.
Як відомо, 19 січня 2019 року набув чинності Закон України від 18.12.2019 № 26-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким передбачено відповідальність за прояви цькування, зокрема і штрафні санкції. Як зауважила представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотримання прав дитини Аксана Філіпішина: «Законодавство є новим, не всі розуміються на його нормах і тут є дуже величезна небезпека більше нашкодити, ніж допомогти. Не все, що відбувається в шкільному або дитячому середовищі є булінгом. Є чіткі ознаки які прописані у законодавстві…».
Події, які відбуваються в суспільстві, відповідно відображаються і в ЗМІ, на екранах і в ефірі радіомовників ми чуємо про різні випадки, що трапляються, зокрема, в дитячому середовищі. Треба пам’ятати, що, окрім функції інформування суспільства про такі негативні явища, подібні матеріали можуть завдати шкодити, насамперед дитячій аудиторії.
«Я спонукаю до того, що в цьому питанні треба розбиратися глибше. Треба залучати фахівців, експертів до коментарів про конкретні ситуації. Перш ніж виходить сюжет, консультуватися, і не спішити надавати однозначні оцінки. Питання невтручання в особисте, приватне життя кожної дитини має бути першочерговим завданням. Повага до дитини як абсолютно до рівноправної людини, дорослої, має бути завжди на порядку денному», - висловилася вона.
Робоча група з питань захисту дітей у медіа, що створена при Національній раді, також буде опрацьовувати тему булінгу та визначатиме межі, за які не мають виходити журналісти й ведучі програм, розповідаючи про цькування. Ці правила будуть напрацьовуватися в діалозі та узгоджуватися між всіма сторонами – індустрією, регулятором і громадськістю, наголосила голова робочої групи, перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк.
Національна рада просить мовників ознайомитися з Рекомендаціями для ЗМІ із висвітлення питань, пов’язаних із булінгом, розробленими з ініціативи Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, та використовувати їх на практиці.
Громадська дискусія Безпечний медіапростір: співпраця індустрії і регулятора» проводилася за ініціативи Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та Незалежної асоціації телерадіомовників. Підтримку громадського обговорення забезпечували Агенсво США з міжнародного розвитку (USAID) та Internews Ukraine. Серед учасників дискусії були перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк, керівники та працівники структурних підрозділів регуляторного органу, представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Національної поліції, Міністерства юстиції України, громадських і галузевих організацій, засобів масової інформації.